Dnes je 26. apríla a meniny má Jaroslava

Požiare v Novom Južnom Walese utíchli

4. marca 2020

Požiare vystriedal v Austrálii dážď. Po 240 dňoch sa tak situácia v Novom Južnom Walese konečne zmenila.

Zástupcovia požiarnych zložiek, nachádzajúcich sa na ohňom najviac zmáhanom území Austrálie, vydali oficiálne prehlásenie o definitívnom uhasení všetkých požiarov v štáte. Včerajšiemu prehláseniu predchádzala oficiálna správa z 13.februára, kedy požiarnici verejnosť informovali o tom, že po prvý raz za celú sezónu sa podarilo uzavrieť všetky ostávajúce požiare a tieto sa viac nešíria.

Zdroj: www.boredpanda.com

Keď oheň vystrieda dážď

Po takmer 8 mesiacoch plných ničivého ohňa a dymu čelia obyvatelia juhovýchodu ďalšiemu živlu. V oblasti momentálne zúria najintenzívnejšie lejaky za posledných 30 rokov. Kvôli vznikajúcim záplavám bolo evakuovaných niekoľko miest a uzavrelo sa viacero škôl. Napriek tomu, považujú najmä členovia záchranných zložiek situáciu za veľmi pozitívnu. I keď predošlé dažďové prehánky sčasti napomohli dostať požiare relatívne pod kontrolu, boli to až pretrvávajúce silné lejaky, ktoré priniesli dostatok vody na uhasenie viac ako 30 požiarov.

Najťažšie a frustrujúce

Požiarnici aj záchranári popisujú posledné sezónne požiare ako veľmi „traumatizujúce, vyčerpávajúce a znepokojujúce“. Podľa hlavného komisára Roba Rogersa si mnoho vytrpeli tak záchranári ako aj obyvatelia. Ako sme už na našej stránke písali, k devastačnému účinku tohto ročných požiarov prispelo extrémne teplo a jedno z najväčších zaznamenaných súch v krajine.

Dôsledky

Najviac postihnutou oblasťou ostáva juhovýchod krajiny. Dym pohltil viaceré mestá a ešte v decembri namerali v Sydney kvalitu vzduchu, ktorá 11 krát prekročila hranicu nebezpečenstva. Spustošené sú rozsiahle oblasti. Patria medzi ne aj tie, zo zoznamu Svetového dedičstva ako Modré hory a Godwanské dažďové pralesy (Godwana rainforests) v Novom Južnom Walese a Queenslande.

Požiare si vyžiadali celkom 28 ľudských obetí, zničili 3000 domácností a podpísali sa na osude takmer miliardy živočíchov.

Zdroj: www.pixabay.com

Ostáva len veriť, že sa podobný scenár viac nebude opakovať a austrálske autority prikročia k účinným preventívnym opatreniam. Budúcnosť austrálskeho kontinentu však bude podobne, ako budúcnosť každej inej oblasti na Zemi, závisieť aj od prístupu a činnosti jeho obyvateľov.

Zdroj:
www.edition.cnn.com

Titulné foto:
Wikimedia

 



zobraziť dalšie