Dnes je 24. novembra a meniny má Emília

Domy v korunách stromov

5. apríla 2019

V detstve po ňom túžil hádam každý. Po tajnom, útulnom a dospelým ťažko dostupnom mieste. Domy na stromoch však nie sú len detským snom.

V dobe, kedy sa u mnohých rozvíja cit pre životné prostredie a potreba tráviť viac času mimo mesto, uprostred prírody, sú stromodomy  rozšíreným trendom. Ekologické, útulné a romantické bývanie nemusí byť určené len pre dovolenkárov. Niektorí sa rozhodli, že domy v korunách budú obývať väčšinu roka či celoročne. Celoročné bývanie na strome nemusí byť len voľbou z núdze, práve naopak. Je to voľba životného štýlu. Života v súlade s prírodou.

Namiesto vily, dom na strome

Možno vás to prekvapí, ale po stromodomoch túžia aj solventnejší ľudia. Príkladom je istý manažér nemenovanej firmy, importujúcej kubánsky rum do Talianska, s nemalým obratom. Namiesto luxusnej vily, či apartmánu v niekorej metropole, býva aj so svojou vlastnou a niekoľkými ďalšími rodinami na strome v horách na severozápade Talianska. V „Tree village“ v Piedmonte, od roku 2002 nežijú žiadni hipisáci, ale okrem manažérov aj farmaceuti, vedci či zlatníci a zdravotné sestry. Hoci mnohí pracujú poriadny kus cesty od usadlosti, na večer sa s radosťou vracajú do svojich hniezd.

Zdroj: www.ecobnb.com

Domy v tejto lesnej dedinke sú prepojené visiacimi drevenými mostmi a cestičkami. Celá dedinka je vlastne vo vzduchu, vrátane komunitnej jedálne, kde sa všetci stretávajú pri spoločných obedoch či večerách.

Zdroj: www..saper-link-news.com

Moderné technológie a výdobytky im údajne doma nechýbajú, nevzdali sa ich, len ich vymenili za pokoj, ticho a všadeprítomnú zeleň.

Finca Bellavista

Je podobná komunita stromových osadníkov v dažďovom pralese na Kostarike.  Na viac ako 240 hektároch sa rozkladá sieť 40 stromodomov, rovnako ako v predošlom prípade, prepojených rebríkmi, vzdušnými cestičkami a mostmi.

Prvými osadníkmi Finca Bellavista bol pár, Matt Hogan a Erica Andrews, ktorých zámerom bolo, zachrániť a kultivovať tento kúsok lesného raja. V roku 2006 totiž hrozilo, že bude vyrúbaný. K ich vlastnému, pribúdali postupne ďalšie domy z teakového, či iných druhov rýchlo rastúcich trvácnych tropických drevín, pestovaných v lokalite.

Zdroj: www.fincabellavista.com

Väčšina domov je postavená okolo kmeňov stromov, alebo sú o kmeň len ukotvené a stabilizujú ich podpery. No v osade sa nájdu aj príbytky priamo v dutinách starých a dobre zakorenených stromov.

Všetky domčeky sú solárne napájané. Čím lepšia je ich izolácia a vetranie, tým menšia je ich energetická náročnosť. Domácnosti sú bezodpadové. Osadníci recyklujú, kompostujú a snažia sa všetko maximálne využiť.

Väčšina majiteľov obýva domy na stromoch len niekoľko týždňov či mesiacov v roku. Vo zvyšnom čase si ich možno prenajať.

Stromové hotely už aj na Slovensku

Ubytovanie na stromoch si dnes možno prenajať vo viacerých krajinách a výnimkou už nie je ani Slovensko. Únik z mesta, jedinečný zážitok a noc v korunách ponúka dom na strome v Kačínskej doline, Trenčianskych Tepliciach či vo Svätom Jure.

Domček v Kačínskej doline je vôbec prvým stromodomom pre verejnosť. S myšlienkou postaviť ho, prišiel Ivo Nesrovnal a o realizáciu sa postarala organizácia Mestské lesy v Bratislave. Pre veľký záujem, pribudol o rok na to ďalší domček v lokalite Dlhé lúky. Domy ponúkajú nocľah a bezprostrednú blízkosť prírody.

Treehouse Trenčianske Teplice. Zdroj: www.cestujemelacno.sk

V Treehouse v Trenčianskych Tepliciach vás okrem romantiky čakajú aj raňajky.

DUBoDOM vo Svätom Jure vznikol na podnet miestneho vinára Michala Bažalíka, majiteľa pozemku, kde dom stoji. Jeho výstavbu realizoval v spolupráci s architektom Pavlom Šiškom. DUBoDOM je jedinečnou hosťovskou izbou pre návštevníkov viníc, najmä počas ochutnávok vína.

DUBoDOM. Zdroj: www.dobodom.sk

Noc v týchto prírodných útulných príbytkoch vyjde návštevníkov od 100 eur vyššie.

Ak si teda chcete takýto zážitok dopriať a potešiť nielen svoje vnútorné dieťa, neváhajte a rezervujte. Termíny sa vraj rýchlo míňajú.

Zdroj:
www.saper-link-news.com
www.edition.cnn.com
www.forbes.sk

Titulné foto:
Flickr.



zobraziť dalšie