Dnes je 22. oktobra a meniny má Sergej

 Slony, ktoré maľujú na plátno

9. mája 2019

Štetec chytia do svojho úžasne pohyblivého chobota. Pritlačia ho na plátno a voilà, dielo je na svete. Áno aj to dokážu slony.

Pri súčasnom rozmanitom, mnohokrát šokujúcom, niekedy až ťažko uveriteľnom obsahu kolujúcom na sociálnych sieťach a internete všeobecne, si človek povie, že už ho asi fakt nemôže nič prekvapiť. A predsa, stále sa napokon vynorí ďalšia neskutočná novinka. Rozhodne to platilo o videu, ktoré sa stalo inšpiráciou pre nasledujúce riadky. Aj keď v skutočnosti nejde o novinku, prekvapilo a fascinovalo nás natoľko, že sme museli začať trošku pátrať po odpovedi na otázku „Naozaj dokážu slony maľovať?“

View this post on Instagram

👉TAP Follow @conspiracypix 🕵 For centuries elephants in Thailand have been revered as a national symbol, worshiped as living gods and employed as beasts of burden in the nation's thriving timber industry. But when logging was banned in Thailand in 1990, these noble animals fell on hard times. Reduced to performing tricks for tourists by day and illegal heavy labor by night, Thailand's elephants were exhausted, malnourished, and dying in alarming numbers. . Hearing of their plight, a pair of unlikely heroes came to the rescue, Wildly eccentric Russian emigre artists Vitaly Komar and Alexander Melamid devised a brilliant scheme: to create the world's first quadruped occupational retraining program-a network of art schools for unemployed elephants. Taking a cue from elephant trainers in a number of American zoos, Komar and Melamid taught the animals to hold brushes in their trunks and apply paint to canvas. And the results were astonishing: Not only did the elephants' paintings closely resemble the expansive gestural work of such Abstract Expressionist artists as Jackson Pollock, Willem de Kooning, and Franz Kline, but the pachyderm painters also began to develop clearly distinct regional styles-lyrical and expressive in the northern Thai school, subtle and atmospheric in the east, dynamic and angst ridden in the central school. .. . 👉TAP Follow @conspiracypix 🕵 .. . . #amazinganimals #elephantsactuary #elephants #evolution #animalart #elephantart #intelligence #consciousness #consciouslife #amazingfacts #awesomeaninals #videooftheday #videoofthedays #questioneverything #seekthetruth

A post shared by Conspiracy Theories & Facts (@conspiracypix) on

Umenie či atrakcia?

Maľujúce slony sa údajne objavujú už v 30. rokoch minulého storočia, za nie práve najšťastnejších okolností, a síce ako súčasť cirkusového predstavenia. Neskôr, v 40. rokoch vznikajú v New Yorskej ZOO prvé kresby prevažne v ceruze, vytvorené slonmi.  Existuje však ešte oveľa staršia tradícia trénovania slonov v maliarskom umení, ktorá sa pestuje dodnes na mnohých miestach v Ázii. V Thajsku, kde je fenomén maľujúcich slonov pomerne rozšírený, ju praktizujú mahautovia, cvičitelia, ošetrovatelia a vodiči slonov v jednom.

V súvislosti s týmto spôsobom prevádzania umeleckej činnosti sa vynárajú aj rôzne etické otázky. Z radov ochranárov, ale aj verejnosti zaznieva kritika, že maliarske schopnosti slona sú výsledkom drilu.

Intenzívny tréning  môže viesť k fyzickému aj psychickému diskomfortu zvierat. V konečnom dôsledku sú slony nútené k opakujúcej sa činnosti. Zväčša sa totiž učia nakresliť jeden obrázok, ktorý potom opakovane maľujú. Často ide primárne o turistickú atrakciu a zdroj príjmov, keďže kresby sú na predaj. Tu je potrebné si uvedomiť, že v Ázii sú slony pracovnými zvieratami, pomocníkmi, ale aj členmi rodiny a symbolom ázijskej kultúry. Napríklad mahaut vždy cvičí len jedného slona. Ak mu tento uhynie, ďalšieho už neprijme.

Pri maľovaní koordinuje mahaut činnosť slona prostredníctvom jemných ťahov za ucho, ústa či kel. Nejde teda o celkom samostatnú tvorivú činnosť. I keď to podľa nás nijako neznižuje nespochybniteľný kognitívny a motorický potenciál týchto milých obrov.

Ako skutoční umelci

Nie všetky slony sú však k maľovaniu prinútené s víziou zárobku pre mahauta a jeho rodinu. V roku 1997 navštívili Thajské centrum pre ochranu slonov (Thai Elephant Conservation Center) dvaja ruskí konceptuálni umelci Melamid a Komar, ktorí po tom, čo pracovali so slonmi v amerických ZOO, prišli svoje metódy šíriť aj do Ázie. S pribúdajúcimi zverencami, spustili projekt, zameraný na tvobu, propagáciu a predaj umeleckých diel ázijských slonov a súčasne na sprostredkovanie ochranárskej osvety. Všetok výťažok z predaja sloních abstrakcií je určený pre ázijské nadácie, rezervácie a organizácie, ktoré sa venujú ochrane slonov, ale aj na zlepšenie podmienok domestifikovaných slonov v krajine.

Stránka Thajského centra pre ochranu slonov uvádza, že prístup jednotlivých štvornohých umelcov k maľovaniu sa líši. Niektorí ho vnímajú len ako prácu, iní si ho doslova užívajú. Žiaden slon však nie je k aktivite nútený, ak o ňu nejaví záujem. Väčšinu diel tvoria vlastné abstrakcie zvierat. O tieto je aj naväčší záujem zo strany kupcov a galérií.

Zdroj: www.elephantartgallery.com

Slony sú k činnosti vedené ohľaduplne, dbá sa na rozvojich ich individuálneho tvorivého potenciálu zvieraťa, individuálneho umeleckého štýlu a pracuje sa výlučne s neškodnými maliarskymi pomôckami. Tento prístup napokon posúva hranice umenia ako charity, ale aj toho, čo si predtsavujeme pod umením.

Zdroj: www.elephantartgallery.com

Slonie diela viseli už na mnohých výstavách a exhibíciách rôzne po svete. Len za prvých trinásť rokov fungovania projektu ich vzniklo približne 30 000. O slonej šikovnosti bolo natočených tiež niekoľko dokumentov z produkcie BBC, Animal Planet či National Geographic a vyšla aj knižka s priliehavým názvom When Elephants Paint (Keď slony maľujú).

Zdroj:
www.elephantart.com
www.thailandelephant.org
www.snopes.com
https://www.novinky.cz/cestovani/218175-sloni-v-thajsku-pomocnici-umelci-i-atrakce-pro-turisty.html

Titulné foto:
Flickr

 zobraziť dalšie