Dnes je 19. januára a meniny má Drahomíra/Mário

Cesty z plastu už aj na Slovensku

7. januára 2019

Zvolenská firma Viakorp vyrába recykláciou plastu špeciálny asfalt, po ktorom sa môžete previezť na banskobystrických cestách.

Plast, o ktorom sa v posledných rokoch píše čoraz viac, sa neteší práve pozitívnemu renomé. Faktom je, že ho vyrábame a používame v tak nadmernej miere, že tvorí nielen záťaž ale i vážnu hrozbu pre našu planétu, živočíchy, pôdu i vodu.

V Európe sa ročne vyprodukuje 26 miliónov ton plastu. Len jedna tretina sa však zrecykluje. Zbytok končí na skládkach, spaľovniach a žiaľ, často aj v prírode, riekach a oceáne. Preto sa tešíme každej novej možnosti, ktorá sa ekologickým spôsobom snaží zúžitkovať plast určený na vyhodenie.

Obujte sa do plastových fliaš s Rothy’s

Prvá cesta z plastu už aj na Slovensku

Slovenská stavebno-obchodná spoločnosť Viakorp zo Zvolena sa rozhodla prispieť k ochrane životného prostredia a začala vyrábať asfalt z recyklovaného plastu, ktorý sa dá používať pri opravách či výstavbe úplne nových ciest. Zrecyklované plasty sa premenia na granulát, z ktorého sa 20% použije v asfalte. Prvá cesta z plastu sa nachádza v okrese Lučenec. Ďalšie majú pribudnúť v iných častiach Banskobystrického samosprávneho kraja.

Zdroj: Viakorp

Životnosť asfaltiek s pridaním zrecyklovaného plastu je až o tri roky dlhšia, ako pri bežných cestách. Materiál, ktorý sa na výrobu ciest využíva, pochádza väčšinou z PET fliaš, plastových vrecúšok a škatúľ. Tieto ekocesty sú nielen trvácnejšie, ale ich údržba vyžaduje výrazne nižšie náklady. Samosprávny kraj tak dokáže vďaka plastovej ceste ušetriť milióny eur.

Recyklovaný plast upravený drvením.
Zdroj: Viakorp
Recyklovaný plast upravený na granulát
Zdroj: Viakorp

Znie to príliš ideálne?

Plastové cesty sú výborným riešením. Ak ste na strednom Slovensku prekonali úsek s takouto cestou, len na jedinom kilometri ste prešli po miliónoch plastových vrecúšok. Takýto typ asfaltu sa využíva aj v iných kútoch sveta, no nie je úplne bežný. Právom môžeme byť pyšní, že takýto inovatívny a ekologický asfalt sa nachádza už aj na Slovensku.

Rozdiel v štruktúre a pevnosti medzi bežným asfaltom a asfaltom z plastu je zrejmý už na prvý pohľad.
Zdroj: Viakorp
Zdroj: Viakorp

O cestách z plastu sa môžete dočítať aj v ďalších našich článkoch.

Cesty z recyklovaného plastu prichádzajú z Anglicka. 

Plastová revolúcia v cestnom staviteľstve.

Titulné foto: Voicu Oara, Pexels.comzobraziť dalšie