Dnes je 21. novembra a meniny má Elvíra

Sedem krokov – urobme ich spolu už tento rok.

2. januára 2018

Pre začiatok roka je charakteristické, že je to obdobie „veľkých slov“. Najčastejšie hodnotia, sľubujú, popisujú istý úmysel. Pridajte k nim tohto roku aj také, ktoré sa vzťahujú k životnému prostrediu.

Nie všetci sme síce fanúšikmi novoročných predsavzatí, ale veríme, že každému sa v tomto čase hlavou aspoň raz preženie myšlienka na to, ako a čo by v ďalšom roku mohol urobiť inak, lepšie,  s čím začať a s čím, naopak skončiť. Sme presvedčení, že okrem vecí, týkajúcich sa osobného života, by na takýto, hoci pomyselný zoznam, mali patriť aj „predsavzatia“, ktoré súvisia s naším vzťahom k životnému prostrediu.

Vzhľadom na stav, v akom sa naša planéta nachádza, je najvyšší čas, aby sa už TENTO rok niesol v znamení uvedomelého a zodpovedného správania, čo najväčšieho počtu obyvateľstva, k naším prírodným zdrojom a prostrediu, v ktorom žijeme. Od veľkých slov, je potrebné prejsť k činom. Nemusí ísť o heroické činy. Stačí, ak začneme robiť aspoň malé kroky. Nenáročné zmeny, týkajúce sa našich každodenných aktivít. Nie je nič jednoduchšie, ako si povedať, že sme len bezmocný „človek milión“. A zároveň, pre životné prostredie nie je nič deštruktívnejšie, ako takéto (cynické) presvedčenie. Na ceste k „zelenším“ zajtrajškom sa ráta každý malý krok, každého jedného z nás.

Aby sme však len takto všeobecne nerečnili, pozrime sa na niekoľko rád, ako žiť viac eco friendly.

Nastal čas, pre ekologické rozhodnutia.
Zdroj: www.pixabay.com

Byť si vedomí

Celkom na začiatok, je potrebné uvedomiť si, premýšľať nad tým, ako a aké zdroje denne využívame. Venovať pozornosť tomu, ako nakladáme s teplom, svetlom a vodou v našich domácnostiach. Ako cestujeme. Ako a čo nakupujeme. Práve prekročenie hranice samozrejmosti, zóny konzumnej konformity a uvedomelá, premyslená činnosť, sú základom a jediným možným štartom k environmentálne priateľskému životu.

Šetrenie

Ak si skutočne uvedomíme, že prírodné zdroje nie sú neobmedzené, začneme s jednoduchým šetrením, akým je vypnutie svetla pri odchode z miestnosti a skončíme až pri výbere ekologického bývania. Ekologické, pasívne stavby, stavby z prírodných materiálov sú dnes čoraz populárnejšie, a to je dobré znamenie. Šetrenie vodou by mohlo byť samostatnou kapitolou, no stačí aj použiť zdravý rozum, sprchovať sa krátko, vypínať vodu pri čistení zubov, zamedziť akýmkoľvek únikom vody v domácnosti, recyklovať a využiť tú istú  vodu na viacero vecí, pokiaľ je to možné, používať zariadenia na úsporu vody, či nádrže na jej zachytávanie, keď prší.

Neobnoviteľnosť a obmedzenosť prírodných zdrojov nás nevyhnutne musí viesť k ich šetreniu.
Zdroj: www.unsplash.com

Cestovné návyky

Bicykel má prednosť pred autom vždy, keď je to možné. Hromadná doprava, v ktorej sa pomaly začínajú objavovať  aj hybridné či elektro autobusy, je tiež ekologickejšou voľbou ako osobný automobil (ak nejde o elektromobil, či hybrid). Ak sme predsa len nútení jazdiť autom, skúsme si cesty naplánovať tak, aby boli čo najkratšie a jazdime úsporne. V prípade leteckej a lodnej dopravy platí, že čím menej ju využívame, tým lepšie.

