Dnes je 21. novembra a meniny má Elvíra

Antibiotiká z prírodnej lekárne

23. septembra 2019

Nemôžu celkom nahradiť použitie tých farmaceutických, ale je dobré uchýliť sa k nim najmä v rámci prevencie, či pri liečbe ľahších ochorení. Poznáte prírodné antibiotiká?

Predovšetkým na prechode medzi ročnými obdobiami sa ľudské telo musí popasovať so zmenami teplôt a počasia. Vnútorná rovnováha môže byť narušená a je potrebné ju znova nastoliť, a súčasne sa prispôsobiť vonkajším zmenám. K posilneniu tela a jeho odolnosti vedie množstvo ciest. Od primeranej stravy, cez pohyb až po rôzne výživové doplnky. Nie je žiadnou novinkou, že v prípade doplnkov, by mali mať prednosť tie s prírodným pôvodom. To platí aj pre antibiotiká. Ktoré z tých prírodných sú aj podľa vedcov najmocnejšie?

Zdroj: www.pixabay.com

Cesnak

Cesnak v úlohe liečiteľa a účinnej prevencie poznajú ľudia na celom svete už veľmi dlho. Podobne naň nahliada aj vedecká obec. Výskumy ukázali, že je účinným liekom proti mnohýmdruhom baktérií, vrátane salmonely a E. coli. Dokonca sa o ňom uvažovalo aj ako o lieku na tuberkulózu, ktorá je odolná voči viacerým liečivám.

Zdroj: tamtiež

Med

Jeho priaznivé účinky na ľudský organizmus vedeli oceniť už starovekí Gréci. Používali ho ako hojivú masť na rany, či liečenie kožných infekcií.

Aj dnes, v rámci profesionálnej zdravotnej starostlivosti, dostáva med priestor pri liečení vredov, popálenín, či kožných štepov. Účinky medového dressingu na hojenie pooperačných rán preukázala aj štúdia Lekárskej fakulty Univerzity v Teheráne spred dvoch rokov.

Antibakteriálne účinky medu sú zväčša pripisované peroxidu vodíka, ktorý je jednou z jeho zložiek. I keď sa ukázalo, že napriek jeho nízkemu obsahu v mede manuka, je aj tento druh rovnako účinný. Najznámejšie a najrozšírenejšie druhy medu dokážu zneškodniť až 60 druhov baktérií.

Zdroj: tamtiež

Zázvor

Aj tento prírodný zázrak prešiel testovaním a výskumom, na základe výsledkov ktorého, bol zaradení do skupiny prírodných antibiotík. Rovnako ako med a cesnak aj zázvor si dokáže poradiť s veľkým počtom kmeňov baktérii. V súčasnosti sa vedci zaoberajú aj jeho schopnosťou poraziť morskú chorobu, nevoľnosť a znížiť hladinu cukru v krvi.

Zdroj: tamtiež

Echinacea

Bola obľúbenou rastlinou prírodných liečiteľov a juhoamerických šamanov, ako pomocníčka pri liečbe infekcií. Dnes už existujú aj vedecké dôkazy o jej antibakteriálnych schopnostiach. Poradí si aj so streptokokom pyogenes, ktorý zapríčiňuje najčastejšie infekčné ochorenia dýchacích ciest. Okrem angíny dokáže byť nápomocná aj pri ďalších zápalových ochoreniach infekčného pôvodu.

Zdroj: www.fickr.com

Voduľka kanadská

Je rastlina rozšírená vo východných oblastiach Severnej Ameriky. Má veľa rôznych terapeutických vlastností. Dokáže odstrániť vredy, funkčné poruchy žalúdka, gastritídu, preťaženie pečene, cirhózu, horúčky, bakteriálne hnačky, zápaly močových ciest a mechúra, problémy s maternicou atď. Používa sa ako lokálne antimikrobiotikum. Obsahuje tiež berberín, dôležitú zložku prírodných antibiotík. Ide o alkaloid, ktorý však neprospieva deťom a tehotným ženám.

Podľa posledných výskumov je vhodná aj pri liečbe kožných infekcií.

Zdroj: tamtiež

Klinček

Aj klinček patrí medzi stáročia známe prírodné antibiotiká.  Najčastejšie sa používal pri starostlivosti o ústnu dutinu, liečbe dentálnych problémov a blestiach zubov. Olej z klinčeka či jeho vodný extrakt však dokážu omnoho viac. Pôsobí protizápalovo, antivírovo a antibakteriálne vo všeobecnosti. Pomôže aj pri bolestiach hlavy, pri ťažkostiach s trávením a celkovo posilňuje imunitu.

Zdroj: www.pixabay.com

Oregano

Hoci je jeho vedecké preverovanie stále ešte len v zárodkoch, existujú už štúdie, naznačujúce, že oregano by mohlo patriť do skupiny najúčinnejších prírodných antibiotík.Oregánový extrakt, čaj, ale predovšetkým olej zvyšuje imunitu. Považuje sa za antioxidant a antiparazitikum. Pomôcť by malo aj s plesňami a vírusmi.

Veríme, že poznáte všetky tieto úžasné rastliny a ich účinky. Nie je však nijako na škodu ich z času na čas znova pripomenúť. Človek je totiž tvor zábudlivý a v prípade zdravia veľakrát siahne po tom najrýchlejšom riešení. Pritom nemusí ísť, a často ani nejde, súčasne o to najzdravšie. Príroda nám však poskytuje množstvo nástrojov, ako sa udržať v rovnováhe a cítiť sa fit bez negatívnych vedľajších účinkov. Samozrejme, v prípade správneho použitia. Preto pred tým, než sa rozhodnete pre akúkoľvek prírodnú liečbu, vždy sa poraďte s odborníkom alebo sa inak informujte o použití danej liečivej rastliny.

Zdroj:
www.medicalnewstoday.com
www.karger.com
www.slnieckova.sk
www.zdravina.sk

Titulné foto:
Pixabay

 

 



zobraziť dalšie