Dnes je 8. mája a meniny má Ingrida

Zmizla druhá najväčšia kolónia tučniakov cisárskych.

26. apríla 2019

Následkom odtrhnutia šelfového ľadovca vo Weddellovom mori sa v roku 2016 utopili všetky mláďatá tučniaka cisárskeho, ktoré tam hniezdili. Aké sú ďalšie súvislosti?

V Antarktíde zmizla jedna z najväčších kolónií tučniakov obrovských, zvaných aj cisárskych. Podľa vedcov z Britského úradu pre výskum Antarktídy (BAS) to má na svedomí nečakane skoré odlomenie pobrežného ľadu, na ktorom tučniaky hniezdili. Podľa serveru BBC sa kvôli tejto udalosti v roku 2016 zrejme utopili tisícky mláďat, ktoré ešte neboli dostatočne vyvinuté a nevedeli plávať. Na základe satelitných snímok sa od tej doby tučniaky cisárske nevracajú na svoje obľúbené miesto hniezdenia. Kolónie tučniakov sú jasne viditeľné aj z výšky 800 m vďaka snehu zafarbenému ich exkrementami.

Tučniak obrovský alebo tučniak cisársky je najväčší a najťažší zo všetkých žijúcich druhov tučniakov, výskytovo obmedzený na Antarktídu, kde ako jediný vták prezimuje.

Tučniaky cisárske si na hniezdenie vyberajú miesta, kde sa na pobreží vyskytuje dostatočne silný ľad. Taký, ktorý vydrží od apríla, kedy naň vtáky prichádzajú až do decembra, kedy sa mláďatá osamostatňujú. Dlhé desaťročia bolo takýmto miestom pre tučniakov cisárskych Bruntov šelfový ľadovec vo Weddellovom mori. Až kým sa v roku 2016 neodlomil a spôsobil úhyn mláďat tučniaka cisárskeho.

Mláďa Tučniaka cisárskeho 
Autor: Ian Duffy, Wikipedia

Ľad, ktorý sa vytvoril v roku 2016, nebol dostatočne silný. Búrky v októbri a novembri spôsobili jeho praskanie a tak ľad, ktorý bol predtým stabilný a spoľahlivý, sa už dnes neudrží,

vysvetlil analytik Fretwell.

Zrejme práve preto sa podľa neho vtáky od tej doby na toto miesto nevrátili. Niektoré z nich sa presunuli na vzdialenejšie miesto, ale ostáva nejasné, čo sa udialo so zvyškom. Vedci sa nazdávajú, že tragická udalosť z roku 2016 ochromila vtáky natoľko, že sa prestali páriť. Experti sa zhodujú na tom, že udalosť vo Weddellovom mori nám ukazuje, ako môžu globálne zmeny klímy ohroziť populáciu tučniakov. Pokiaľ sa naplnia predpovede, ktoré očakávajú úbytok pobrežného ľadu v Antarktíde v priebehu tohto storočia, môže sa celosvetová populácia tučniakov znížiť o 50 až 70 percent.

Životný cyklus Tučniaka cisárskeho.
Zdroj: Wikipedia

Zdroj: BBC, CT24, Wikipedia

Titulné foto: Tučniak cisársky, Pixabay



zobraziť dalšie