Dnes je 21. júna a meniny má Alojz

Filmy s eko a enviro tematikou pre deti

25. mája 2020

Trávite s deťmi čas pred obrazovkou a chcete sledovať niečo zábavné ,zmysluplné a poučné? Filmy s témou životného prostredia týmto kritériám určite vyhovujú.

Problémy klimatických zmien, kvalita životného prostredia, otázky nášho vzťahu k prírode a miesta v nej sa pomaličky vkradli do nášho každodenného života. Hlava sa z nich zatočí nejednému dospelému a situácia sa ešte viac komplikuje, ak o nich chcete hovoriť s deťmi. Tie staršie sa k informáciám dostanú v škole, ale aj na internete. Veľký krok v ich informovanosti a uvedomení nepochybne zohralo aj hnutie Fridays for future či mladá aktivistka Greta Thunberg. Vďaka ním sa téma životného prostredia dostala do pozornosti mnohých teenagerov.

Ale čo mladšie deti? Pre tie je zrejme najvhodnejší príbeh. Príbeh, ktorý zaujme, vyvolá otázky a pomôže nám s komunikáciou. Máme pre vás preto niekoľko tipov na filmy a rozprávky, v ktorých je myseľ a zvedavosť detského diváka vystavená okrem príbehu aj súčasným naliehavým enviro a eko témam.

WALL-E

Táto chuťovka od Pixaru je síce staršieho dáta, ale určite má miesto medzi filmami s enviro a eko tematikou. Film je špecifický skromným obsahom hovoreného slova a stavia predovšetkým a vizuálne podanom príbehu. Ako taký je dôkazom, že aj málo slovami možno povedať veľa. Ak dieťa vydrží sledovať prvú pol hodinku, mal by mať film úspech. Až do konca je plný akcie, nevynímajúc naháňačky aj súboje robotov na vesmírnej lodi. Miesto tu však má aj príbeh lásky, odvahy a inakosti. WALL-E súčasne podáva jasnú správu o tom, kam môže ľudstvo dospieť ak nerešpektuje prírodu, nestará sa o planétu ani o svoje zdravie.

Madagaskar: Kráľovstvo lemurov (Island of Lemurs: Madagascar)

Nádherný, farebný a vďaka jeho hlavným predstaviteľom, lemurom, aj veľmi vtipný krátkometrážny dokument z produkcie IMAX. V sprievode dynamickej hudby sa spolu s deťmi prenesiete na magický ostrov, kde žijú tieto roztomilé zvieratá už 60 miliónov rokov. Nežijú nikde inde na svete, a hoci si pamätajú ešte dinosaury, hrozí im dnes vyhynutie. V originálnej verzii vás Madagaskarom prevedie zamatový hlas Morgana Freemana, no je dostupný aj v českom preklade.

Lorax

Rozprávka od tvorcov Ja, Zloduch natočená podľa predlohy detského autora Theodora Seuss Geisela, známeho pod menom Dr. Seuss. Dobrodružný príbeh nielen o výprave za skutočnými stromami, na ktorú sa podujme 12 ročný Teodor. Ten žije v meste, kde je všetko umelé. Všetky stromy, zvieratá aj kvety. Možno ich ovládať, meniť ich tvar aj farby a všetci obyvatelia mesta si na to už zvykli. Nepríde im divné ani to, že sa v PET fľašiach predáva čerstvý vzduch. Keď sa mladý odvážlivec odhodlá prekročiť hranice mesta a vstúpiť do voľnej krajiny, zisťuje aká je realita … O to viac sa snaží splniť svoju misiu, zasadiť poslednú sadenicu živého stromu.

Polárny príbeh (Arctic Tale)

Dokumentárny film z roku 2007 si vyžaduje možno menšiu prípravu a diváka od 7 rokov. Príbeh dvoch mláďat, polárneho medveďa a mroža, v drsnom arktickom prostredí je niekedy neľútostne realistický. Nech už ide o zákon prírody v priamom prenose či miznúci arktický svet. Vo všeobecnosti je to však film pre celú rodinu a môže byť dobrým úvodom do témy klimatických zmien. Podobnú tematiku má aj krátkometrážny dokument s názvom Arktída (To the Arctic).

Medveď (L’Ours)

Unikátny polohraný dokument francúzskeho režiséra Jean-Jacques Annauda má už viac ako 30 rokov, no podľa nášho názoru ide o jeden z najkrajších príbehov nespútanej divočiny, malého osirelého medvieďaťa a jeho majestátneho medvedieho kamaráta. Aj tu je však potrebné upozorniť, že pre citlivejšie deti v predškolskom veku môže byť v niektorých momentoch trochu náročný. Je teda na rodičovi, či v nich dokáže byť svojmu dieťaťu dobrým sprievodcom.

Zem (Earth)

Dokument z produkcie Disney nature je vizuálne famózne spracovanou mozaikou rôznych biotopov a ekosystémov na našej planéte. Je vhodný pre všetky vekové kategórie i keď znova, občas prírodu zobrazuje v jej prirodzenej podobe, bez príkras. V dokumente boli použité aj zábery zo známeho televízneho seriálu BBC Planet Earth. Dalo by sa povedať, že ide o filmovú verziu atlasu prírody. deti sa tak môžu zoznámiť s jej krásami, ale aj s hrozbami, ktorým čelí.

Putovanie tučniakov: Volanie oceánu

Je po desiatich rokoch natočeným voľným pokračovaním Oscarom odmeneného dokumentu Putovanie tučniakov. Aj tu je zobrazený veľký pochod tučniakov kráľovských na pobrežie mrazivej Antarktídy. Tentokrát sme spoločníkmi malého tučniaka na jeho prvej ceste k moru. Jeho obetavý rodičia, ale aj ostatný členovia skupiny mu pomáhajú dodať odvahu, čeliť ťažkostiam a nástrahám.

Určite je podobných príbehov či už v dokumentárnej alebo filmovej podobe omnoho viac. Veríme, že ich poznáte, veríme, že ich s deťmi pozeráte a že sa s nimi o nich rozprávate. Napokon, sú to práve nové generácie, ktoré môžu pre našu planétu urobiť veľa dobrého, ak im to umožníme. Ak ich na túto cestu privedieme alebo ich aspoň podporíme.

Zdroj:
www.csfd.cz

Titulné foto:
Fflickrzobraziť dalšie