V období epidémie vzniklo na internetových platformách množstvo zaujímavých projektov. Jedným z nich je nepochybne mapa zachytávajúca zvuky svetových lesov.
Chceli by ste počuť ako znie šum stromov v Nikarague, bubnujúci dážď v guatemalskom pralese, vietor na škótskej divočine či spev vtákov v Hornom lese na Záhorí? Máte dve možnosti. Môžete na tieto miesta vycestovať, čo je v súčasnosti trošku komplikované alebo navštívite stránku Sounds of Forest, kde o lesné zvuky nie je núdza.
Celý projekt majú na svedomí organizátori trojdňového prírodného medzinárodného festivalu Timber Festival. Obvykle tento festival v Národnom parku (National Forest) v blízkosti britského mesta Ashby navštívia tisíce priaznivcov umenia a prírody. Samotný tento park je jedinečným regeneračným projektom, na ktorom sa podieľala organizácia The National Forest Company, verejnosť a množstvo dobrovoľníkov. Za 25 rokov sa im podarilo premeniť ťažbou a ťažkým priemyslom vydrancovanú krajinu na zmiešaný les s rozlohou takmer 520 kilometrov štvorcových.
Timber Festival sa tohto roku, tak ako iné podobné akcie, nekonal. Keď organizátori premýšľali nad tým ako aj napriek nepriaznivej situácii dostať kúsok Národneho parku a prírody medzi ľudí, uzavretých v domácnostiach, zrodila sa myšlienka zvukovej mapy.
Podľa slov jednej z hlavných organizátoriek festivalu, predstavuje zvuková mapa nielen spojenie s prírodou, ale je súčasne projektom ktorý spája ľudí po celom svete. V spoločnej kooperácii sa všetci podieľajú na tvorbe čohosi jedinečného a zdieľajú svoje blízke stretnutie s prírodou. Poslucháči zvukovej mapy sa tak spolu s autormi nahrávok môžu na chvíľu zastaviť, stíšiť a načúvať harmónii prírodného sveta.
Na mape sa v súčasnosti nachádzajú stovky nahrávok z viac ako 30 krajín sveta a denne pribúdajú nové. Zvuková mapa je otvorenou knižnicou, do ktorej môže ktokoľvek vstúpiť, počúvať alebo pridať vlastnú nahrávku spolu s krátkym príbehom, fotografiou a popisom lokality, kde nahrávka vznikla.
Podľa iniciátorov projektu má mapa úspech a otvárajú sa tak ďalšie možnosti. K projektu boli prizvaní umelci. Inšpirovaní zvukmi lesov doplnia mapu o umelecké výtvory a dielka. Z mapy sa tak stala múza a výsledky tejto transformácie budú hlavnou náplňou budúcoročného prírodného festivalu Timber.
Zdroj:
www.treehugger.com
www.treehugger.com
www.timberfestival.org.uk
Titulné foto:
Peakpx