Dnes je 21. novembra a meniny má Elvíra

Uhlíkové tlapky alebo globálne otepľovanie a domáci miláčikovia

7. januára 2018

O uhlíkovej stope, respektíve o emisiách, unikajúcich do nášho ovzdušia hovoríme väčšinou v súvislosti s činnosťou človeka, no k znečisteniu prispievajú rovnako zvieratá.

Milovaní štvornohí členovia našich domácností. Kto by bol povedal, že aj oni majú svoj podiel na klimatických zmenách a globálnom otepľovaní? A dokonca, podiel nemalý. Podľa najnovšej štúdie profesora Gregora Okina z Kalifornskej univerzity v Los Angeles, americké psy a mačky vypustia do ovzdušia priemerne 64 miliónov ton skleníkových plynov, prevažne vo forme metánu a oxidu dusného. Pre bližšiu predstavu, toto množstvo je rovnaké ako množstvo emisií, ktoré vzniknú ročným používaním 13, 6 milióna kusov osobných automobilov.

Americké psy a mačky vypustia do ovzdušia priemerne 64 miliónov ton skleníkových plynov ročne.
Zdroj: www.pixabay.com

To však stále nie je všetko. Psí a mačací domáci miláčikovia sú mäsožravé tvory a mäso tvorí prevažnú časť ich jedálnička. Celkovo ich priemerný denný kalorický príjem predstavuje viac ako 20 % toho nášho, pričom v prípade živočíšnych kalórií ide zhruba o tretinu nášho príjmu. A v čom tkvie problém s mäsožravcami všeobecne, nielen s tými štvronohými? V skratke ide o to, že chov hospodárskych zvierat si vyžaduje omnoho viac pôdy, vody a energie ako pestovanie plodín. Súčasné štúdie nekompromisne dokazujú, že zhruba polovica (51 % a viac) skleníkových plynov na celom svete, pochádza práve zo živočíšnej výroby. Krmivo pre mačky a psy obsahuje mäso z toho istého zdroja, z akého aj to, určené pre ľudí. Dochádza tu teda k znásobujúcemu efektu v spotrebe mäsových produktov.

Súčasné štúdie dokazujú, že viac ako polovica skleníkových plynov na svete, pochádza zo živočíšnej výroby.
Zdroj: www.pixabay.com

Ďalší dôvod, prečo sa mačky a psy sa významne podieľajú na klimatických zmenách sú práve ich výkaly. Americká agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) už dokonca kategorizovala psie výkaly ako škodlivé látky, pochádzajúce z viacerých zdrojov (NPA –non-point source pollution), čím ich umiestnila do spoločnej kategórie s chemikáliami ako sú herbicídy a insekticídy.

Psie výkaly sa nachádzajú v kategórii takých škodlivých látok ako sú herbicídy a insekticídy.
Zdroj: www.pixabay.com

A nepotešíme ani fanúšikov mačiek, tie v tom tiež nie sú nevinne. Zmes z mačacieho záchodu obsahuje toxíny, ktoré sú škodlivé nielen pre životné prostredie, ale bohužiaľ aj pre človeka. Piesok, určený do týchto záchodov sa musí niekde „vyťažiť“, a tak za obeť padajú rozsiahle časti krajiny. Mnoho z nich obsahuje navyše silikagel, vysúšadlo, zabraňujúce nepríjemným zápachom, a to aj napriek skutočnosti, že už v roku 1997 bol klasifikovaný ako ľudský karcinogén.Dokonca ani mačky, ktoré „to“ chodia robiť von, nie sú z obliga. Aj ich exkrementy môžu byť pre pôdu škodlivé.

Ani mačky neobišli lepšie. Toxické látky obsahujú tak podstielky do ich záchodov ako aj samotné ich exkrementy.
Zdroj:www.petsfans.com

Ako inak, ani v tomto prípade nie sú naporúdzi žiadne jednoduché a jasné riešenia. No aj tu platí, že aj malé zmeny sa rátajú. Môžete prinajmenšom začať používať kompostovateľnú podstielku do mačacieho záchodu a každopádne, recyklované papierové vrecká na psie výkaly, nakupovať organické jedlo pre chlpáčov či ich dokonca postupne preorientovať na vyváženú vegetariánsku stravu. Vždy však až po konzultácii s veterinárom. Ak je to na vás priveľa, skúste aspoň vy sami konzumovať menej mäsa a nahraďte ho rastlinnými produktmi s rovnakou výživovou hodnotou. Aj tieto malé zmeny sú nasmerovaním vašich stôp, respektíve tlapiek lepším smerom. Smerom k zdravšiemu životnému prostrediu.

Nasmerujte svoje kroky a tlapky na ekologickejšiu cestu.
Zdroj: www.unsplash.com

Zdroj:
www.earthtalk.org

Titulné foto:
Pixabay by Redhead_pueppi



zobraziť dalšie