Dnes je 26. apríla a meniny má Jaroslava

Klimatické zmeny a extrémne počasie – súvisia spolu?

20. marca 2018

V posledných dňoch sme znova svedkami, že počasie dokáže byť poriadne premenlivé. Hoci prudké zmeny teplôt nie sú príkladom extrémneho počasia par excellance, predsa len ich nemožno považovať za celkom štandardné. Je tu nejaká súvislosť s klimatickými zmenami?

Klimatické zmeny sú horúcou politickou aj vedeckou témou. V konečnom dôsledku sa legislatívne kroky, podniknuté v tejto veci, odvolávajú práve na ukazovatele vedeckého výskumu. Ešte donedávna bol však tento výskum dosť nejasný. Vedci sa roky zdráhali vysloviť jednoznačné stanovisko, týkajúce sa vzťahu medzi prípadmi extrémneho počasia a zmenami klímy. Zvyšujúci sa výskyt silných búrok, tornád, povodní či extrémneho sucha a rozsiahlych požiarov si však naliehavo vyžadoval ich pozornosť. V Správe o klimatických zmenách, ktorú publikovali New York Times v auguste minulého roka, došlo v ich stanovisku k posunu. Klimatické zmeny podľa nich určite zhoršujú extrémne počasie a v niektorých prípadoch sú jeho príčinou.

www.pixabay.com

Správa, ktorá mení perspektívu

Na vypracovaní správy sa podieľalo 13 najlepších amerických agentúr a správa sa stala súčasťou vládnej iniciatívy The National Climate Assessment (NCA), ktorá sa zaoberá problémom klimatických zmien. Vláda k nej tak bude musieť prihliadať v prípade nastavenia ďalších legislatívnych krokov.

Svetovo uznávaní vedci potvrdili, že vďaka štatistickým analýzam, počítačovým modelom a ďalším pokrokovým metódam je dnes možné určiť, ako a či klimatické zmeny prispievajú k výskytu extrémnych poveternostných javov.

Zdroj: www.flickr.com

V správe uvádzajú, že existuje priama súvislosť medzi silnou horúcou vlnou, ktorá zachvátila Európu v lete roku 2003, či medzi teplotnými extrémami v Austrálii pred 5 rokmi a ľudskou aktivitou. Naopak, horúčavy a suchá v Texase v roku 2011 malo na svedomí teplé prúdenie La Niña. Podľa vedcov, sú to však práve extrémne teplotné výkyvy, pri ktorých možno zatiaľ najjednoduchšie určiť, čo ich spôsobilo. Podobne je to aj v prípade extrémneho sucha a silných dažďov. Horšie je to s búrkami, ktorých rozsah, sila aj príčiny sú pre vedu zatiaľ problémom.

Mnohé otázky ostali stále nezodpovedané, mnohé udalosti by teoreticky mohli nastať aj bez vplyvu klimatických zmien, iné zas len veľmi nepravdepodobne. Zvyšujúca sa priemerná teplota na planéte, ktorú pozorujeme v posledných rokoch, podľa vedcov nie je zatiaľ dostatočne preukázateľne spôsobená ľudskou aktivitou. No o mnohých iných udalostiach môžu vedci s určitosťou povedať, že ich klimatické zmeny podstatne zhoršili, aj keď nemuseli byť ich primárnou príčinou. Takou udalosťou bol podľa vedcov napríklad hurikán Sandy. Zvýšenie morskej hladiny, ktoré majú zmeny na svedomí, sa značne podpísalo na zničujúcej sile hurikánu v pobrežných oblastiach.

www.pixabay.com

Klimatické zmeny nie sú hoax

Podľa slov Heidi Cullen, vedúcej výskumníčky Climate Center, sú však dni, kedy sme mohli povedať, že neexistuje jediný dôkaz o prepojenosti medzi klimatickými zmenami a extrémnym počasím,  navždy preč. Týmto reagovala na prejav prezidenta Obamu spred 4 rokov, kedy tieto spojitosti naozaj neboli jasné ani vedcom samotným.

Časopis New York Times uviedol, že krátko po zostavení správy v januári 2017 sa mnoho vedcov obávalo, že ju vláda súčasného amerického prezidenta Trumpa bude chcieť zdiskreditovať, prípadne utajiť. Dnes sú už tieto obavy neopodstatnené, keďže ju časopis publikoval a verejnosť k nej má prístup. Ak máte chuť do nej nahliadnuť, nech sa páči – www.nytimes.com.

Zdroj:
www.time.com
www.nytimes.com

Titulné foto:
Pixabay



zobraziť dalšie