Dnes je 18. januára a meniny má Bohdana

Bagika  – prírodná slovenská kozmetika z rúk mladej chemičky

19. marca 2019

Prírodná kozmetika verzus komerčná. Akú používate najradšej? Barbora Hrúzová si vyrába vlastnú: „Nekupujem nič v obchode, všetko si dokážem vyrobiť doma. Prírodná kozmetika napĺňa moju predstavu o zdravšom, menej toxickom živote.“

Čo pre Teba výroba vlastnej kozmetiky znamená, je to príjemná tvorivá činnosť či dokonca relax, alebo len čistá chémia a makačka?

Najskôr to bola len zvedavosť a chuť dozvedieť sa niečo nové, postupom času sa to však stalo mojim hobby a teraz to pre mňa predstavuje už môj životný štýl.

Barbora Hrúzová
Foto: Andrea Číková

Výroba prírodnej kozmetiky je pre mňa spojením príjemného s užitočným. Po diagnostikovaní onkologického ochorenia som okrem klasickej liečby začala vyhľadávať aj rôzne alternatívne cesty a aj keď sa v mnohom líšili, jedno mali spoločné, a to čo najviac eliminovať príjem toxínov. Či už zo stravy alebo z kozmetiky. Koža je najväčší orgán nášho tela a cezeň často prijímame veľa škodlivín bez toho, aby sme si to uvedomovali. Vtedy sa mi naplno ukázal prínos prírodných mydiel a kozmetiky a odvtedy sa toto zistenie snažím predať aj ostatným ľuďom. Čo sa týka starostlivosti o pokožku a telo, nekupujem nič v obchode, všetko si dokážem vyrobiť doma.

Môže to znieť ako paradox, ale zrejme Ťa k výrobe prírodnej kozmetiky priviedla práve chémia.

Áno, chemické vzdelanie mi veľmi pomáha v chápaní procesov a ďalšom samoštúdiu. Pôvodne som však začala s výrobou mydiel a kozmetika bola logickým pokračovaním. V mnohých ohľadoch mi výroba prírodnej kozmetiky príde ako skĺbenie mojich obľúbených činností, práce v laboratóriu a v kuchyni. A ďalším dôvodom je výsledný výrobok. Viem, že svojmu telu dodávam prírodné a prospešné látky, vitamíny, antioxidanty, takže robím niečo pre seba, ako pre pokožku, tak aj pre dušu, ktorá má z tejto aktivity radosť a čo je viac?! Presne to pre mňa predstavuje výroba mydla a kozmetiky.

V čom je mydlo z Tvojej dielne lepšie a pre pokožku zdravšie než bežné mydlo? Čím sa líši od komerčných značiek?

V prvom rade treba povedať, že v mydle zostáva glycerol, ktorý má za úlohu udržiavať pokožku chránenú a hydratovanú a pri veľkovýrobe sa z mydla odstraňuje za účelom ďalšieho predaja farmaceutickým firmám. Takto zarobia dvakrát, aj na predaji mydla aj glycerolu. Ďalšou výhodou je, že až na pár mydiel, kde sa chcem vyhrať s dizajnom, sú všetky moje mydlá vyrobené z čisto prírodných zložiek. Ľuďom s citlivou pokožkou môže vadiť už aj malé množstvo syntetickej látky, čomu sa v komerčných mydlách a hlavne sprchovacích géloch prakticky nedá vyhnúť. V komerčných produktoch sú navyše obsiahnuté rôzne ropné deriváty, ktoré nie sú vhodné ako pre pokožku, tak ani pre životné prostredie. S tými sa v mojich mydlách a kozmetike nestretnete.

 

Ružové mydlo Bagika

K mydlám si postupne pridávala ďalší sortiment. Čo všetko v súčasnosti vyrábaš? O čo majú Tvoje zákazníčky najväčší záujem?

Momentálne sa venujem výrobe mydla (tuhého, tekutého, krémového, šľahaného), krémov, telových mliek, šľahaných masiel, balzamov na pery, tuhých šampónov, kondicionérov na vlasy, pleťových vôd, zubnej pasty a v dohľadnej dobe plánujem rozšíriť ponuku o make-up, šumivky do kúpeľa a prírodný deodorant, keďže sa nám blíži leto. Navyše stúpa dopyt aj po bylinných liečivých mastiach.

Balzamy na pery Bagika

Ako vznikajú Tvoje krémy a mydlá? Vyrábaš ich podľa sezóny či individuálneho dopytu? Ktoré sú Tvoje stálice a aké novinky pripravuješ?

Krémy vyrábam na mieru podľa typu pleti a požiadaviek každého zákazníka. Každá pleť potrebuje niečo iné a takisto každý má aj iné požiadavky. Niekto nemá rád mastný pocit na rukách po nakrémovaní, vtedy volím menej mastné oleje, ktoré sa rýchlo vstrebú do pokožky a tak človek nie je nervózny z mastnoty.

