Dnes je 24. novembra a meniny má Emília

Izbové rastliny v úlohe vzduchových filtrov

13. januára 2018

Chcete vedieť čo má NASA spoločné s vašou domácnosťou či kanceláriou? Odpoveď je v porovnaní s otázkou možno prozaická – výskum kvality ovzdušia.

Vedecky overené

Keď sa povie NASA (Národný úrad pre letectvo a vesmír), väčšina z nás si automaticky predstaví všetko, čo sa spája s americkým kozmickým programom. Len málokto by si pomyslel, že medzi jeho výskumy patrí aj taký, ktorého výsledkom je zoznam izbových rastlín. Sú to izbové rastliny, ktoré sú majsterkami vo svojom odbore – zvyšovaní kvality ovzdušia, konkrétne v uzavretých priestoroch. Uvedený výskum odhalil, že dokážu zo vzduchu odstrániť až 87% toxínov v priebehu 24 hodín.

Zdroj: www.pxhere.com

Interiérové znečistenie ovzdušia patrí do TOP 5 environmentálnych rizík, ohrozujúcich verejné zdravie: v stálom, viac menej nehybnom prostredí, sa polutanty môžu rýchlo zoskupovať, hromadiť a dokážu sa dlho udržať v jednotlivých častiach interiéru. V miestnostiach s nedostačujúcou ventiláciou alebo tam, kde je znečistenie nadmerné, môže dochádzať k výskytu, takzvaného syndrómu chorých budov. Podľa najnovších štatistík, trpí jeho príznakmi – bolesť hlavy, pálenie očí, uší a hrdla, vyčerpanosť, nevoľnosť – takmer 40% zamestnancov kancelárii. Hlavnou príčinou je ozón, ktorý sa do ovzdušia uvoľňuje z kancelárskych prístrojov ako fax, kopírka, počítač či tlačiareň. Čím väčšia je koncentrácia prístrojov vzhľadom na rozlohu kancelárie, tým väčšie je riziko. Okrem ozónu, sa na syndróme podieľajú aj ďalšie polutanty, ktoré sa uvoľňujú zo syntetických stavebných materiálov, čistiacich prostriedkov a udržiavajú sa v nábytku, poťahoch, kobercoch atď. Sú to však aj plesne, pele a baktérie, či výfukové plyny, ktoré sa môžu do interiéru dostať zvonka.

Zdroj: ww.pixabay.com

Našťastie pre nás, izbové rastliny si dokážu s týmto znečistením celkom dobre poradiť, ako nám potvrdili aj vedci z NASA. Prínosné v tomto procese nie sú len ich zelené časti, ktoré pohlcujú CO2 a ostatné toxíny, ale aj množstvo prospešných mikróbov, ktoré žijú v pôde a pri koreňoch rastliny.

Okrem pozitívneho vplyvu na ovzdušie, hovorí mnoho štúdii aj o pôsobení izbových rastlín na našu psychiku. Ich prítomnosť dokáže zvýšiť našu koncentráciu až o 15%, znižujú pocity napätia, zmierňujú stres a celkovo prispievajú k zlepšeniu psychického rozpoloženia. Preto by mali byť súčasťou nielen pracovísk, ale napríklad aj nemocničných izieb, ordinácii a čakárni. Tu sú najvhodnejšími kandidátkami rastliny so širokými listami, ktoré regulujú vlhkosť a navodzujú pozitívne naladenie. Sú predsa kúskom zelene a prírody, ktorý nám môže byť denne nablízku. V neposlednom rade musíme doceniť aj ich estetickú hodnotu. Umiestnenie akejkoľvek izbovej rastliny, dokáže oživiť, zútulniť a spríjemniť akýkoľvek interiér.

Poďme sa však teraz pozrieť na tie, ktorým patrí spomínané prvenstvo:

Chryzantéma

Táto rozšírená, ľahko dostupná a najmä nenáročná rastlina sa stala absolútnym víťazom výskumu NASA. Pestovať ju môžete tak v interiéri ako aj v exteriéri. Všade, kde ju umiestnite bude statočným bojovníkom proti amoniaku, benzénu, formaldehydu a xylénu, ktoré dokáže z ovzdušia odstrániť. Tieto látky pohlcuje tiež chryzantéme veľmi podobná gerbera.

Zdroj: ww.pxhere.com

Zelenec chochlatý

Ďalšia z izbových rastlín, ktoré sú známe najmä svojou nenáročnosťou na pestovanie a preto tiež ako vhodná voľba pre začínajúcich, zaneprázdnených či zabúdajúcich pestovateľov. Zelenec je fanúšikom nepriameho svetla a keď sa cíti dobre, vypustí výhonky s kvetmi, z ktorých vyrastá nové potomstvo tejto rastlinky. Vašu domácnosť či kanceláriu, okrem iného, zbaví formaldehydu a xylénu.

