Čítanie sa už dostalo aj do kalendára a tohto roku pripadol Svetový deň čítania na prvý februárový deň. Ide najmä o hlasné predčítanie inej osobe, predovšetkým deťom. Prečo by ste im mali predčítať?
O zapísanie Svetové dňa čítania sa zaslúžila nezisková organizácia LitWorld, zaoberajúca sa šírením gramotnosti, predovšetkým u detí po celom svete. Týmto dňom chce upozorniť na to, že gramotnosť je jedným z ľudských práv vo svete, kde viac ako 750 miliónov dospelých ľudí (z toho dve tretiny žien) nevie čítať a písať.
Ak doma deťom pravidelne čítate, veľmi im pomáhate. Ich vývoj napreduje a dokážu až o rok predbehnúť svojich rovesníkov, ktorým nikto nečíta. Okrem toho, že je to príjemné a zábavné, je tu niekoľko ďalších dobrých dôvodov na to, aby sme deťom nahlas predčítali.
Kým rastú, sprevádzame deti pri ich objavovaní okolitého sveta. A tak, ako ich zoznamujem s novými jedlami, miestami či zvykmi, mali by sme ich zoznamovať aj so svetom čítania a literatúry. Je dobré ak im čítame príbehy rôznych žánrov a rôznych autorov. Rozširujeme tak ich všeobecný rozhľad, pestujeme v nich vzťah k slovu a cibríme ich literárny vkus.
Často sa stáva, že ak deti samy čítajú, preskakujú v knihe isté pasáže, ktoré sú pre ne z hľadiska syntaxe náročné a nerozumejú im. V náročnejšom texte sa preto pokúšajú zachytiť aspoň podstatu, no aj to môže byť pre ne zložité, pokiaľ textu celkom dobre nerozumejú. Ak takýto text dieťaťu predčíta dospelý, pomáha mu to lepšie sa sústrediť na danú slovnú zásobu, na štruktúru vety a na porozumenie. Postupne sa takto dokážu zlepšiť nielen v samostatnom čítaní, ale aj v písaní a učení sa. Zároveň dostávajú dobrý základ na to, aby sa v neskoršom veku mohli venovať aj náročnej literatúre.
Spoločné čítanie je nenahraditeľnou skúsenosťou upevňujúcou váš vzťah s dieťaťom. Vytvára veľmi cenný protipól k dnešnému uponáhľanému životnému štýlu, v ktorom ostáva čoraz menej priestoru na spoločné rodinné aktivity. Hodinka spoločného čítania pomáha aj rodičom spomaliť, upokojiť sa, zabudnúť na všetko ostatné a sústrediť svoju pozornosť len na spoločnú aktivitu. Pre deti to znamená naozaj veľa. V tejto súvislosti je dobré spomenúť si na vlastné detstvo a na to, ako sa nám venovali naši rodičia. Koľko radosti nám priniesla ich pozornosť, chvíle keď ich čas patril iba nám. Možno niektorí z nás doteraz počujú hlas svojej mami alebo otca, pri pohľade na rodičovskú knižnicu. Môže sa to zdať sentimentálne, no to sú tie momenty, ktoré z nás v dospelosti robia toho, kým sme sa stali.
Snáď nie je potrebné zdôrazňovať, koľko času dnes deti strávia pozeraním sa na obrazovku, monitor či displej. Súčasná spoločnosť dospela do štádia, kedy sa vieme sústrediť prevažne len na statické alebo pohybujúce sa obrázky. Silnie kult obrazu a vytráca sa nielen trpezlivosť, ale aj schopnosť ľudí sústrediť sa na text a jeho porozumenie. A hoci sa tento trend udržiava, nemusí byť ani správny, ani dobrý. Je preto kľúčové, aj z hľadiska budúcnosti našej spoločnosti, aby aj dnešné deti vedeli, že okrem obrazovky existuje aj iný spôsob, ako zamerať svoju pozornosť, niečo sa dozvedieť, naučiť či zabaviť sa. Hlasné predčítanie otvára deťom svet imaginácie, pomáha im rozvíjať dôležitú schopnosť vytvárania vlastných mentálnych obrazov oproti pasívnemu prijímaniu obrázkov. Tie sú často výsledkom istého zámeru a cudzej interpretácie, ktorá sa nám predkladá. Knihy napomáhajú pomalšiemu, ale autentickejšiemu rozvoju osobnosti. Spoločné čítanie, nám zároveň umožňuje nadviazať s deťmi podnetnú konverzáciu na tému archetypálnych protikladov ako je dobro a zlo, hrdinstvo a zbabelosť, spravodlivosť a nespravodlivosť, minulosť a prítomnosť atď.
V ideálnom svete, posledná vec, ktorú dieťa počas dňa urobí je, že si v posteli vypočuje príbeh, ktorý mu jeho rodič prečíta. Takáto každodenná rutina prináša dieťaťu pocit bezpečia, je navyše príjemná, pomáha deťom pred spánkom sa upokojiť, a teda je prevenciou pred večernou mrzutosťou a nervozitou. Hlasné predčítanie spomaľuje deťom srdečný tep a upokojuje ich telesné prejavy, pretože sa musia sústrediť na to, čo čítate.
Ak ste to doteraz nerobili, určite začnite svojim deťom čítať. Prinesie to pozitíva nielen do ich, ale aj do vašich životov. A ak deti ešte nemáte, môžete čítať svojím partnerom a partnerkám, iným rodinným, najmä starším príslušníkom či kamarátom. Je to veľmi príjemný spôsob ak prehlbovať svoje sociálne väzby a tráviť svoj voľný čas zmysluplne.
Zdroj:
www.treehugger.com
Titulné foto:
Unsplash by Natalia Y