Dnes je 18. januára a meniny má Bohdana

Kone rozlišujú a pamätajú si emócie konkrétnych ľudí

3. mája 2018

Najnovší výskum ukázal, že majestátne nepárnokopytníky dokážu prečítať z výrazu tváre emócie a zapamätať si ich. Kone sú prvými cicavcami, u ktorých je to potvrdené.

O koňoch je známe, že sú naozaj bystré a inteligentné tvory. Sú schopné rýchlo sa učiť, dobre sa trénujú a aj preto sú už tisíce rokov vernými a užitočnými spoločníkmi človeka. Kone majú dobrú dlhodobú pamäť. Aj po rokoch si pamätajú osoby, ktoré sa o ne starali alebo ich cvičili. Rovnako tak aj povely, ktoré dlhšie nevykonávali. A hoci sú u nich intenzívnejšie pozitívne spomienky, dobre si pamätajú aj to zlé, čo ich počas života postretlo. Jedným z najčastejších dôvodov, prečo kone vyhadzujú zadnými nohami, je práve asociácia na negatívnu spomienku. Ako potvrdzuje nedávna štúdia, dobrá je aj ich krátkodobá pamäť.

Zdroj: www.flickr.com

Kone si zapamätali výrazy z fotografie

Štúdia popisujúca experiment s koňmi a jeho výsledky bola publikovaná koncom apríla vo vedeckom časopise Current Biology. Podieľal sa na ňom tím psychológov pod vedením profesorky Karen McComba z Univerzity v Sussexe a doktorky Leane Proops a z Univerzity v Portsmouth. Obe sa špecializujú na skúmanie správania sa zvierat a ich posledná štúdia je súčasťou dlhodobého výskumu správania sa koní.

Zdroj: www.neurosciencenews.com

Celý experiment pozostával z pozorovania koní po tom, čo im bola ukázaná fotografia človeka s nahnevaným alebo šťastným výrazom v tvári. Kone videli fotografiu len krátko a o niekoľko hodín na to, boli fyzicky konfrontované s osobou z fotografie. Tento krát sedela pred nimi síce rovnaká osoba, ale s celkom neutrálnym výrazom na tvári. Pre objektívnejšie výsledky, nevedeli dané osoby, aký obrázok kôň pre tým videl. Ktorý z výrazov mu bol ukázaný.

Výskumný tím veľmi rýchlo zistil, že aj krátka interakcia koní s fotkou stačila nato, aby si zvieratá zapamätali daný výraz. Prvotný vnem totiž ovplyvnil ich správanie pri fyzickej interakcii.

Zdroj: www.flickr.com

Ľavé oko, pravá hemisféra

Aj napriek tomu, že kone prišli do kontaktu s osobou s neutrálnym výrazom, reagovali na ňu podľa toho, čo videli na fotke. Ak najskôr videli danú osobu nahnevanú, boli obozretné a reagovali na ňu skôr negatívne. Prezradil to ich pohľad. Osobu sledovali prevažne ľavým okom. Skoršie výskumy už potvrdili, že väčšina živočíchov percipuje negatívne javy ľavým okom, ktoré je prepojené na pravú hemisféru v mozgu. Práve ona je zodpovedná za spracovanie negatívnych stimulov, znamenajúcich hrozbu. Rovnako bolo z predchádzajúcich experimentov zrejmé, že kone dokážu rozlišovať ľudské emócie. Až teraz sa však potvrdilo, že si ich aj v krátkom čase dokážu dobre zapamätať. Skrátka, kone majú okrem dlhodobej dobrú aj krátkodobú pamäť a pamäť na emócie konkrétnych osôb.

Aký to má pre nás význam?

Ako každý iný nový poznatok, aj tento nám ľuďom rozširuje obzory. Ak sme niektorí o tejto schopnosti koní vedeli intuitívne, teraz ju máme potvrdenú aj vedecky. Niekedy je celkom zábavné, keď si človek uvedomí, čo všetko si potrebujeme (chceme) vedecky potvrdiť. Odhliadnuc od tohto, ide údajne o prvé cicavce, u ktorých bola táto schopnosť potvrdená (my už vieme, že rovnakú majú aj inteligentné chobotnice).

Prakticky môžu túto informáciu využiť najmä všetci tí, ktorí kone chovajú, starajú sa o ne, trénujú ich alebo na nich jazdia. Pri každej interakcii s koňom by mali mať na pamäti, že ich tento tvor dôkladne pozoruje, vníma a najmä, že si tieto vnemy pamätá.

Zdroj:
www.neurosciencenews.com
www.zvieratka.pravda.sk
Titulné foto:
Unsplash Kenny Webster



zobraziť dalšie