Minulý mesiac schválil Washington posledné prípravné fázy misie na asteroid Psyché. Zlato, ktoré sa na ňom nachádza by položilo pozemskú ekonomiku.
Asteroid objavil taliansky astronóm Annibale de Gasparis už v roku 1852. Astronómovia predpokladajú, že sa sformoval v dôsledku dramatickej zrážky v procese utvárania našej slnečnej sústavy. Asteroid Psyche 16 je pre vedeckú obec jedným z najpútavejších objektov Pásma planétok. To sa označuje aj ako Hlavné pásmo alebo Pásmo asteroidov. Ide o oblasť slnečnej sústavy, ktorá sa nachádza medzi obežnými dráhami planét Mars a Jupiter a nachádza sa tu množstvo nepravidelných telies – asteroidov (planétok).
Čo je na Psyché 16 také výnimočné? Na rozdiel od väčšiny asteroidov, ktorých telo tvorí ľad a kameň, je tento zložený prevažne zo železa a niklu. Z nich pozostáva aj zemské jadro, a preto vedci predpokladajú, že by asteroid mohol byť pôvodne jadrom planéty podobne veľkej ako Mars.
Okrem železa a niklu by sa však na asteroide malo nachádzať aj šokujúce množstvo zlata. Niektoré zahraničné médiá zverejnili informáciu, že by malo ísť o zlato v hodnote 8 000 kvadriliónov libier. Ak by bolo možné dostať toto zlato na Zem, svetová ekonomika, ktorej hodnota je približne 59,5 biliónov libier, by zrejme upadla do totálneho chaosu.
Pre magazín Oil Price, uviedol šéf jednej z najväčších ťažobných spoločností EuroSun Mining, že by šlo o kataklizmu v sektore, keďže ročný prínos 4 – 5 miliónov uncí zlata (cca 140 ton) by bol v porovnaní s možným ziskom z asteroidu len kvapkou v mori.
Bude teda misia Psyche zároveň najväčšou zlatokopeckou misiou v histórii ľudstva?
NASA zatiaľ nič také nepotvrdila, podobne ako nepotvrdila ani odhady množstva zlata a iných materiálov, nachádzajúcich sa na asteroide. S určitosťou zatiaľ nevieme povedať ani to, ako asteroid vlastne vyzerá. Na svojej stránke NASA uvádza, že pôjde preto o výskumnú misiu, ktorá je súčasťou Nasa Discivery Program, teda série low-costových robotických vesmírnych misií. Jej účelom bude v prvom rade zistiť, či ide skutočne o jadro planéty. Ak áno, aký by mohol byť jej vek a či sa formovala podobne ako tá naša. Súčasťou výskumu bude aj meranie magnetického poľa asteroidu, získanie fotografií povrchu s vysokým rozlíšením a dostatočného množstva vzoriek pre presné určenie jeho zloženia.
Nie je však vylúčené, že v budúcnosti bude ťažba na asteroidoch jedným zo spôsobov ako zabezpečiť chýbajúce zdroje na Zemi. Astronómovia, ale aj investori a obchodné spoločnosti sa touto alternatívou už dávnejšie seriózne zaoberajú. Je to teda zrejme len otázka času. A čo sa času týka, misia Psyche by mala s testovacími letmi mala začať v roku 2022. Všetky zariadenia by sa na povrch asteroidu mali dostať do roku 2026.
Zdroj:
www.jpl.nasa.gov
www.express.co.uk
www.oilprice.com
Titulné foto:
www.slashgear.com