Dnes je 24. novembra a meniny má Emília

Klimatické zmeny sú témou už aj v pop music

17. júna 2019

Najnaliehavejšia téma tohto roka sa šíri cez sociálne a vizuálne média. Klimatické zmeny zaujímajú aj hudobníkov a hudba je súčasť klimatického hnutia.

Umenie, v ktorejkoľvek jeho podobe, často odrážalo sociálne a politické pomery v spoločnosti. Časť populárnej hudobnej tvorby, či presnejšie pop music, je minimálne od 60. rokov aj formou spoločenskej angažovanosti a aktivizmu. Témou takzvaných „pretest songov“ či skladieb, ktoré chceli upozorniť na istý spoločenský problém boli predovšetkým vojny, sociálna nespravodlivosť, nerovnosť a jej dôsledky. Vojna vo Vietname, formy politického, sociálneho a etnického útlaku boli zdrojom inšpirácie pesničkárov a prevažne folkových skupín v 70. a 80. rokoch. V „deväťdesiatkach“ sa objavujú prvé dočasné zoskupenia populárnych hudobníkov a hviezd ako Band Aid, ktorých pesničky vznikajú za charitatívnym účelom (násilie na afrických ženách, AIDS, hlad, živelné pohromy).V posledných rokoch vstupuje do hry nový hráč – áno, sú to klimatické zmeny.

Americký folkový spevák a autor mnohých protest songov Bob Dylan, 1963.
Zdroj: www.needsomefun.net

Gúglime ich často

Z analýz Googe Trends vyplýva, že informácie spojené s klimatickými zmenami dnes ľudia vyhľadávajú omnoho častejšie, než kedykoľvek od roku 2009, kedy sa na Klimatickej konferencii v Kodani zišlo 110 svetových lídrov, jednajúcich o možných krokoch v danej oblasti.

V vzhľadom na narastajúci záujem, zväčšujúci sa počet protestných akcií a iniciatív, zdá sa nie je v roku 2019 iná téma, ktorá by na globálnej úrovni mohla klimatickým zmenám (a s nimi súvisiacim problémom) konkurovať. Vzniká silné celosvetové hnutie, šíriace sa predovšetkým vďaka sociálnym médiám. Súčasťou tohto hnutia sa čoraz viac stávajú aj známe osobnosti so značným virtuálnym publikom. Príkladom je aj najnovší počin amerického rappera, speváka, pesničkára a environmentalistu, ktorý vystupuje pod pseudonymom Lil Dicky.

Zdroj: www.flickr.com

Vtipne o vážnych veciach

Aj tak by sa dala popísať pieseň Earth, na ktorej s Lil Dickym spolupracovali hviezdy súčasnej pop music ako Justin Bieber, Ariana Grande, Zac Brown, Snoop Dog, Whiz Khalifa či Sia. Len za dva mesiace od zverejnenia na kanáli YouTube má pesnička o našej Zemi viac ako 14 miliónov videní!

7 minútové video ukazuje krásy našej planéty a upozorňuje na skutočnosť, že najväčšou hrozbou pre život na nej sme my sami. Hoci vtipná animácia budí dojem, že je určená aj pre deti, niektoré časti textu podľa nášho názoru do detského ucha nepatria. V každom prípade možno pesničku považovať za istú formu environmentálneho aktivizmu  a nástroja skutočne globálne šíriaceho povedomia o téme klimatických zmien.

Profit z piesne, videa a reklamných predmetov spojených s touto hudobno-mediálnou kampaňou je určený pre ochranárske zoskupenia ako je Quick Response Fund for Nature, Shark Conservation Fun či Carbon Cycle Institute. Ide prevažne o partnerské zoskupenie nadácie Leonarda DiCapria, ktorá je jednou zo štedrých sponzorov organizácii, zaoberajúcich sa riešeniami klimatických zmien a ochranou prírody.

Aj preto máme v závere klipu k pesničke Earth možnosť vidieť práve Leovu kreslenú postavičku.

Lil Dicky o naliehavosti problému

Sám autor priznáva, že téme klimatických zmien sa mal venovať už oveľa skôr. Podobne ako mnoho ďalších ľudí, mal o tomto probléme len veľmi vágne predstavy. Netušil, nakoľko naliehavá je táto téma a že o klimatických zmenách možno uvažovať v kontexte krízy. Zároveň však trefne uvádza, že je práve na nás, aby sme situáciu zmiernili. Nestačí si len vypočuť pieseň či preberať tento problém na sociálnych sieťach, hoci tie sa ukázali ako efektívny počiatočný nástroj. Zámerom speváka bolo vytvoriť síce zábavný obsah, no dosiahnuť tak, aby sa témou začalo zaoberať naozaj čo najviac ľudí po celom svete.

Paul McCartney a RadioHead

Lil Dickyho Erth nie je v skutočnosti prvou piesňou upozorňujúcou na klimatické zmeny a trvalú udržateľnosť. V roku 2015 požiadala Organizácia Spojených národov o hudobnú spoluprácu Paula McCartneyho. Ten napísal medzinárodnú charitatívnu pieseň pod názvom Love song to the Earth. Singel, na ktorom sa podieľal aj Jon Bon Jovi, Sheryl Crow a Sean Paul mal podporiť schválenie a podpísanie Parížskej dohody.

Hoci sa pieseň nikdy nedostala do svetových rebríčkov a za štyri roky vzhliadlo videoklip na kanáli YouTube len pol milióna ľudí, zmenila čosi v samotnej hudobnej obci. Hudobníci sami začali slovné spojenie klimatická zmena vnímať nie ako módnu frázu, ale ako reálny a vážny problém.

Svedčí o tom aj rozhodnutie známej britskej stálice Radiohed. Kapela sa nedávno stala obeťou hakerského útoku. Z privátneho archívu frontmana Toma Yorka uradli hakeri 18 hodín doposiaľ nevydaných hudobných nahrávok z 90. rokov a požadovali od kapely 133 000 eur, výmenou za ich nezverejnenie.

Frontman kapely Radiohead, Tom York.
Zdroj: www.flickr.com

Na vyhrážku kapela zareagovala tým, že sama zverejnila nahrávky, s ktorými to  nikdy nemala v úmysle urobiť. Na stránke Bandcamp si tak fanúšikovia môžu v priebehu 18 dní (od 12.júna) stiahnuť 18 hodín muziky za poplatok 20 eur a spolu s kapelou tak zistiť, či by mala zaplatiť hakerom požadované výkupné.

To však nie je všetko. Celý výťažok z predaja získajú environmentálni aktivisti, združený pod názvom Extinction Rebelion. Táto medzinárodná skupina si získala veľkú pozornosť svojimi nedávnymi nenásilnými protestmi na hranici zákona. Na problém klimatických zmien a 6 masového vyhynutia, ktoré sa môže týkať aj ľudského druhu upozorňujú svojským spôsobom. Mnohí by ho mohli považovať za extrémny, sami ho považujú za rebelský a dodávajú, že v súčasnom stave je rebelanstvo za život nevyhnutné.

Zdroj:

www.newscientist.com
www.ecowatch.com
www.dw.com

Titulné foto:
Flickr

 

 

 



zobraziť dalšie