Zdroj: www.flickr.com

Dracéna

Kto by ju nepoznal. Ale vedeli ste, že ju možno nájsť v 40 rôznych  podobách? To by malo stačiť aj tým najnáročnejším pestovateľom na to, aby si dokázali vybrať tú pravú, vhodnú do ich bytu či domu. Aj keď, sme presvedčení, že z estetického hľadiska, medzi nimi  niet ani jednej nevhodnej. Z toxínov, si dracéna poradí s benzénom, formaldehydom, trichlóretylénom a tiež xylénom. Na čo si však treba v prípade dracény dávať pozor je skutočnosť, že je jedovatá tak pre mačky ako aj pre psy. Preto ju buď treba v domácnosti veľmi uvážene umiestniť alebo ju nahradiť inou rastlinkou s podobným účinkom. Napríklad fikusom.

Zdroj: www.plantopedia.com

Fikus

V jeho domovine, tropickejších častiach Ázie, kde ich rastie vyše 1000 druhov, poznajú fikus najčastejšie ako strom. Do poriadnej výšky však dokáže vyrásť aj v našich interiéroch. Pridanou hodnotou môžu byť aj figy. Figovník je tiež jedným z druhov fikusov ako to jeho latinský názov, Ficus Carica, potvrdzuje. Fikus vám bude vďačný za svetlé miesto, ale nie priamo na slnku. Medzi jednotlivými zálievkami by ste mali nechať pôdu priadne preschnúť. Fikus je veľmi prispôsobivý a môžete ho do neskorej jesene, kým nie sú mrazy, pestovať aj vonku. Hoci jeho schopnosť očistiť ovzdušie od benzénu, formaldehydu a trichlóretylénu sa vám v interiéri určite zíde.

Zdroj: ww.pixabay.com

Lopatkovec

V porovnaní s ostatnými rastlinami na tomto zozname, ide o pomerne krehkú a jemnú rastlinu. To však nijako neznižuje jeho očistné účinky, ktoré si poradia so všetkými toxínmi, s ktorými fikus a navyše s amoniakom. Kvety lopatkovca kvitnú takmer celé leto, no tak ako aj iné kvety, vypúšťajú do okolia peľové čiastočky. Okrem nich však zaplnia izbu aj vôňou. Lopatkovec má rád tmavšie miesta a treba dávať pozor na preliatie.

Zdroj: www.pixabay.com

Papraď

Je veľmi pravdepodobné, že papraď je alebo donedávna bola najčastejšie sa vyskytujúcou izbovou rastlinou na Slovensku. No aj napriek jej zdanlivej všednosti sa  dostala na zoznam NASA. Preto pozor, nepodceňovať! Je bojovníčkou proti formaldehydu a xylénu. Vzduch najradšej čistí z chladného, vlhkého miesta, kam nesvieti priame slnko. Potrebuje aj pravidelnú zálievku a raz za mesiac jej je potrebné dopriať kúpeľ. Koniec koncov, stačí sa zamyslieť, v akom prostredí rastie voľne v prírode.

Zdroj. www.wearefound.com

Svokrin jazyk

Rastlina s týmto úžasne metaforickým ( a zároveň aj celkom popisným) názvom má neskutočnú schopnosť prežiť. Je naozaj ťažké sa je zbaviť… Ale kto už by mal na tom záujem, je to predsa pekná, veľmi skromná a najmä užitočná rastlina, proti ktorej nemajú benzén, formaldehyd, trichlóretylén a xylén žiadnu šancu.

Zdroj: www.exoticflora.in

Bambus

Bambus je priam superstar, čo sa filtrácie formaldehydu týka. Potrebuje sa však kúpať v slnečných lúčoch, aby mohol dobre rásť. Čím je väčší, tým lepšie dokáže filtrovať. V slušnej veľkosti je tiež pútavým doplnkom každého interiéru, prinášajúc kúsok z atmosféry ďalekého východu a zenovej tradície. Poradí si dobre aj s benzénom a trichlóretylénom.

Zdroj: www.feng-shui.lovetoknow.com

Aloe Vera

Okrem očistných má aloe aj dobre známe liečivé účinky na ľudský organizmus. Šťava v jej tučných listoch obsahuje vitamíny, enzýmy, amino kyseliny a ďalšie látky, ktoré majú antibakteriálny účinok, pomáhajú pri popáleninách či kožných ochoreniach. Aloe dostane z ovzdušia veľké množstvo formaldehydu.

Zdroj: www.pixabay.com

Zdroj:
www.greatist.com
www.nbcnews.com
www.sme.sk

Titulné foto:
Pxhere



zobraziť dalšie