Rozkvitnuté puky čerešne sú jedným z najznámejších symbolov jari. Pre krásne kvety a ich sladkastú vôňu sú tieto stromy vyhľadávané a obľúbené na oboch stranách zemegule.
Hoci jar nechala na seba tento rok trošku čakať, je to práve čerešňový strom v plnom puku, ktorí nám dáva na známosť, že do rúk pevne prevzala žezlo od svojej najstaršej sestry, zimy. Biele, ružovkasté a sýto ružové kvety čerešne krásne kontrastujú so šťavnato zelenou krajinou a jasným nebom. Niet divu, že tento romantický strom si na prvého mája vyberajú milenci, aby pod ním bozkom spečatili svoju lásku. Čerešňové stromy v nás vzbudili nielen obdiv, ale aj zvedavosť. Prinášame vám preto niekoľko zaujímavostí, ktoré ste doteraz možno nepoznali.
Domov kvitnúcej sakury
V Japonsku kvitnúci čerešňový strom zastupuje viacero významov. Symbolizuje jar, znovuzrodenie, nádej, obnovu, ale aj pominuteľnosť života, prchavosť krásy, dokonalosť ako prechodný stav, esenciu prítomného okamihu, lásku, šťastie, bohatstvo i mnoho iného. Celá táto bohatá symbolika sa predáva z generácie na generáciu už od staroveku. Prvé festivaly a pozorovania kvitnúcich stromov, zvané hanami – pozorovanie kvetu, prebiehali vo vysokej japonskej spoločnosti už v období Heian (794 – 1185). Tradícia hanami pokračuje dodnes, stále vo väčšej paráde a v Japonsku je v podstate národným sviatkom.
Hovorí sa, že v Japonsku rastie asi 600 druhov čerešne, pričom 80 % z nich tvorí druh Somei yoshin, ktorý sa tu začal pestovať až od konca 19. storočia. Je jedným z okrasných druhov čerešní, s kultiváciou ktorých začali Japonci v 14. storočí.
Zaujímavé je, že v jednotlivých regiónoch kvitnú čerešne v rôznych obdobiach. Niektoré druhy na Okinave kvitnú už začiatkom januára, zatiaľ čo v ostatných častiach až v polovici mája. Stromy na ostrove Hokaido vydržia v rozpuku oveľa dlhšie, než inde v Japonsku a existujú druhy, ktoré kvitnú dokonca v zime, či dva krát do roka ( apríl, október).
Počas jari sú japonské trhy plné nápojov, sladkostí a jedál z čerešňových kvetov a listov. Ich chuť, podobne ako vôňa, je jemná, trochu trpká a zemitá.
Milovníci čerešňového stromu na opačnej strane zemegule
Napriek tomu, že jej domovom je Japonsko, hlavným „svetovým“ mestom kvitnúcej čerešne (“Cherry Blossom Capital of the World”) je americké mesto Macon v štáte Georgia. Rastie, a v rovnakom čase tu aj kvitne, 350 000 čerešní Yoshino. Vo Washingtone, kde sa takisto koná festival pozorovania čerešní, je ich „len“ 4000. Mestá medzi sebou roky súperia. Dokonca, organizátori festivalu v Macon poslali v roku 1987 na znak rivality organizátorom z D.C. vojenské prilby. Z hlavného mesta však žiadna odvetná reakcia neprišla.
Prvé čerešňové stromy sa v Severnej Amerike objavili v roku 1910 ako symbol priateľstva medzi dvoma krajinami. Dve tisíc čerešní, zaslaných japonskou vládou, však postihol nepriaznivý osud. Napadnuté drevným hmyzom, s narušenými koreňmi, a teda celkom slabé, skončili stromčeky na píle a v ohni. V roku 1912 nasledovala ďalšia zásielka. Zdravé stromy boli vysadené v parku vo Washingtone.
V Holandsku majú mená
Čerešňové stromy sa okrem Ameriky a Japonska tešia obľube aj vo väčšine Európy. V najväčšom holandskom parku má každá, zo 400 tu rastúcich čerešní svoje meno. Polovica z ich je pomenovaná tradičnými holandskými ženskými menami, ta druhá japonskými. Stromy sú darom od Japonského klubu žien a od roku 2000 zdobia amsterdamský park – Amsterdamse Bos.
Inšpirovali aj LEGO
V roku 2018 sa japonský Legoland v meste Nagoja zapísal do Guinnessovej knihy rekordov vďaka najväčšiemu stromu čerešne, aký bol kedy postavený. Strom siahal do výšky viac ako 4 metre, vážil viac ako 3 tony a pozostával z viac ako 800 000 LEGO kociek.
Bodka na záver
Čerešňové stromy sú hojne rozšírené, existujú stovky ich druhov, niektoré sa pestujú ako ovocné, iné ako okrasné. Poznáme však aj divé čerešne, rastúce v zmiešaných lesoch mierneho pásma. U väčšiny druhov možno ich kvitnúcu krásu pozorovať len približne 2 týždne, potom odkvitajú. Obvykle sa dožívajú len okolo 16 až 20 rokov, no existujú určité druhy s dlhou životnosťou. Stromy čiernej čerešne môžu žiť až 250 rokov. Najstaršia čerešňa v Japonsku, a pravdepodobne na svete, je preto stelesnením zázraku. Odhaduje sa, že je asi 1800 – 2000 rokov stará. Podľa legendy ide o čerešňu, za ktorej uzdravenie sa modlil známi budhistický mních Nichiren. I keď sa Japonsko stále považuje za domov stromu čerešne, podľa posledných štúdií, je možné, že do Japonska len migroval a pochádza z Eurázie, pravdepodobne z Himalájí.
Zdroj:
www.livejapan.com
www.mentalfloss.com
www.countryliving.com
Titulné foto:
Pixabay