Dnes je 24. novembra a meniny má Emília

Trvalá udržateľnosť v stravovaní

27. januára 2018

Trvalo udržateľné stravovanie je ekvivalentným pojmom pre voľbu takých potravín, ktoré sú zdravé nielen pre naše telo, ale pozitívne pôsobia aj na životné prostredie.

O trvalej udržateľnosti sa na našej stránke zmieňujeme pravidelne. Čo to však znamená, keď sa pojem trvalej udržateľnosti vzťahuje k potravinám? Nuž, odpoveď bude závisieť aj od toho, koho sa na to pýtate. Spotrebiteľa alebo výrobcu? V našom prípade, stravníka či farmára?

Zdroj: www.pixabay.com

Ak sa pýtame farmára, pýtame sa konkrétne na to, čo znamená trvalo udržateľné hospodárstvo a chov dobytka. Na to dnes už existuje presná, dokonca legislatívne ošetrená definícia. Zavedenie tohto pojmu do obehu sa pripisuje austrálskemu agrikultúrnemu vedcovi Gordnovi Mcclymontovi. O prvú publikáciu, ktorá k tejto téme vyšla, sa postaral Wes Jacskon v roku 1980 a populárnym sa tento koncept stal koncom 80. rokov.

Udržateľné hospodárstvo predstavuje vzájomne prepojený systém rastlinnej a živočíšnej výroby, ktorá z dlhodobého hľadiska dbá na:

  • produkciu kvalitných a plnohodnotných potravín
  • zvyšovania kvality životného prostredia a prírodných zdrojov, od ktorých závisí
  • čo najšetrnejšie a najefektívnejšie využívanie neobnoviteľných zdrojov a tam, kde je to žiaduce, využívanie prírodného biologického cyklu a ošetrovania
  • trvalé udržiavanie rentability chovateľských a pestovateľských procesov
  • zvyšovanie kvality života hospodára a spoločnosti ako celku

    Zdroj: www.flickr.com

Aj keď by si táto téme zaslúžila osobitú pozornosť, vzhľadom na to, že väčšina z nás stojí skôr na strane spotrebiteľa, bude nás zaujímať odpoveď z tejto perspektívy. Ako môžeme prispieť k trvalej udržateľnosti a v mene tejto myšlienky sa stravovať?

Lokálne potraviny

Ak máte možnosť, nakupujte čo najviac potravín od malovýrobcov vo vašom okolí. Priamo z farmárskych dvorov, či od drobných chovateľov a pestovateľov alebo v špecializovaných predajniach, kde ich produkty nájdete. Dostupný je dnes už aj, takzvaný debničkový predaj – objednanú zeleninu, ovocie ale aj oleje či orechy vám privezú v debničke domov. Čím lokálnejšie sú potraviny, tým lepšie, ale mali by byť aspoň Slovenské. Ideálne, samozrejme je, ak sú certifikované ako bio potraviny. Ale nie je to nevyhnutné. Stačí ak viete, ako ich dotyčný výrobca pestuje, či chová. A preto …

Pýtať sa a vzdelávať

Rozprávajte sa o jedle, ktoré kupujete s vaším lokálnym predajcom, ale informujte sa aj v obchode či v reštaurácii, odkiaľ pochádzajú potraviny, ktoré konzumujete. Stále viac ľudí sa zaoberá otázkami zdravého stravovania a existuje množstvo dostupného materiálu, z ktorého môžete čerpať informácie, inšpirovať sa a hľadať nové, trvalo udržateľné a lokálne zdroje potravín.

Zdroj: www.pixabay.com

Vlastná záhradka

Môžu to byť bylinky v črepníku, paradajky či papriky na balkóne alebo drobný záhon pred vaším blokom. Nič neposilní zdravý vzťah k jedlu viac, ako to, že si ho vypestujete sami. Zároveň vám to pomôže lepšie pochopiť, koľko ľudského úsilia a času sa skrýva za vaším nákupom. Pre väčšinu z nás, najmä vďaka množstvu supermaketov, sa stala dostupnosť potravín samozrejmosťou až natoľko, že si ním dovolíme plytvať. Je preto dobré, ak si vlastným, hoci aj skromným „farmárčením“, pripomenieme hodnotu jedla.

Sezónne potraviny

Ak je to možné, nakupujte tie potraviny, o ktorých viete, že sa dajú dopestovať vo vašom okolí v danom ročnom období. Jahody v januári to rozhodne nebudú. Tie, ktoré v tomto čase nájdete na pultoch zanechali svojím prevozom určite nemalú uhlíkovú stopu. Znova, zisťujte odkiaľ sú potraviny privezené a či v krajine, z ktorej pochádzajú je práve ich sezóna.

Zdroj: www.pixabay.com

Čerstvé a rastlinné

Na vašom nákupnom zozname by malo byť čo najviac čerstvých a čo najmenej spracovaných potravín. Dajte tiež prednosť rastlinným produktom pred živočíšnymi a vyhnite sa, ak sa to dá, potravinám, ktoré obsahujú konzervanty a umelé prísady. No a napokon, snažte sa minimalizovať nákup balených potravín. Ak máte možnosť, nakupujte mlieko a džúsy do vlastných, znovu použiteľných nádob. Tým všetkým prispejete k trvalej udržateľnosti.

Dopyt vytvára ponuku

Je pravda, že bio potraviny, či potraviny z dvora sú o niečo drahšie. Ale možno časom zistíte, že zo svojho jedálnička viete odstrániť niekoľko „zbytočných“ potravín a že viete jesť aj menej, ale o to zdravšie. V jedle obzvlášť by mala mať kvalita prednosť pred kvantitou. Ak budeme nakupovať radšej menej kvalitných potravín, podporíme tým aj trh s týmito potravinami. Umožníme tak lokálnym pestovateľom a chovateľom nielen prežiť, ale aj rozširovať sa. Podporíme trvalo udržateľné hospodárstvo a kvalitné potraviny sa stanú dostupnejšími pre viac ľudí.

Zdroj: www.flickr.com

Trvalá  udržateľnosť je o správnych rozhodnutiach, ktoré prospievajú nášmu zdraviu, vytvárajú a podporujú zdravú komunitu a udržiavajú zdravé životné prostredie.

Zdroj:
www.eatright.org
www.huffingtonpost.com 
Titulné foto:
Pixabay by Fietzfotos

 

 



zobraziť dalšie