Dnes je 18. apríla a meniny má Valér

Pes spí, psi spia … a snívajú ?

26. novembra 2020

Najnovší výskum potvrdzuje, že psy skutočne snívajú, podobne ako ľudia. To, o čom sa im sníva už tiež nie je celkom nepreniknuteľnou záhadou.

Všetci majitelia psov, ale prostredníctvom internetu aj tí, čo psy nemajú, to poznajú. Pes leží v pelechu či na dlážke, spí a zrazu z neho vyjde tlmený „štek“, hýbe labkami, odfukuje, zrýchlene dýcha … Nie je to len presvedčenie pozorovateľa aj mnohí vedci sú presvedčení, že psy snívajú. O čom sa im sníva, závisí do značnej miery od toho, čo zažili počas dňa, ale aj od ich veľkosti, plemena a iných faktorov.

Na úrovni mozgu

Zo štrukturálneho hľadiska je mozog psa podobný s tým ľudským. Podobná je aj ich aktivita, mozgové vlny a fázy elektrickej aktivity pozorované počas spánku a snenia. Práve tieto pozorovania privádzajú vedcov k presvedčeniu, že snenie nie je výsadne ľudským fenoménom. I keď je veda o psom snení zatiaľ stále plná hypotéz, existuje v tejto oblasti aj niekoľko presvedčivých ukazovateľov.

Zdroj: www.pixabay.com

Snový experiment

Jeden z najznámejších „snových“ experimentov prebehol v roku 2011 na laboratórnych krysách. Tieto celý deň strávili behaním v bludisku. Vedci pozorovali aktivitu ich mozgu počas pobytu v bludisku aj počas REM fázy spánku. Aktivita jednotlivých častí mozgu v bdelosti sa zhodovala s aktivitou týchto častí počas REM fázy. Z toho vedcom vyplynulo, že krysy zažívajú to isté, a teda možno povedať, že sa im o bludisku sníva. Podľa rozsvietených častí mozgu boli vedci dokonca schopní určiť kde približne sa v bludisku počas spánku krysa nachádza.
Je teda veľmi pravdepodobné, že počas snenia zažívajú zvieratá mentálne reprezentácie a vedomú skúsenosť podobnú tej ľudskej. Je veľmi pravdepodobné, že aj u zvierat má spánok okrem regeneračnej funkcie aj ďalšiu dôležitú funkciu. Počas spánku sa utvárajú spomienky a mentálne skratky, fixujú a ukladajú sa informácie nazbierané počas dňa.
Experiment s krysami uzavreli vedci z MIT tvrdením, že krysy (a iné zvieratá) zažívajú komplexné sny – dokážu si zapamätať a v spánku opakovane prehrať dlhé úseky udalostí, ktoré zažili.

Zdroj: tamže

Pes spí

Rovnako ako ľudia, aj psy si radi pospia. Bežne priemerne 12 až 14 hodín denne. Aj ich spánok má svoje fázy – bdelosť, REM (Rapid Eye Movement), NON REM (NREM) fázu. Pre REM fázu je u ľudí charakteristický rýchly pohyb očí na 10 – 20 sekúnd, pre NREM fázu je zas typický pokojný pohyb očí, nízka aktivita neurónov a nízka teplota mozgu. Táto fáza tvorí u ľudí 75-80 percent celkovej doby spánku a dochádza v nej k regenerácii. Ako je to u psov?
Vedci merali a pozorovali elektrickú aktivitu mozgu šiestich vybraných psov počas 24 hodín. Zistili, že 44% z daného času sú psy bdelé a ostražité, 21% ospalí a 12% trávia v REM fáze spánku. V hlboký, nerušený NREM spánok tvorí 23% z ich dňa.

Zdroj: tamže

Pes sníva

Štúdia z roku 2016, uverejnená v PLOS ONE, uvádza, že psy (v štúdii konkrétne psy z útulku), ktoré spia viac, sú šťastnejšie. Ďalšia, celkom nedávna z pera maďarských vedcov, hovorí o tom, že spánok u psov priaznivo pôsobí na konsolidáciu, proces upevnenia pamäťových stôp.
Aký je ale psí sen? O čom pes sníva? Ak ľudia, ale aj krysy a pravdepodobne ďalšie cicavce premietajú do svojich snov zážitky prežité počas dňa, nie je dôvod myslieť si, že u psov je to inak. Vo vedeckej obci existuje všeobecne prijímaná hypotéza, že u psov možno počítať s týmto typom sna.
Jeden z dôkazov, že pes sníva o svojich aktivitách priniesol pokus, v ktorom vedci deaktivovali psom tú časť mozgu (špeciálna štruktúra v kmeni mozgu), ktorá aj nám bráni, aby sme zo sna konali. Psy sa začali pohybovať, a to aj napriek tomu, že záznam aktivity mozgu jasne nasvedčoval tomu, že spia. Navyše, psy sa začali pohybovať len vtedy, keď sa mozog dostal do fázy spánku. To znamená, že psy museli robiť to, o čom sa im aktuálne snívalo.

Zdroj: tamže

Rozličnosť plemien, rozličnosť snov?

Výskumu naznačujú, že malé plemená psov snívajú častejšie ako tie veľké. Ich sny sú však v porovnaní s veľkými plemenami kratšie. Frekvencia a dĺžka snenia tak podľa vedcov súvisí s veľkosťou tela. Pudlík môže snívať približne každých 10 minúť, zatiaľ čo retriever len raz za hodinu. Sen pudlíka však trvá priemerne minútu, zatiaľ čo sen retrievera ôže byť dlhý až 10 minút.
Ako sme už uviedli, sny determinuje denná aktivita. Preto je pravdepodobnejšie, že o naháňaní loptičky či plávaní sa bude snívať skôr labradorovi ako nemeckej doge.
A čo zlé sny a nočné mory? Áno, aj tie sa môžu psovi prisniť. Vtedy je to na uvážení majiteľa, či nechá psa, aby sa sám prebudil, a následne ho upokojí alebo psa zobudí a sen preruší. V takom prípade je však potrebné počítať aj s nečakaným správaním. Tak ako človek aj pes potrebuje istý čas na to, aby si uvedomil, že už je bdelí.

Na záver preto jedna rada pre všetkých majiteľov psov. Ak chcete, aby mal váš pes pekné sny, doprajte mu počas dňa pekné zážitky a dostatok pohybu, ale aj dostatok spánku na nerušenom bezpečnom mieste.

Zdroj:
www.zmescience.com
www.cns.nyu.edu
www.ournals.plos.org
www.sciencedirect.com
Titulné foto:
Pickpik



zobraziť dalšie