Dnes je 25. februára a meniny má Frederik/Frederika

Jeden lístok na Mars prosím!

25. septembra 2019

Chceli by ste byť hrdým majiteľom lístka na Mars s vaším menom? Tak sa poponáhľajte! Získať ho môžete do konca mesiaca.

Áno, je to tak. Blíži sa deadline zápisu na misiu Mars 2020. Do 30. septembra máte možnosť využiť jedinečnú šancu. V rámci kampane „Send Your Name to Mars“ sa môže aj vaše meno stať súčasťou zoznamu mien z celého sveta, ktoré spolu s roverom Mars 2020 pristanú na červenej planéte. Zoznam bude nahratý na čip pripevnený na rover a na ňom vaše meno. Možno hneď vedľa Brada Pitta, ktorý už svoj symbolický lístok na Mars má.

Známy herec si pebral svoj palubný lístok od systémovej inžinierky projektu Mars 2020 Jenifer Trosper.
Zdroj: www. nasa.gov Credit: NASA/JPL-Caltech

Mars 2020 rover

By mal odletieť na svoju misiu začiatkom júla 2020. Cesta na červenú planétu by mu mala trvať približne 7 mesiacov s pristátím vo februári 2021. Pôjde o vlajkové plavidlo plánovanej prvej ľudskej cesty na inú planétu.

Jediným terajším pasažierom rovera Mars 2020 bude robotický vedec s váhou cez 1000 kilogramov. Jeho úlohou bude stopovať známky predošlého mikrobiálneho života na planéte, zbieranie údajov o klimatických podmienkach a geológii, odoberanie vzoriek, ktoré by sa s ním mali vrátiť späť na Zem. Pôjde skrátka o prípravnú fázu ľudskej misie na Mars.

Ide o jednu z najnapínavejších a najočakávanejších vesmírnych misií vôbec. A podľa slov Thomasa Zurbuchena, jedného z vedúcich pracovníkov vedeckých misií NASA vo Washingtone, chce agentúra zdieľať tento vzrušujúci zážitok s celým svetom.

Aspoň meno

Kampaň „Send Your Name to Mars“ je podľa nášho názoru veľmi milým spôsobom, ako to urobiť. So začiatkom v máji 2019 prejavilo o túto formu spoluúčasti na misii viac ako 9 miliónov ľudí z celého sveta.

Po vypísaní mena na elektronický formulár, získava každý záujemca suvenír – symbolický lístok na cestu na Mars, ktorý si možno stiahnuť, prípadne vytlačiť. Palubný lístok je k dispozícii na tomto linku https://mars.nasa.gov/participate/send-your-name/mars2020/.

Silikónový čip

Na zápis mien použije spoločnosť The Microdevices Laboratory elektrónový lúč, ktorý vypáli mená na silikónový čip prekrytý ochranným sklom. Veľkosť textu v tomto prípade predstavuje tisícinu hrúbky vlasu, 75 nanometrov. Pri tejto veľkosti môže čip obsahovať milióny mien, ktoré, ako veríme, úspešne pristanú s roverom na Marse.

Zdroj:
www.jpl.nasa.gov

Tituné foto:
Mars.nasa.govzobraziť dalšie