Dnes je 18. januára a meniny má Bohdana

Najväčší paradox plastov

1. marca 2019

Plast – materiál, ktorý pretrvá stovky rokov. My ho používame zväčša len na jedno použitie.

Do oceánov sa dostáva obrovské množstvo plastového odpadu. Podľa OSN ide o takú rýchlosť znečisťovania, ako by sa každú minútu do mora vysypal plastový odpad z jedného nákladného auta. Vedci tiež varujú, že pokiaľ sa situácia nezlepší, za tridsať rokov bude v moriach viac plastu než rýb.

Plast z vody nikdy nezmizne. Rozpadá se na mikročastice, veľké ako zrnko ryže a viaže sa na kvapky látok, ktoré sa nachádzajú v kozmetických a čistiacich prípravkoch. V tejto podobe ich konzumujú voľne žijúce zvieratá a tak sa mikroplasty dostávajú do potravinového reťazca, vysvetľuje Gal Verdová, spoluautorka biologickej štúdie Univerzity v Tel Avive.

Mikroplasty
Zdroj: Shutterstock

Tím izraelských biológov pri skúmaní morských živočíchov ascídii objavil v telách týchto plášťovcov mikroplasty, ktoré boli kedysi možno plastové fľaše, alebo vrecká. Slovami biologičky Gal Verdovej:

Človek vytvoril materiál, ktorý je schopný pretrvať stovky až tisícky rokov a využíva ho ako výrobok na jedno použitie, to je veľký paradox.

Znečistenie oceánov a morí mikroplastami stále stúpa a veda doposiaľ celkom neodhalila, aký veľký dopad môžu mať miniatúrne umelohmotné častice na zdravie organizmov. Izraelskí biológovia sa rozhodli tento fenomén preskúmať práve štúdiom ascídií. Sú to plášťovce, ktoré sú totiž evolučne podobné človeku.

Ascídie sú trieda plášťovcov. Polycarpa aurata – druh ascídie
Foto: Nhobgood Nick Hobgood, Wikipedia

Ascídie žijú v dospelosti prisadnuté na pobrežných skalách či na dne mora a potravu získavajú filtrovaním vody cez trubicovitý ústny otvor. Ascídie sú veľmi podobné stavovcom, preto ich bádatelia často skúmajú. Môžu vedcom poskytnúť informácie o tom, ako vyzeral ekostystém v ich okolí počas ich života. Keďže ascídiám sa darí rovnako v čistej vode ako aj vo vode znečistenej priemyselným odpadom, rozborom ich tiel je možné určiť úroveň znečistenia jednotlivých častí mora. Štúdia vyšla v časopise Marine Pollutoin Bulletin.

Zdroj: ČTK, Wikipedia



zobraziť dalšie