Česká vláda schválila návrh zákona o obmedzení odpadu a vybraných plastových výrobkov. Slamky, taniere a príbory dostanú čoskoro zbohom.
Do Snemovne putuje návrh zákona, ktorý do českého práva prevádza európsku smernicu z roku 2019 o jednorazových plastoch. Tá ma za cieľ obmedziť plastový odpad v moriach a oceánoch, ktorý dlhodobo ohrozuje morské ekosystémy, ale aj ľudské zdravie. V pondelok, 25. januára o návrhu informovalo v tlačovej správe ministerstvo životného prostredia a následne české aj zahraničné médiá. V návrhu sa počíta s tým, že od polovice roka 2021 sa v Česku prestanú vyrábať plastové slamky, taniere, príbory, ale aj tyčinky do uší či paličky, na ktoré sa upevňujú balóny, paličky na miešanie nápojov, nápojové tégliky či nápoje z expandovaného polystyrénu. Všetky tieto produkty by sa do krajiny nemali ani dovážať.
Aj bioplasty
Ako v tlačovej správe uvádza minister životného prostredia Richard Brabec, cieľom nového zákona je zníženie nezmyselného nadmerného užívania mnoho tisíc ton jednorazových plastov ročne. Týka sa to predovšetkým plastov z fastfoodov a hromadných akcií. K vybraným jednorazovým produktom dnes existuje niekoľko opakovane použiteľných alternatív.
Zákaz by sa mal okrem vyššie uvedených, týkať aj vybraných jednorazových bioplastových produktov a všetkých produktov, vyrobených z oxo-rozložiteľných plastov.
Vďaka zákazu by sa mala znížiť spotreba daných plastových výrobkov o zhruba 1,77 miliárd kusov.
Návrh na etapy
Pokiaľ zákon v Snemovni prejde, začne zákaz uvádzania vybraných produktov na trh platiť po 1.6. 2021. Dovtedy môžu ešte výrobcovia „dopredať“ naskladnené zásoby. Úplný zákaz uvádzania týchto produktov nielen na trh, ale aj do obehu by mal platiť najneskôr v júli 2022.
Návrh obsahuje aj ďalšie požiadavky na časť plastových výrobkov. Napríklad povinné pripevnenie vrchnákov a uzáverov na nádoby s objemom do 3 litrov, aby aj po otvorení ostali spojené s nádobou. Táto požiadavka by sa mala dostať do platnosti v júli 2024.
Výrobcovia budú musieť povinne značiť výrobky z plastu a informovať o správnom zaobchádzaní s odpadmi, prípadne sa na ňom podieľať. Napríklad výrobcovia cigariet s filtrom na upratovaní odpadov z ich výrobkov, a to v spolupráci s obcami.
Novela obsahuje tiež ciele pre spätný odber plastových nápojových obalov. V roku 2025 to má byť 77 percent hmotnosti obalov, uvedených v danom roku na trh alebo do obehu. V roku 2029 až 90 percent hmotnosti.
Čísla na záver
Podľa odhadu ministerstva životného prostredia sa v Česku predá ročne približne 300 miliónov plastových slamiek, 20 miliónov tanierov, 60 miliónov príborov, 40 miliónov nádob na jedlo a 40 miliónov polystyrénových pohárov.
Európania vygenerujú ročne 25 miliónov ton plastového odpadu. Len 30 percent z tohto množstva sa separuje a recykluje. Viac ako 80 percent odpadu v mori tvoria práve plasty.
Zdroj:
www.novinky.cz
www.idnes.cz
www.praguemorning.cz
Titulné foto:
Pixabay