Dnes je 20. februára a meniny má Lívia

Ako chutia remeselné potraviny

21. októbra 2019

Prídite ochutnať poctivé, tradičné a remeselné potraviny. Ochutnávková konferencia DEGUSTORIUM prináša lokálne kulinárske zážitky.

Remeselné potraviny majú na to, aby sa stali spoločenskou témou, aby sme sa začali o ne a o tých, ktorí stoja za ich výrobou viac zaujímať a zdieľať ich príbehy. Keďže žijeme v dobe, ktorá im u nás na Slovensku nie je naklonená, združenie Slow Food Pressburg chce profesnej i laickej verejnosti ukázať, že to ide aj napriek legislatívnemu handycapu, napriek tomu, že kvalitné, tradičné a remeselné potraviny nie sú na prvý pohľad mainstreamovou témou. No mali by byť – nielen z kultúrneho, výživového, ale aj z environmentálneho hľadiska.

Zdroj: Degustorium

 

Dobré, čisté, férové

Ako hovorí etnologička a historička Katarína Nádaská,

Tradičná remeselná potravina je súčasťou našej kultúrnej identity a mala by byť preto neodmysliteľnou súčasťou našej spoločnosti a nemala by chýbať v našich jedálničkoch.

Petra Molnárová, z občianskeho združenia Slow Food Pressburg, ďalej dopĺňa: „Jej výrobcovia by mali byť štátom podporovaní a tradičný spôsob výroby, ktorý je súčasťou nášho kultúrneho dedičstva by mal byť chránený. Mala by byť súčasťou ponuky v zariadeniach spoločného stravovania naprieč celým spektrom. A mali by sme na nej stavať produkty vidieckeho cestovného ruchu, ktoré by zároveň mali byť prvoradou súčasťou oficiálnej prezentácie našej krajiny doma i v zahraničí tak, aby naša národná hrdosť v súvislosti s lokálnymi produktami mala možnosť rásť”.

 

Čo chystá Slow Food Pressburg v najbližších dňoch?

Združenie spolu s partnermi sa rozhodlo priniesť do Bratislavy formát inšpirujúcej ochutnávkovej konferencie DEGUSTORIUM, ktorý tu ešte nebol – 22. októbra 2019 sa v bratislavskej Starej tržnici odprezentujú roľníci, vinohradníci a vinári, remeselní výrobcovia, šéfkuchári, odborníci na kulinárnu kultúru, výživoví poradcovia, environmentalisti, experti na marketing a ľudia z praxe, ktorej dôležitou súčasťou je remeselná potravina a jej trvalo udržateľný spôsob výroby. Počas jedného dňa sa na pódiu vystrieda 5 moderovaných panelových diskusií s odborníkmi a 15 rečníkov s prezentáciami, prostredníctvom ktorých návštevníkom priblížia svoje výnimočné produkty a vzťah k remeselnej potravine. A čo je najdôležitejšie: všetkým ukážu, že to má zmysel.

Vinárstvo Dva duby založili v roku 2007 v Dolních Kounících. Od začiatku sa radia medzi organické a biodynamické vinárstva.
Zdroj: Degustorium

Anetta Vaculíková zo združenia Slow Food Pressburg objasňuje, že táto prvá ochutnávková konferencia sa stala súčasťou európskych akčných dní a spolu s viac ako 80 neziskovými organizáciami, sa počas októbra 2019 zúčastňuje akčných dní kampane #GoodFoodGoodFarming. Touto aktivitou podporujú malých farmárov, život na vidieku, ochranu pôdy a ekosystému, vody a biodiverzity. Cieľom tejto európskej iniciatívy je, aby boli zdravé potraviny vyrobené trvalo udržateľným spôsobom dostupné pre všetkých.

 

Spoznajte tých, ktorí sa venujú remeselnej výrobe potravín

Pridajte sa k celoeurópskej výzve za podporu farmárov a remeselných výrobcov potravín a príďte vypočuť si inšpiratívne príbehy z prostredia remeselnej potraviny z rôznych uhlov pohľadu, Pozývame vás dňa 22. októbra 2019 na prvú ochutnávkovú konferenciu DEGUSTORIUM do bratislavskej Starej tržnice, na ktorej budete vnímať jedlo všetkými zmyslami.

Viac informácií nájdete na FB podujatia alebo na www.degustorium.sk

Hlavnou myšlienkou farmy Veles Háj je chovať zvieratá tradičným spôsobom tak, ako sa chovali kedysi. Majiteľom záleží na tom, aby ľudia nezabudli, ako vyzerajú a chutia pravé a zdravé gazdovské potraviny.
Zdroj: Degustorium

 

Čo je hnutie Slow Food?

Slow Food je globálnym hnutím, ktoré vzniklo s cieľom pomáhať drobným roľníkom a remeselným výrobcom potravín. Svojim prístupom a prostredníctvom miestnych združení sa snaží zachovávať a chrániť kultúrne dedičstvo, tradície a biodiverzitu. Hnutie Slow Food sa sformovalo v 80-tych rokoch minulého storočia v Taliansku ako reakcia na šíriacu sa globalizáciu, na stravovanie v štýle fast food a neustále sa zrýchľujúce životné tempo, ktoré významne prispievalo k postupnému vytrácaniu miestnych kulinárskych tradícií a záujmu ľudí o to, čo jedia a odkiaľ ich jedlo pochádza. Pod heslom „dobré, čisté, férové” širia osvetu v oblasti kvalitného stravovania po celom svete. Na Slovensku aktivity tieto aktivity zastrešuje miestne združenie SLOW FOOD PRESSBURG.

 Zdroj: Slow Food Pressburgzobraziť dalšie