Čo sa týka mydla, mám už svoje stálice, ktoré sú veľmi populárne počas celého roka, ale mnoho mydiel vzniká aj podľa mojej aktuálnej nálady a inšpirácie. V tomto sychravom počasí na konci zimy som si chcela pripomenúť vôňu leta a tak som spravila mydlo s levanduľou. V záhrade nám cez zimu ostáva len minimum byliniek a trvaliek, medzi ktorými je aj rozmarín, tak som spravila zasa rozmarínové mydlo. Zima sa mi spája napríklad aj s kamilkami, nad ktorými som sa často ako dieťa naparovala, tak som urobila kamilkové mydlo. Je to v prvom rade moje hobby a snažím sa, aby to tak aj zostalo, nič nesilím. A práve vtedy častokrát prichádzajú tie najlepšie nápady.

Medzi pripravované novinky patria ako som už povedala make-up, prírodný deodorant a šumivky do kúpeľa. Čo sa týka mydla, chcela by som vyskúšať šľahané mydlo, ktoré by sa podobalo na cupcaky. Je to mydlo, ktoré sa nemixuje, ale šľahá a vďaka tomu pláva na hladine vody a nepotopí sa. Veľmi dobrá hračka do vane (nielen) pre deti.

Rozmarínové mydlo Bagika

Čo je vlastne krém? Aké je jeho chemické zloženie a proces výroby?

Krém je po fyzikálno-chemickej stránke emulzia vody a oleja. Všetci vieme, že voda a olej sa moc nekamarátia. Na ich spojenie preto využívame tzv. emulgátory, ktoré ich dokážu spojiť v jednu homogénnu zmes. Emulgátory sú rôzne, prirodzeným emulgátorom je napríklad včelí vosk, ďalej lecitín, ale existuje aj emulgátor vyrábaný z olivového oleja.Postup výroby je relatívne jednoduchý. Oleje, tuhé maslá a emulgátor sa rozpustia nad parou. Nad parou sa ohreje aj vodná fáza na približne rovnakú teplotu ako olejová fáza. Potom sa tieto dve fázy spoja a za intenzívneho miešania sa nechajú schladiť na nižšiu teplotu, kedy by už mala byť emulzia stabilná. Po ochladení sa môžu ešte do krému vmiešať rôzne aktívne, konzervačné alebo vonné látky, ktoré by sa príliš vysokou teplotou mohli zničiť, preto sa pridávajú až keď je zmes dostatočne ochladená.

Krém zo šípkového oleja je vhodný pre staršiu pleť, na strie, popáleniny či jazvy

Sú emulgátory pre pleť nežiadúce či nebezpečné?

Emulgátory majú za úlohu „spriateliť“ olej s vodou. Do krémov sa pridávajú v malých množstvách (2-10 %) a existuje mnoho prírodných emulgátorov (včelí vosk, lecitín, a pod.), preto si nemyslím, že by boli zdraviu škodlivé. Nepriaznivé sú umelé konzervanty a intenzívne vonné látky, ktoré zabezpečujú dlhú trvácnosť a intenzívnu vôňu krémov, s čím sa stretneme takmer u každej komerčnej kozmetiky. Sama mám doma zopár krémov starých aj 5 rokov a nič im nie je – je to na zamyslenie.

Spomenula si konzervačné látky, používajú sa aj v prírodnej kozmetike?

Niektorí výrobcovia používajú syntetické konzervanty, ktoré sú v prírodnej kozmetike akceptované, ja osobne na konzerváciu používam iba koloídne striebro. Je to prírodné antibiotikum, ktoré je určené aj na vnútorné užívanie. Takýto krém je síce lepšie minúť čo najskôr a ak sa dá skladovať v chladničke, ale myslím si, že to stojí za tú námahu. Do prírodných krémov odmietam pridávať umelé konzervačné látky, aj keď sú v prírodnej kozmetike akceptované.

Do krémov či mydiel pridávaš aj esenciálne oleje, okrem príjemnej a prírodnej vône majú aj liečivé a skrášľovacie účinky. Ako vznikajú esenciálne oleje?

Esenciálne oleje sa prirodzene nachádzajú v rastlinách, avšak len vo veľmi malých množstvách, preto sú také vzácne a majú silné účinky. Získavajú sa z rastlín rôznymi spôsobmi ako sú destilácia, extrakcia alebo lisovanie. Každý olej má svoje špecifické účinky. V mydle majú skôr za úlohu potešiť zmysly pri každodennej hygiene a navodiť príjemné spomienky spájajúce sa s týmito vôňami. Napríklad spomienka na leto pri levanduli či naopak na teplo kozuba či na atmosféru Vianoc pri vôni škorice, pomaranča či klinčeka. Ďalšou ich výhodou je, že sú prírodné a preto nevadia ani alergikom či ľudom s ekzémami.

