Dnes je 27. apríla a meniny má Jaroslav

Uhlie celosvetovo na ústupe

26. mája 2019

Uhoľné elektrárne sú jedným z najväčších znečisťovateľov ovzdušia. Nachádzame sa však v zlomovom období, kedy uhlie viac nie je lukratívnou komoditou.

Zdá sa, že v energetike by mohli nastať pozitívne zmeny. Ako z tohtoročnej správy Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA),  World Energy Investment 2019, vyplýva, vôbec po prvý krát od priemyselnej revolúcie, klesla celosvetová spotreba uhlia. Doposiaľ sa iba zvyšovala. Unikátnemu poklesu spotreby predchádzal aj pokles investícii do uhoľných elektrární v predošlých troch rokoch.

Zdroj: www.unsplash.com

Iný kraj iný stav

Najväčšími odberateľmi uhoľnej energie sú nateraz Čína a India, čo sa nezmení ani v najbližšej budúcnosti. Naopak, Európska únia a rovnako USA dramaticky znižujú spotrebu tohto fosílneho zdroja – bežná spotreba klesla o 25% a za posledné desaťročie o takmer 40%. Uhoľným baniam v európskych krajinách zdá sa čoskoro odzvoní. V zmysle cieľov vytýčených Parížskou dohodou by mali byť do poslednej mimo prevádzku o 11 rokov, teda do roku 2030.

Ubúdajú investori

Hoci ešte stále prebieha výstavba uhoľných elektrární, investori sa v posledných rokoch čoraz viac odvracajú od uhlia smerom k obnoviteľným zdrojom energie. Banky, hedžové fondy, univerzity aj náboženské entity znížili svoje investície do čiernej komodity. Celkový pokles investícií sa pohybuje na úrovni biliónov amerických dolárov. Ak bude tento trend pokračovať, je len otázkou času, kedy sa uhlie stane minulosťou energetiky.

Zdroj: tamtiež

Dopyt stúpa, peniaze chýbajú

Zelená forma energie je žiaduca, no zároveň jej zatiaľ stále ani zďaleka nie je dostatok. Uhoľné elektrárne ešte stále pokrývajú 38% celosvetovej spotreby energie. Predikcie expertov hovoria jasne, energetický dopyt v najbližšom období mohutne vzrastie. Na to, aby ho bolo možné uspokojiť, bude potrebná aj celkom nová energetická infraštruktúra s obnoviteľnými zdrojmi v hlavnej úlohe. Aj napriek týmto víziám sú investori ešte vždy opatrní. Vo vodách energetickej dostatočnosti a jej čistých zdrojov, zatiaľ pláva nedostatočný kapitál. Táto situácia však nie je dlhodobo udržateľná. Napokon budú musieť všetci zainteresovaní učiniť svoje rozhodnutie a ako z údajov v správe vyplýva, uhlie a fosílne palivá už teraz ťahajú za kratší koniec.

Zdroj: tamtiež

Rétorika rizika

Výkonný riaditeľ Medzinárodnej energetickej agentúry, Dr. Fatih Birol, hovorí o bezprecedentnej situácii. Finančný sektor čelí v tomto smere  veľkej neistote, a to najmä kvôli náhlym zmenám v oblasti nariadení a technológií, ktoré sa odzrkadľujú v nestálom trhu. V každom prípade však došlo k patovej situácii, kedy sú nedostatočné financie na oboch stranách. Súčasnú spotrebu energie nepokrývajú ani investície do tradičných zdrojov, ani investície do obnoviteľných zdrojov, ktoré by mohli zmeniť smerovanie energetického priemyslu. V stave energetickej neistoty sa čoraz viac skloňujú rôzne investičné riziká. Podľa Birola je preto potrebné, aby vlády čo najrýchlejšie dospeli k stabilnému bodu. Ostáva len veriť, že tento sa nachádza na poli rozvíjajúcich sa technológií získavania obnoviteľnej energie dostupnej pre všetkých .

Zdroj:
www.zmescience.com
Titulné foto:
Unsplash



zobraziť dalšie