Dnes je 5. decembra a meniny má Oto

Starbucks stále nedodržali slovo – ich poháre sú naďalej nerecyklovateľné

12. marca 2018

V roku 2008 vedenie Starbbucksu prisľúbilo, že do roku 2015 budú všetky ich poháre 100% recyklovateľné. Ubehlo 10 rokov a tento sľub ostal takmer celkom nenaplnený.

Bohatstvo, moc a zodpovednosť … alebo ?

Len minulý rok zarobila spoločnosť Starbucks, svetový líder v predaji horúcich nápojov, 12 biliónov dolárov. Kávové stánky s touto značkou možno nájsť v 75 krajinách po celom svete a od roku 1970 pribudlo na zoznam jej vernostného programu 13,3 milióna zákazníkov. V tejto súvislosti je preto celkom trefné vysloviť vetu, že s veľkou mocou a bohatstvom, prichádza rovnako veľká zodpovednosť. Respektíve, mala by …

Zdroj: www.pixabay.com

Spoločnosť o sebe verejne vyhlasuje, že má environmentálne povedomie, reflektuje klimatické zmeny a je si vedomá dopadu svojej činnosti na životné prostredie. No aj napriek existujúcej vlastnej iniciatíve „Greener cup“ (Zelenšie poháre), naďalej predáva drvivú väčšinu svojich nápojov v jedno rázových nerecyklovateľných pohároch a je jedným z najväčších promotérov globálnej „coffee to go“ (káva so sebou) kultúry.

V čom je problém?

Zdá sa, že mnoho zákazníkov Starbucksu netuší, že papierový pohár, v ktorom si nesú svoj osviežujúci teplý nápoj, nemožno recyklovať. Presnejšie, je veľmi ťažké ho recyklovať a to z toho dôvodu, že vnútro jeho zúženej spodnej časti je „vystlaté“ plastom. Ide tak o zmiešaný materiál – kompozit, v ktorom plast, z hľadiska recyklácie, celkom znehodnocuje inak papierový, a teda recyklovateľný, materiál. Jediné, čo na pohároch Starbucks možno  100% recyklovať, je papierový „rukáv“ natiahnutý po obvode pohárika.

Zdroj: www.alternet.org

Je síce pravda, že v niekoľkých hlavných mestách v USA ( New York, Seattle, San Francisco, Washington, D.C.) sú tieto poháre akceptované ako recyklovateľné, nie je však známe, koľkým z nich sa reálne podarí prejsť celým recyklačným procesom. Plastová výstuž je neefektívna a náročná na spracovanie – priľnutá k papieru sťažuje proces jeho čistenia a bráni jeho ďalšiemu použitiu.  Aj takto vyseparované poháre môžu napokon skončiť na skládke.

Pre lepšiu predstavu, ročne ide o viac ako 4 bilióny pohárov. To je zhruba 8000 Starbucksových nápojov za minútu, naliatych do nádob, vyrobených zo zrezaných stromov, použitých RAZ a vyhodených na skládku, do rieky či do mora.

Zdroj: www.pixabay.com

Okrem 100 % recyklovateľnosti, prisľúbila spoločnosť v inkriminovanom roku 2008 aj to, že do roku 2015 bude 25% jej pohárov aj opakovane použiteľných. Tento záväzok sa jej podarilo naplniť tak, že v roku 2011 bol podiel týchto pohárov 1,9% a v roku 2015 5%. Ako by to nestačilo, nový sľub spoločnosti znie, že do roku 2022 tento podiel zdvojnásobí …

Nie sú to len poháre

Nielen s pohármi sa bude musieť spoločnosť popasovať. Sú tu aj ďalšie problémy, ktoré zďaleka nekorešpondujú s jej, údajným, environmentánym povedomím. Ide predovšetkým o plastové slamky, ktorých množstvá (zhruba 2 bilióny ročne)  naďalej s nápojmi podáva, či o kvalitu a etickosť prvotných surovín, z ktorých vyrába ďalšie svoje produkty.

Zdroj: www.alternet.org

Mnohé organizácie, zoskupenia a iniciatívy po celom svete, tlačia na svetoznámu korporáciu, pretože si môže dovoliť naozaj viac. Môže si dovoliť ponúknuť svojim zákazníkom už dávno existujúce alternatívy, recyklovateľné a opakovane použiteľné nádoby či kvalitné suroviny s nekontroverzným pôvodom. A požadujú to od nej čoraz viac aj samotní zákazníci. Tí zverejňujú svoje očakávanie na stránkach spoločnosti či priamo v predajniach. Nastal preto čas, aby Starbucks naplnila svoje sľuby. Mala by ukázať svetu, že to s trvalou udržateľnosťou myslí vážne aj prakticky, nie len teoreticky. Napokon, naplní tak, čo si predsavzala.

V prípade, že ste tiež fanúšikom tejto značky a nie je vám to jedno, môžete podpísať v súčasnosti kolujúcu petíciu alebo sledovať jednu z najväčších kampaní na stránkach Stand.earth.

Zdroj:
www.sierraclub
www.alternet.org

Titulné foto:
Pixabay



zobraziť dalšie