Škorica a pomaranč sú typickými vôňami zimnej sezóny

Prečo potrebujeme oleje? Aký je rozdiel medzi olejmi a maslami? Ktoré z nich používaš vo svojej kozmetike?

Oleje a maslá sú po chemickej stránke rovnaké látky. Označujeme ich rozdielnymi názvami preto, že oleje sú pri izbovej teplote v tekutom stave (olivový olej, repkový olej, konopný olej, a pod.), zatiaľ čo maslá sú pri izbovej teplote tuhé (bambucké maslo, kakaové maslo, mangové maslo, atď.). Ide teda o rozdiel v konzistencii. Tento rozdiel je zapríčinený množstvom dvojitých väzieb obsiahnutých v oleji/masle. Platí, že oleje majú väčšie množstvo dvojitých väzieb ako maslá. Niektoré oleje nájdeme vo forme oleja i masla. Maslo sa vyrába prídavkom tzv. hydrogenovaného oleja, čím sa zníži počet dvojitých väzieb a výsledný produkt je tak pri izbovej teplote v tuhom stave.

Levanduľa a citrón – podmanivá kombinácia leta

Krém je zmesou oleja s vodou za pomoci emulgátora. Voda však hydratuje len vrchnú časť pokožky. Je hydratácia zvnútra účinnejšia? Je efektívne používať čistý olej, alebo je pravdou, že olej ostáva iba na povrchu a mastnota sama o sebe pokožku nehydratuje? Čo potrebuje suchá pokožka, mastnotu oleja, či vodu hydratačného krému?

Treba si v prvom rade uvedomiť, že pokožka je orgán rovnako ako pečeň, žlčník, srdce a pod. Regulácia vody v tele sa deje automaticky na biochemickej úrovni bez nášho vedomia. Úlohou krémov je preto skôr dodávať pokožke vitamíny a iné aktívne látky než pokožku hydratovať. Olej funguje ako mazivo a ochranná vrstva, a preto olejujeme už aj malé bábätká. Chceme, aby ich pokožka bola elastická, chránená pred vonkajšími vplyvmi a pružná. Funkcia vody v kréme je skôr nosná. To znamená, že pomáha prospešným látkam, aby sa dostali hlbšie do bunky, keďže olej by sa do bunky naplnenej vodou dostal len ťažko. Používanie čistých olejov má význam pri lokálnych problémoch, zatiaľ čo krémy sú dobrou voľbou ak chceme celkovo vyživiť našu pleť. Samotný olej pokožku premastí a ochráni pred mrazom, vetrom či slnkom. Ale nevyživí našu pleť tak, ako keď z neho spravíme krém. V kréme sa spojí olej s vodou, vytvoria emulziu a tá už dokáže prejsť dovnútra bunky, kde sa výživné látky zúžitkujú.

Pitný režim je samozrejme dôležitý aj pre pokožku. Ak telo nemá dostatok tekutín, spotrebuje ich v prvom rade tam, kde sú najnevyhnutnejšie, čo pleť určite nie je, a tým pádom sa k nej vody dostane minimum. Takže ak málo pijeme, odrazí sa to na kvalite našej pleti.

Bahnové mydlo prezývané luxusné vďaka bohatému obsahu vzácnych olejov, kozieho mlieka a minerálov, hodvábu a bahna z mŕtveho mora. Vhodné pre alergikov a citlivú pleť.

Máš prehľad o pôvode všetkých surovín, ktoré na výrobu svojej kozmetiky používaš? Čím sa vo svojej profesionálnej etike riadiš?

Všetky suroviny nakupujem od jedného dodávateľa, keďže v tejto oblasti nie je veľa dodávateľov, kde by som kúpila všetko, čo potrebujem. Snažím sa však vyberať suroviny v prvom rade podľa kvality, keďže prevažná časť ľudí, ktorí sa zaujímajú o moje mydlá a kozmetiku sú alergici alebo majú veľmi citlivé pokožky. Mnoho surovín pochádza z Európy, ale nedá sa vyhnúť samozrejme ani produktom z tretích krajinách, kde nie je vždy ľahké zistiť skutočný spôsob a podmienky ich výroby. V kozmetike sa však snažím používať len čisto prírodné formy olejov a masiel, ktoré sú síce drahšie, ale za to sú kvalitné a ohodnotené certifikátom, ktorý poskytuje aspoň ako takú záruku o fair-trade výrobe.

Kliknite na logo a dozviete sa viac o prírodnej kozmetike Bagika.

 

Pozrite si celú galériu Bagika výrobkov. 

Foto: Barbora Hrúzová

 



zobraziť dalšie