Dnes je 21. novembra a meniny má Elvíra

Najstaršie stromy na svete

29. marca 2018

O stromoch je známe, že pokiaľ nie sú vystavené nejakému smrteľnému riziku, dokážu sa dožiť stoviek až tisícov rokov. Sú to tichí a pokojní svedkovia histórie. Chcete vedieť, ktorý z nich je ten najstarší?

Stromy začali osídľovať našu planétu zhruba pred 385 miliónmi rokov, teda koncom periódy zvanej devón. Prvé lesy sú už len prehistorickou minulosťou, no napriek rozmáhajúcemu sa odlesňovaniu, existujú ešte príklady pomerne starých stromov. Ktoré sú tie najstaršie? To bude závisieť od toho, či sa pýtame v jednotnom alebo množnom čísle. Na najstarší strom alebo stromy. O chvíľku to bude jasnejšie…

Kolónia stromových klonov Pando.
Zdroj: www.wikimedia.org

Kolónie klonov

Predstavujú súvislý porast jedného druhu stromu. Presnejšie porast geneticky identických stromov, ktoré sú prepojené jednotným koreňovým systémom. Najstaršia takáto kolónia, ktorá je zároveň považovaná za jeden z najstarších a najväčších živých organizmov na Zemi, rastie vo Fishlake National Forest v americkom štáte Utah. Kolónia je známa pod prezývkou Pando, tvorí ju 47 tisíc kusov špecifického druhu topoľa osikovitého (ang. Quaking aspen, lat. Populus tremuloides) a rozkladá sa na ploche 43 hektárov. Práve na základe analýzy podzemných častí, vedci odhadujú, že kolóniu tvoria stromy staré až 80 tisíc rokov. Aj keď nadzemné časti sú staré( len) približne 130 rokov.

Old Tjikko, posledný z kolónie prastarých smrekov nórskych.
Zdroj: www.wikimedia.org

V roku 2008 bol objavený posledný a najstarší z pôvodnej kolónie stromových klonov nórskeho smreka – Old Tjikko (Starý Tjikko). Rastie v horách Fulufjället vo Švédsku a pomocou rádiokarbónovej metódy datovania jeho koreňovej sústavy vedci zistili, že sa dožil 9 550 rokov. Je poslednou pripomienkou podobnej kolónie akou je Pando. Vedcom sa podarilo nájsť vo švédskych horách ešte skupinku ďalších 20 smrekov, starých asi 8000 rokov. Nórske smreky sú veľmi odolné stromy a dokážu prežiť aj v extrémnom počasí. A zdá sa, že vďaka zmierňujúcej sa klíme v severských krajinách sa im stále darí.

Individuálne rastúce stromy

Druhou kategóriou najstarších stromov na zemi sú samostatne rastúce stromy. Donedávna sa výnimočným titulom najdlhšie žijúceho z nich, pýšil 4 845 rokov starý Methuselah. Tento druh borovice dlhovekej pobýva v Bielych horách v Kalifornii. V roku 2013 našla skupina vedcov z Ring Research Group v tých istých horách ešte o 217 rokov staršiu borovicu.

Methuselah.
Zdroj: www.wikimedia.org

Najstarším stromom v Eúropskych lesoch sa v roku 2016 stala 1075 ročná bosnianska borovica (Pinus heldreichii) rastúca v Grécku. Pomenovali ju Adonis, podľa gréckeho boha krásy, mladosti a túžby. Adonis zakorenil v zemi, keď po nej prechádzali ešte Vikingovia.

Najstaršia v Európe, borovica Adonis.
Zdroj: www.heritagedaily.com

Európa je domovom viacerých starých stromov. Za všetky ostatné spomenieme aspoň tis, ktorého domovom je už viac ako 4000 rokov kúsok zeme v severnom Walese v Británii. To znamená, že vyrástol zo semiačka, ktoré vzklíčilo ešte v dobe bronzovej.

Vážme si ich

Všetky stromy si zaslúžia náš obdiv a našu úctu. Sú nenahraditeľnou a nevyhnutnou zložkou ekosystému. A ako sme sa mali možnosť presvedčiť, dokážu sa dožiť z ľudskej, ale aj celkovo živočíšnej perspektívy, neuveriteľného veku. Len pre porovnanie, najstarším objaveným žijúcim živočíchom je 183 ročná korytnačka. Oproti týmto stromom, teda úplná mladica.

Zdroj:
www.livescience.com
www.wikipedia.org

Titulné foto:
Pxhere

 

 



zobraziť dalšie