Dnes je 26. apríla a meniny má Jaroslava

Ekologická katastrofa na Sibíri

7. júna 2020

Ruský prezident vyhlásil stav núdze v severnom regióne Sibíri po tom, čo sa z médií dozvedel, že ho zasiahla ekologická katastrofa.

Podľa environmentalistov z WWF Rusko (World Wild Fund for Nature) ide o najväčší únik paliva do prírodného prostredia v moderných dejinách Ruska. Podobne na situáciu reagujú aj ruskí Green peace. Už dnes je jasné, že incident bude mať katastrofické dôsledky niekoľko nasledujúcich rokov. Podľa slov zástupkyne ministra životného prostredia, Eleny Panovej, potrvá najmenej 10 rokov, kým sa miestny ekosystém ako tak pozbiera. Ekologická katastrofa sa najvýraznejšie podpíše na životoch vodných aj suchozemských zvierat, ktoré lokalitu obývajú.

Zdroj: www.greenpeace.org

Norilsk Nickel

K incidentu došlo v piatok 29. mája neďaleko mesta Norilsk. Z poškodenej palivovej nádrže  v tepelnej elektrárni spoločnosti Norislk Nickel uniklo 20 000 ton paliva. Dostalo sa až do rieky Ambarnaya vzdialenej viac ako 11 kilometrov od elektrárne a sfarbilo jej tok do hnedo- červena. Približne 800 ton paliva vsiaklo do blízkeho okolia.  Vedenie spoločnosti, ktorá je najväčším výrobcom niklu na svete, v oficiálnom prehlásení uviedlo, že príčinou poškodenia nádrže je topiaci sa permafrost. Topenie permafrostu vplyvom klimatických zmien spôsobuje v tejto oblasti nemalé problémy už dlhšiu dobu. Jedným z jeho následkov je aj erózia pôdneho podložia.

Zdroj: www.themoscowtimes.com

V hre je však aj mechanické poškodenie nádrže, zapríčinené nárazom auta do niektorej z veží elektrárne. V každom prípade, riaditeľ spoločnosti bol vzatý do väzby a Ruská investigatívna komisia začala s vyšetrovaním. Okrem stíhania za znečistenie má spoločnosť na krku aj stíhanie za nedbanlivosť a utajovanie incidentu.

Sociálne siete predbehli štát

Spoločnosť sa snažila udržať celý incident v tajnosti. Kompetentné štátne orgány ako aj hlava štátu sa o udalosti dozvedeli až o dva dni neskôr. Navyše, prostredníctvom sociálnych sieti, kde sa už šírili zábery z postihnutej lokality. Sám prezident prejavil nad touto skutočnosťou pobúrenie a v stredu 3. júna vyhlásil v oblasti núdzový stav.

Začalo sa s čistením

Na rieke Ambarnaya boli nainštalované špeciálne zadržiavacie systémy, aby sa zabránilo úniku paliva do neďalekého jazera Pyasino. Odtiaľ by sa totiž mohlo znečistenie rozšíriť až Karského mora, časti Severného ľadového oceánu.

Do čistenia sú zapojené stovky zamestnancov spoločnosti aj ruského ministerstva pre mimoriadne situácie.

Nie je nevinná

Spoločnosť Norilsk Nickel patrí k známym znečisťovateľom životného prostredia. Na svojom konte má únik priemyselného odpadu aj kyslé dažde, v ktorých dôsledku vznikla tzv. mŕtva zóna s rozlohou viac ako 6200 km2. Posledný incident je však najzávažnejším prečinom voči arktickej sibírskej prírode. Veríme preto, že kompetentné orgány vyvodia zo situácie pre spoločnosť primerané dôsledky.

Zdroj:
www.nytimes.com
www.independent.co.uk

Titulné foto:
Greenpeace



zobraziť dalšie