Dnes je 18. januára a meniny má Bohdana

Mycélium tentokrát ako cyklistická prilba

24. februára 2021

Mycélium, zhluk vzájomne prepletených vláken, charakteristický predovšetkým pre huby a niektoré baktérie, vstupuje do pozornosti priekopníkov nových technológií a prístupov.

Našu pozornosť mycélium už upútalo v uplynulých rokoch. Písali sme o ňom ako o stavebnom materiáli, keď sa na trhu objavili prvé bloky, slúžiace ako konštrukčný (Ecovative) alebo izolačný (Biohm) materiál. Neskôr ako o obalovom materiáli, ktorý používa aj nábytkárska spoločnosť IKEA.

Zdroj: wikimedia.org

Jednou z najväčších výhod tohto prírodného ecofriendly materiálu je jeho dostupnosť a nízko nákladová technológia výroby. Laicky povedané, stačí vhodný substrát, v ktorom sa môže podhubie dobre rozrastať. Keď sa substrát postupne premení na pevnú, kompaktnú hmotu, rast podhubia je zastavený a materiál je na svete. Mycélium má navyše skvelé vlastnosti, a aj preto dostáva zelenú v mnohých odvetviach. Pre dizajnérov je novým zdrojom inšpirácie a výzvou smerom k trvalo udržateľným postupom. Najnovším príkladom, ktorý to potvrdzuje je dizajnérske štúdio NOS Design v Mexiko City.

Zdroj: www.inhabitat.com

Len dve prírodné zložky

V spolupráci so spoločnosťou Polybion, ktorá sa zaoberá vývojom nových biotechnológií vznikla prvá „grow it yourself“ („vypestuj si“), cyklistická prilba na svete. Ako inak, organická, a teda 100 percentne kompostovateľná, priedušná a nárazuvzdorná.

Zdroj: tamže

Prilba je vyrobená z materiálu, podobného pene, ktorý spoločnosť Polybion nazvala Funigicel. Ako už názov napovedá ide o materiál vyvinutý z mycélia. Vďaka svojím vlastnostiam je viac než rovnocennou náhradou plastovej peny, ktorá sa na výrobu heliem bežne používa. Mycélium je okrem iného aj dostupnejšie a prirodzene ohňuvzdorné.

Druhou zložkou, ktorá prilbu vytvára je obyčajné seno. Preto po skončení jej životného cyklu môže spokojne putovať na kompost. Rozloží sa už za jeden mesiac.

Zdroj: tamže

Vyvinuté pre deti

Helma je určená predovšetkým pre deti. Má to dva dôvody. Z praktického hľadiska ide o to, že deti rýchlo rastú a potrebujú stále nové vybavenie. Druhým dôvodom je akási forma environmentálnej výchovy. Môže byť pomôckou k nadviazaniu dialógu o trvalej udržateľnosti, spotrebiteľskej zodpovednosti a dôsledkoch našich každodenných aktivít na životné prostredie. Deti môžu sledovať ako prilba rastie a môže okrem nich napokon v istom momente slúžiť aj ich rodičom.

Zdroj: tamže

Zdroj:
www.inhabitat.com
www.designboom.com
www.nos.mx

Titulné foto:
Flickr



zobraziť dalšie