Dnes je 21. januára a meniny má Vincent

Keď sneží už aj na Sahare, len u nás stále nič.

16. januára 2018

Predstavte si piesočné duny pokryté bielym snehom. Takýto pohľad sa minulý týždeň naskytol obyvateľom alžírskeho mestečka Ain Sefra.

Pred týždňom v nedeľu sa obyvatelia Saharskej púšte zobudili do ,ako sa vraví, zimnej rozprávky. Pre túto oblasť typické červené piesočné duny, tiahnuce sa kam oko dovidí, prikryla takmer 40 centimetrov hrubá snehová prikrývka. Tento neobvyklý jav bolo možné pozorovať tretíkrát za posledných 37 rokov.

Piesočné duny v okolí Ain Sefra pokryté snehom.
Zdroj: www.abc.net.au

Snehová nádielka v Saharskej púšti je akousi čerešničkou na torte extrémneho počasia, ktorého svedkami sme v ostatných častiach sveta. Zatiaľ čo východné pobrežie Spojených štátov amerických naďalej čelí teplotám ďaleko pod nulou, oblasť okolo austrálskych miest Grayson a Sydney sa musí popasovať s najvyššími teplotami za posledných zhruba 80 rokov.

Tlaková výš nad Európou ochladzuje vzduch, ktorý sa v jej dôsledku presúva dole k severnej Afrike, ponad Saharskú púšť. Táto masa studeného vzduchu sa usadila nad mestom Ain Sefra, ktoré leží v nadmorskej výške necelých 1000 m.n.m, obklopené pohorím Atlas a spustila snehovú nádielku.

Družicový záber NASA na snehovú pokrývku v Saharskej púšti.
Zdroj: www.businessinsider.com

Priemerná teplota v letných mesiacoch v tomto meste, známom ako „vstupná brána do púšte“, je okolo 38 stupňov Celzia, a tak sa miestne obyvateľstvo vie vysporiadať skôr s horúčavou, než so snehom. Po tom, čo nasnežilo, ostala miestna doprava ochromená, keďže mesto nemá techniku na odhŕňanie snehu. Snehová kalamita však netrvala dlho. Už v nedeľu poobede totiž teplota vystúpila na 5 stupňov Celzia a sneh sa začal pomaly topiť. Miestne deti však neprepásli ani chvíľu a od rána sa spúšťali po piesočných dunách, stavali snehuliaky a užívali si sneh, ktorý je v ich domovine skutočnou raritou.

Krátku snehovú kalamitu si užili najmä deti.
Zdroj: www.metro.co.uk

Ako sme už uviedli, za posledných 37 rokov sa objavil sneh len trikrát. Zaujímavé však je, že po roku 1979 nasnežilo znova v roku 2016 a teraz.

Možno je to znamenie, predpoveď toho, že v blížiacich sa dekádach, možno storočiach sa zo Sahary znova stane úrodná zelená pláň, ktorou už raz bola. Podľa súčasných výskumov bola oblasť severnej Afriky, kde leží Saharská púšť, oblasťou s bohatou vegetáciou, jazerami, množstvom živočíchov a s ľudským osídlením. Táto perióda je známa ako Africké vlhká perióda (African Humid Period) alebo ako obdobie klimatického optima, ktorá sa datuje do obdobia pred 15 000 – 5 000 rokmi. Dodnes však nie je celkom jasné, ako a prečo sa zhruba pred 5 000 rokmi stala z úrodnej severnej časti Afriky púšť. Jedno je však zrejmé, zmena klimatických podmienok môže byť celkom náhla. Kto vie, či dnes aj v prípade severnej Afriky, nestojíme na prahu tej ďalšej.

Sneh sa na Sahare objavil 3 krát za posledných 37 rokov, v roku 1979, 2016 a teraz.
Zdroj: www.metro.co.uk

Zdroj:
www.forbes.com

Titulné foto:
Pixabay by Greg Montani

 



zobraziť dalšie