Produkty z fosílnych surovín

Ropa, zemný plyn, uhlie – dobre známe fosílne suroviny, ktoré dnes nájdeme v toľkých produktoch, že vyznieva ako klamstvo, keď sa povie, že ich zdroje sú obmedzené a neobnoviteľné. Urobme si doma prieskum a zistime, koľko takýchto produktov v nej máme. Obmedzme ich používanie alebo sa pokúsme ich nahradiť niečím ekologickejším.

Lokálne produkty

Nakupovanie lokálnych produktov je nielen cestou k posilneniu lokálnej ekonomiky, ale aj cestou k zmenšeniu uhlíkovej stopy. Prečo by sme mali kupovať zeleninu, ovocie, mliečne výrobky či mäso, ktoré precestujú takmer polovicu sveta, kým sa ocitnú v miestnom obchode, ak máme možnosť kúpiť tie naše – slovenské. A aj v rámci našej krajiny platí, že čím lokálnejšie, tým lepšie. V nezastaviteľne globalizujúcom sa svete, je ešte stále možné a podľa nás aj správne, čo najviac podporovať miestnych pestovateľov, chovateľov a výrobcov. Samozrejme, ak máme možnosť, skúsme pestovať, chovať či vyrábať sami. Organický – bio spôsob je ďalšou pridanou hodnotou. Ruku v ruke s bio imperatívom sa nesie aj uvedomelý postoj k používaniu chemikálii a toxických látok, ktoré ohrozujú naše zdravie a prírodu okolo nás.

Podpora lokálnych produktov je užitočná a správna z ekologického aj ekonomického hľadiska.
Zdroj: www.pixabay.com

Odpad

Redukujme, používajme opakovane, separujme a recyklujme. Štyri ústredné myšlienky, vo vzťahu k nakladaniu s odpadom. Redukovať, znamená obmedzovať spotrebu. A to predovšetkým takých produktov, ktoré sú k životnému prostrediu bezohľadné – tie s krátkou životnosťou, tie celkom zbytočne zabalené v plaste, tie s toxickým zložením,  tie, ktoré nemožno recyklovať. Jednorazové použitie je nepriateľom trvalej udržateľnosti číslo jeden. V prvom rade, nenakupujme takéto veci. V druhom rade, skôr, než niečo vyhodíme, porozmýšľajme, či by sa to nedalo ešte nejako použiť. Recyklovať môžeme aj doma – skrátka, zdanlivému odpadu, vdýchnime nový život. Inšpirácii na internete je neúrekom. Ak už však musíme niečo vyhodiť, robme to zodpovedne – separujme, kompostujme. Na trhu je dnes k dispozícii množstvo separačných pomôcok a domácich kompostérov. A napokon, to, čo robíme doma, prenesme aj do vonkajšieho okolia. Buďme príkladom svojím susedom a najmä deťom. Učme ich, napríklad, že odpad nepatrí na chodník, či do lesa.

Redukovať, recyklovať a separovať odpad – základné myšlienky v boji proti znečisteniu.
Zdroj: www.pixabay.com

Učme (sa)

Šírme myšlienku ekologickejšieho života a presvedčenie, že sa tak žiť dá a že to má zmysel. Vzdelávajme sa v tejto oblasti, sledujme trendy, hľadajme inšpirácie, starajme sa a podeľme sa o zistenia a skúsenosti s ostatnými. Zapojme sa do iniciatív, ktoré už prebiehajú, pomáhajme a podporme združenia a organizácie, ktoré denne bojujú za záchranu našej planéty a všetkých jej obyvateľov. Upozorňujme na problémy a nebojme sa povedať svoj názor. Čím viac nás bude, tým väčšia zmena môže nastať. Tým lepší, zdravší a príjemnejší môže byť náš život a život budúcich generácií. Nezatvárajme oči, nebuďme ľahostajní a nevzdávajme sa!

Buďme príkladom, učme sa a učme iných, ako zachovať našu planétu pre budúce generácie.
Zdroj: www.unsplash.com

Zdroj:
www.conserve-energy-future.com
Titulné foto:
Pixabay by Emmzet



zobraziť dalšie