Dnes je 24. novembra a meniny má Emília

Koreniny so zmyslom pre zdravie a ich esenciálne oleje

24. februára 2018

Problém súčasnej medicíny je zvyšovanie rezistencie baktérií voči antibiotikám. Proti baktériám sa dokážeme ubrániť aj prírodným spôsobom, bez toho, aby si telo vytváralo prirodzenú odolnosť. Koreniny, novodobé eubiotikum.

Koreniny : Oregano

Oregano je silný antioxidant a pomáha posilniť imunitný systém, pomáha proti chrípke a prechladnutiu, uvoľňuje kŕče a posilňuje činnosť srdca. Tiež tlmí kŕče v pokazenom žalúdku, pri črevných zápaloch a menštruácií. Je zdrojom silíc, trieslovín, horčín, cyrnolu, karvakrolu a tymolu. Tieto látky pomáhajú organizmu v boji proti plesniam a baktériám. Niektoré štúdie dokazujú, že oregano zastavuje rast nádorových buniek rakoviny hrubého čreva. Látka karvakrol bojuje proti nádorovým bunkám a hubí ich.  Čaje z oregana pomáhajú pri psychickom vyčerpaní organizmu, na upokojenie mysle, hystérie a epilepsie.

Oregano bojuje proti rakovinotvorným bunkám
Oregano bojuje proti rakovinotvorným bunkám
Zdroj: pixabay.com

História

Účinky oregana poznali už v grécku, kde symbolizovalo šťastie a radosť. V preklade slovo oregano, alebo Pamajorán obyčajný znamená „radosť z hôr“. V starovekom Grécku, odkiaľ pochádza, predstavoval symbol šťastia a radosti. Hippokrates ho používal ako antiseptikum pre jeho antibakteriálne účinky, aj na liečbu žalúdočných a dýchacích problémov. Pomáha pri infekciách dýchacích ciest, hltanu, ľadvín, močového mechúra

Oregano esenciálny olej

Dostupný je aj oreganový éterický olej, ktorý zaručene bojuje proti baktériám, nevytvára žiadnu rezistenciu proti nim a neničí žalúdočnú flóru. Dezinfekčný účinok oregana sa využíva aj pri liečbe ekzémov, vyrážok, podráždení aj plesňových ochoreniach a pri zápale tenkého a hrubého čreva.

Oreganový éterický olej, ktorý bojuje proti baktériám
Oreganový éterický olej, ktorý bojuje proti baktériám
Zdroj: pixabay.com

Ako vznikla Pizza Margherita?

Pôvodne to bola len chlebová placka pre najchudobnejších, občas vylepšená paradajkami. Podľa legendy, potom v roku 1889 navštívil Neapol kráľ Umberto so svojou ženou Margheritou. Na počesť kráľovnej, pripravil miestny pekár pizzu nielen s paradajkami, ale pridal aj biely syr mozzarellu a zelené lístky bazalky. Novú pizzu v talianskych farbách potom pomenoval podľa kráľovnej Margaharita.

Koreniny: Škorica

Škorica obsahuje taktiež množstvo antioxidantov, má protizápalové účinky. Znižuje hladinu LDL cholesterolu, zmierňuje nevoľnosť, ničí baktérie Candida, ktoré spôsobujú kvasinkové infekcie, znižuje hladinu cukru v krvi, pôsobí priaznivo na krvný obeh a pomáha pri spaľovaní tukov. Ako korenie sa vo svete používajú  hlavne 3 druhy škorice. Je to škorica cejlonská, škorica indonézska a škorica čínska.

Existujú tri druhy škorice. Cejlonská, škorica indonézska a škorica čínska.
Existujú tri druhy škorice. Cejlonská, škorica indonézska a škorica čínska.
Zdroj: pixabay.com

História

Škoricu pozná ľudstvo skoro 4000 rokov, ale v 14. storočí ju získavali domorodci z divoko rastúcich stromov v pralese. Potom prišli Európania a začali vysádzať prvé plantáže škoricovníkov. Škorica je vlastne kôra zlúpaná prevažne z trojročných vetvičiek, ktoré sú zbavené všetkých postranných vetvičiek a listov.

Škorica esenciálny olej

Škorica sa pridáva do mastí a tým zahrieva stuhnuté svalstvo. Ako esenciálny olej sa zriedená s vodou používa na zvýšenie imunity, dezinfekciu, proti parazitom, plesniam, stimuluje pri dýchacích a tráviacích problémov. Má jemnú horkú vôňu s ovocným nádychom. Olej sa destiluje zo suchých plodov a svojou vôňou sa veľmi líši od normálnej škorice.

Zdroj: www.korenikralu.cz



zobraziť dalšie