Dnes je 18. apríla a meniny má Valér

Deň detí

31. mája 2020

Prvý júnový deň je u nás tento rok trošku iný ako obvykle. Hoci, tak ako už 70 rokov, patrí deťom, pre mnohých bude tiež návratom do školských lavíc.

Viete v akom štáte má pôvod sviatok všetkých detí? Prvý podnet k jeho oslavám vznikol v Turecku. Pri založení Národného zhromaždenia 23. apríla 1920 počas Tureckej vojny o nezávislosť, prehlásil vtedajší ochranca národných práv, Mustafa Kemal, že deti sú dôležitou súčasťou budovania štátu. Preto je v Turecku, 23. apríl dodnes štátnym sviatkom, ktorý sa oslavuje ako Deň detí.

Zdroj: www.pxfuel.com

Premeny v čase

O 5 rokov neskôr, 1. júna 1925, sa v Ženeve konala Svetová konferencia pre blaho detí, kde zástupcovia 54 krajín schválili deklaráciu, zaoberajúcu sa chudobou, detskou prácou, vzdelaním a inými otázkami týkajúcimi sa detí na celom svete. Tu vznikla tiež myšlienka, že Deň detí by sa mal oslavovať na medzinárodnej úrovni. K jeho oficiálnemu ustanoveniu tu nedošlo, no individuálne ho zaviedli vlády v niekoľkých ďalších krajinách.

Je zaujímavé, že v ten istý deň ako konferencia, sa v San Franciscu konal festival Dračích lodí. Čínsky generálny konzul na oslave zhromaždil mnoho čínskych sirôt, aby tak poukázal na naliehavú potrebu, zaoberať sa blahom detí. Práve tieto dve súčasne sa odohrávajúce udalosti napokon určili dátum, oficiálne až neskôr vyhláseného Medzinárodného dňa detí.

Zdroj: tamže

Predchodcom toho medzinárodného bol Deň pre ochranu detí . Ako taký ho v roku 1949 vyhlásila Medzinárodná demokratická federácia žien. Dôvodom k jeho vyhláseniu bolo masové vyvraždenie detí a žien v Lidiciach a francúzskom meste Ouradour počas 2. svetovej vojny. Oslavovať sa začal až o rok neskôr, 1. júna, aby sa nezabudlo ani na čínske siroty v San Franciscu. Tento dátum prevzalo dodnes 21 krajín.

Svetový deň detí

Áno, okrem toho medzinárodného je tu aj svetový. Vyhlásila ho Organizácia Spojených národov v roku 1954, teda v čase, keď sa už oslavoval medzinárodný, a to na podnet Medzinárodnej únie pre starostlivosť o dieťa. OSN stanovila k oslavám Svetového dňa detí dátum 20. november a odporučila všetkým členským krajinám, aby oslavovali deň detí spoločne. Ako je zrejmé, nestalo sa tak. V niektorých krajinách dnes preto oslavujú deti 2 krát do roka, v iných 20. novembra a v ďalších 1. júna.

Zdroj: tamže

Na dátume nezáleží

Určite sa zhodneme, že nezáleží ani tak na dátume, ako na posolstve tohto dňa. Deň detí nie je len oslavou každého jedného dieťaťa na tejto planéte, ktoré je stelesnením budúcnosti a prežitia nášho druhu. V tento deň si tiež pripomíname, že tak ako dospelí aj deti majú okrem svojich povinností aj svoje práva. Všetky deti vo všetkých krajinách sveta, z každej sociálnej vrstvy, bez ohľadu na rasu, náboženské vyznanie či kultúru. Súčasťou posolstva dňa detí je nepochybne aj myšlienka, že je potrebné sa o ne nielen starať, ale ich aj rešpektovať, ochraňovať, a predovšetkým im dávať lásku.   A toto všetko, nielen jeden deň v roku…

Zdroj: tamže

Na Slovensku, podobne ako v niekoľkých ďalších krajinách bývalého sovietskeho bloku, oslavujeme tento sviatok od roku 1950. Tohtoročné MDD sa ponesie aj v znamení návratu niektorých školákov späť do lavíc, po dlhej nútenej prestávke. Veríme však, že to bude deň plný zábavy, smiechu a radosti.

Zdroj: tamže

Zdroj:
www.en.wikipedia.org
www.cs.wikipedia.org

Titulné foto:
Pxfuel

 



zobraziť dalšie