Dnes je 24. novembra a meniny má Emília

Zdravé alternatívy a náhrady vo vašej (vianočnej) kuchyni.

17. decembra 2017

Pripravujete si už svoje maškrtné jazýčky na všetky tie dobroty, ktoré už o týždeň budú provokovať na vianočne prestretom stole? Ostáva ešte dosť času, aby ste ich pripravili o čosi zdravšie, než obvykle.

Keď sa hovorí o zdravšom pečení alebo varení, niektorí možno začnú krčiť nos a v hlave sa im vynoria pochybnosti, že zdravšie môže byť aj rovnako dobré. Niektorým sa možno samotné slovíčko „zdravšie“, či „zdravý životný štýl“ automaticky spája s odopieraním si, zákazmi a radikálnymi zmenami v stravovaní. Nemusíte sa obávať, my sme pre vás pripravili niekoľko typov, ako môžete aj malými zmenami dosiahnuť, že váš pokrm bude zdravší,  a zároveň stále chutný.

Zdroj: Pixabay

Cukor – večná téma

Áno, áno aj my vieme, že „Cukor je smrť !“, ale dodávame, že nie každý. V posledných rokoch sa čoraz viac hovorí o škodlivosti a návykovosti  rafinovaného cukru ( či už je biely alebo trstinový), ktorý je, bohužiaľ, najpoužívanejším a najrozšírenejším druhom cukru. Keďže jeho temné stránky by si zaslúžili samostatný článok, necháme ich nateraz tak a spomenieme len jeho vysoký glykemický index, ktorý spôsobuje telu, takzvaný metabolický stres a núti ho produkovať nadmerné  množstvo inzulínu. Ešte šťastie, že dnes už, naozaj nie sme na rafinovaný cukor odkázaní. Namiesto neho môžeme použiť brezový či fermentovaný cukor. Oba tieto cukry nášmu telu nielenže neškodia, ale mu dokonca pomáhajú. Sú zdrojom minerálov, vitamínov, pozitívne vplývajú na náš metabolizmu a majú mnoho ďalších pozitívnych účinkov na náš organizmus. Brezový cukor je okrem bežného sladenia výborný pri zaváraní, lebo je antibakteriálny. Fermentovaný zas možno použiť na pečenie.

Icing sugar by congerdesign
Zdroj: www.pixabay.com

Biela múka

Aj k bielej múke by sme mohli priradiť výrok, ktorým sme začali odsek o rafinovanom cukre. Prečo je biela múka pripísaná na zoznam nepriateľov nášho trávenia? Pretože vzniká mletím vnútorných obilninových zŕn. Otruby, všetky obalové vrstvy, sú pred zomletím odstránené. Práve otruby sú však zdrojom všetkých výživných látok – vitamíny, minerálne látky, vláknina. Oproti celozrnnej múke, mletej aj s otrubami, je v bielej múke o 85% menej vlákniny, 20% menej bielkovín, 50% vápnika, 70% železa, 80% vitamínu B1 a 90% menej vitamínu E. Takže áno, celozrnná múka je určite zdravšou alternatívou. Okrem pšenice, sú výbornými a veľmi zdravými alternatívami špalda, pohánka, makadam, amarant, kukurica, konope, ľan, ryža a mnoho iných surovín, z ktorých sa takisto vyrába múka. Základným rozlíšením je len, či ide o múku s lepkom alebo bezlepkovú. Každopádne, jednotlivé múky môžete aj kombinovať, aké a ako, sa dozviete na tejto adrese – www.horecka.sk.

Bake by Alexas Fotos
Zdroj: www.pixabay.com

Majonéza a tatárska omáčka

Vieme, že majonéza a tatárska omáčka sú, vskutku veľmi chutnými súčasťami šalátov, nátierok a iných pokrmov. No okrem toho, že sú chutné, majú tiež množstvo tuku a okrem kíl, nám neprinášajú takmer nič iné. Dá sa to však prežiť aj bez nich. A dokonca, ich možno celkom pokojne nahradiť – jogurtom, kyslou smotanou, horčicou či olivovým olejom, prípadne ich chutnými kombináciami, ako sa presvedčite, napríklad na tejto stránke –www.tojenapad.dobrenoviny.sk

Zahusťovanie polievok a omáčok

Keďže máme za sebou debatu o bielej múke, je zrejmé jasné, že sa vás budeme snažiť odradiť aj od jej používania ako zahusťovadla. Je to naozaj zbytočné, pretože omáčky a polievky môžete rovnako, aj keď omnoho zdravšie, zahusťovať pomocou rozmixovanej varenej zeleniny. Napríklad, všetky krémové polievky milujú varený rozmixovaný zemiak. Okrem zeleniny by ste ešte mohli použiť niektorú z vyššie spomínaných alternatívnych múk, trebárs kukuričnú.

Soup by RitaE
Zdroj: www.pixabay.com

Stužené tuky

Inak im hovoríme aj margaríny. Vďaka intenzívnej reklamnej kampani, sme presvedčení, že jeden z nich (ten, začínajúci písmenom H) „je pečenie“… akoby sa bez neho piecť ani nedalo. Ale ba, dá sa. A navyše zdravšie. Stužené tuky obsahujú veľa transmastných kyselín, ktoré zvyšujú hladinu zlého cholesterolu LDL a znižujú hladinu toho dobrého. Naopak avokádo, banán, kokosový tuk, či olivový olej bez cholesterolu sú zdraviu prospešné, chutné a naozaj fungujúce alternatívy. Preto, skúste trošku experimentovať a nájdite si recepty na koláčiky s týmito surovinami. Garantujeme vám, že budete prekvapení, ako dobre a „nevinne“ chutia.

Vyprážanie

Vyprážať, či nevyprážať, to je otázka… . Otázka s jednoznačnou odpoveďou, aspoň teda z pohľadu zdravia, a síce – nevyprážať, ak to ide. Je nám jasné, že vyprážaný rezeň sa vám asi nepodarí urobiť inak, než že ho vypražíte. No sú aj iné pokrmy, pri ktorých je vhodné zvoliť odlišný spôsob úpravy. Aktuálnym príkladom je ryba. Tú si na Vianoce môžete pripraviť aj bez vyprážania. Upiecť ju v rúre so zeleninou, podusiť na masle s bylinkami, či ugrilovať. Takto si dokonca viac zachová voju skutočnú chuť a vás nemusí trápiť cholesterol, tuky a spomalené trávenie. A nezabudnite na citrón!

Fish by RitaE
Zdroj: www.pixabay.com

Želáme vám príjemné objavovanie sveta náhrad a alternatív a prajeme dobrú chuť!

Zdroj:
www.zdravie.sk
www.soluk.sk
www.zena.pravda.sk
www.tojenapad.dobrenoviny.sk
www.wanda.pluska.sk

Titulné foto:
Unsplash by Jennifer Pallian

 



zobraziť dalšie