Dnes je 3. mája a meniny má Galina

Bleduľa jarná karpatská už kvitne

17. marca 2020

Slovenský unikát možno nájsť len na niekoľkých miestach. Bleduľa so svojským zafarbením rastie pod spiacou sopkou Vihorlat.

Správa Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat o tom informovala prostredníctvom sociálnej siete Facebook pred niekoľkými dňami. Bleduľa jarná karpatská je podľa slov ochranárov unikátom, ktorý sa v rámci Slovenska vyskytuje len v jeho východnej časti, aj to len v zhruba 10 lokalitách.

Zdroj: www..wikimedia.org

Jovsianska hrabina

Najväčšia populácia jedného z takzvaných poslov jari sa nachádza v národnej prírodnej rezervácii (NPR), rozprestierajúcej sa na úpätí Vihorlatských vrchov, na rozhraní pahorkatiny a roviny pri obci Jovsa, v nadmorskej výške 162 – 227 m n. m. S rozlohou 257 hektárov je NPR súčasťou CHKO Vihorlat, ktorý je domovom mnohých chránených druhov fauny a flóry a Vihorlatského pralesa. Najstaršie buky tomto pralese majú okolo 240 rokov.

Jovsianska hrabina je najnižšie položeným miestom Vihorlatských vrchov a je pre ňu typický dubovo – hrabový porast. Za prírodnú rezerváciu bola vyhlásená s cieľom zachovať prirodzené lesné spoločenstvá s výskytom chránených druhov rastlín, akým je aj bleduľa jarná karpatská.

Špecifiká

Bleduľa jarná karpatská (Leucojum vernum subs. carpaticum)patrí do čeľade amarylkovité. Čím sa líši od bledule jarnej? Po prvé, škvrnami na kvetných lístkoch. Zatiaľ čo bleduľa jarná ich má zelené, karpatská je ozdobená žltými. Okrem farby škvŕn sa karpatský unikát líši aj svojou stavbou. Je mohutnejšia a má zvýšený počet dvojkvetých jedincov v populácií.

Okrem popisu rastlinky uvádzajú ochranári vo svojom statuse aj znepokojujúcu skutočnosť. Keďže Jovsianska hrabina je okrem najbohatšej aj najznámejšou lokalitou s výskytom tohto druhu bledule,  každoročne tu dochádza k porušeniu zákazu. Nájdu sa totiž obdivovatelia, ktorí rastlinku vykopú, aby si ju mohli zasadiť u seba doma. Ochranári preto pripomínajú, že trhanie kvetov a vyberanie cibuliek týchto kvetov, podobne aj všetkých ostatných rastlín je na území Národnej prírodnej rezervácie zakázané a môže byť pokutované. V prípade bledule jarnej karpatskej je spoločenská hodnota rastliny 49,79 eur, ako uvádza portál kosicednes.sk.

Zmenšujúca sa populácia

Tak ako v prípade mnohých ďalších chránených druhov rastlín, dochádza aj u bledule karpatskej k pozorovaniu jej úbytku. Za posledné roky sa jej populácia podľa výsledkov prebiehajúcich mapovaní, jednoznačne zmenšuje. Príčinou výrazného úbytku sú aj častejšie obdobia sucha, ktoré populácii týchto rastliniek vôbec neprospievajú.

Zdroj:
www.facebook.com
www.chkovihorlat.sopsr.sk
www.kosicednes.sk

Titulné foto:
Wikipedia



zobraziť dalšie