Dnes je 21. novembra a meniny má Elvíra

Stavebné bloky z plastu

7. júna 2019

Majú lepšie vlastnosti ako betón a môžu sa stať súčasťou riešenia globálneho ekologického problému. Stavebné bloky BYBLOCKS.

Za posledných 70 rokov sa nám podarilo vyprodukovať zhruba 8,3 miliardy ton plastu. Z toho 6, 3 miliardy ton sme sa nejako zbavili. V mori končí ročne približne 13 miliónov ton plastového odpadu. A k dnešnému dňu sme schopní recyklovať len 9% z celkového jeho množstva. Do roku 2050 by sa mohol objem odpadu viac ako zdvojnásobiť. Aj preto považujeme spracovanie plastové odpadu na stavebný materiál za jednoznačne správny krok. Stavba ciestdomov z plastu môže byť užitočným a efektívnym spôsobom, ako sa popasovať s už existujúcim plastovým odpadom, a súčasne, ako obmedziť produkciu neekologických stavebných materiálov.

Zdroj: www.byfusion.com

BYBLOCKS bloky možno vyrobiť kdekoľvek

Spoločnosť By Fusion založila svoj start-up už pred 10 rokmi, a napriek tomu ešte stále vedie svoju crowdfundingovú kampaň. Vzhľadom na jej komplexné inovatívne riešenie spracovania plastového odpadu to považujeme za trošku zarážajúce.

Alfou a omegou celého projektu je zariadenie, ktoré slúži ako vylepšená recyklačná linka s dodatočnou funkciou – výroba stavebných blokov.  Je schopné spracovať všetky kategórie neroztriedeného a neumytého plastu. Odpad najskôr zomelie na malé časti. Tieto vstupujú do kompresnej komory, kde sú pomocou tlaku, vody a pary stlačené do blokov. V celom procese nie sú použité žiadne toxické látky ani adhezíva. Pri výrobe nevzniká žiaden ďalší plastový odpad. Kilo odpadu je kilo stavebného materiálu.

Celé zariadenie sa zmestí do 6 metrového kontajnera, preto ho možno prevážať aj pomocou kamióna napríklad priamo na miesto stavby.

Zdroj: www.byfusion.com

Vlastnosti blokov

Ako sme už vyššie uviedli, stavebné bloky sú len z plastov, neobsahujú žiadne lepidlá ani adhezíva. Pri ich výrobe vzniká o 95 % menej skleníkových plynov ako pri výrobe betónu, a na rozdiel od neho sa nerozpadajú pod tlakom. Majú výborné zvukotesné a izolačné vlastnosti. Ich tvar, hustotu a konfiguráciu je možné prispôsobiť podľa požiadaviek tej ktorej stavby. Ideálne sa dajú použiť pri výstavbe stien (nie však nosných) budov, oporných múrov, zvukových a ozdobných stien, plotov, terás, ale aj pri výrobe nábytku. Svoje využitie nájdu skrátka v domácnostiach aj pri výstavbe infraštruktúr.

BYBLOCKS sú skrátka ukážkou, akým smerom by sa mohol a mal stavebný priemysel v najbližších rokoch uberať. Ak vás projekt zaujal, môžete ho podporiť na jeho domácej stránke uvedenej v zdroji tohto článku.

Zdroj:
www.byfusion.com
www.economictimes.indiatimes.com

Titulné foto:
Unsplash



zobraziť dalšie