Dnes je 18. januára a meniny má Bohdana

CILA na Slovensku podniká aj vďaka upcyklácií

6. apríla 2018

Jedným z ecofriendly slovenských značiek je aj CILA, módna značka, ktorá spustila svoj projekt v nadväznosti na myšlienku udržateľnej módy a upcyklácie. 

CILA vyvracia myšlienku fast fashion

Ala, zakladateľka módnej značky Cila spoločne s manželom Tomášom rozbiehali myšlienku svojho projektu šitím originálnych hračiek, záster a chňapiek, ktoré šili a predávali pod značkou ALALA. Po prvých sretnutiach s množstvom mamičiek a detí sa rozhodli vybudovať lokálnu značku ako alternatívu k veľkým obchodným reťazcom, teda myšlienke fast fashion. V tomto okamihu sa zrodila prvá kolekcia detského oblečenia a lokálne vyrobených produktov v malých sériách, teda značka CILA.

CILA upcykluje

Na ideu slow fashion začala Ala so značkou CILA nadväzovať po školení Fashion revolution, kde sa snažili uchopiť názor, že ku svojmu oblečeniu by si každý človek mal vytvoriť určitý vzťah, tým pádom si začne aj svoje veci vážiť. Keď je niečo vytvorené z príjemného materiálu, voľného strihu, jemného dizajnu v príjemných, ladiacich farbách, ktoré sa dajú jednoducho skombinovať, môžete to nosiť od pondelka do nedele až niekoľko rokov. Voľné oblečenie a pokrývanie niekoľko veľkostí oblečenia naraz sú využiteľné hlavne pri deťoch, ale s dizajnom sa stotožňujú aj dospelí. S materiálom z recykovanej biobavlny a upcykláciou sa snažia dodať oblečeniu pridanú hodnotu a predísť tak vytváraniu zbytočného textilného odpadu, čo je v poradí druhým celosvetovým problémom.

Módna značka CILA sa riadi myšlienkami slow fashion
Módna značka CILA sa riadi myšlienkami slow fashion Zdroj: CILA

Ala hovorí o úprave oblečenia upcykláciou:

V recykláciii dochádza k opätovnému využitiu materiálov z ktorých sa stal odpad. Napríklad, keď sa sklenená fľaša roztaví a vyrobí sa z nej opäť fľaša. Upcyklácia je forma recyklácie, kedy sa z nepotrebného vyrába niečo s vyššou, pridanou hodnotou. My v Cile používame zvyškové materiály z iných textilných výrob, hlavne z lokálnych slovenských firiem a vytvárame z nich nové kolekcie. Upcycling znamená vytvoriť z odpadu niečo nové s vyššou hodnotou, než mal pôvodný materiál. Je to taká lepšia recyklácia a opak downcyclingu, kedy vzniká produkt nižšej kvality.

CILA edukuje ľudí v oblasti textilného priemyslu

Počas mesiaca apríl má značka CILA niekoľko podujatí po celom Slovensku, na ktorých oboznamuje ľudí a prezentuje témy v oblastiach udržateľnosti v módnom priemysle a veľa iných.  Počas eventu Fashion revolution vyzývala značka CILA verejnosť, aby sa zamyslela, v akých podmienkach bolo oblečenie vytvorené, za čo dostala ocenenie Via Bona Slovakia v kategórií Zelená firma 2017.

CILA je na Slovensku ekologická

O spôsoboch podpory ekológie nám Ala prezradila:

V prvom rade sa snažíme spomaliť náš vlastný životný štýl a myslieť ekologicky pri každodenných povinnostiach. Každoročne sa zapájame do medzinárodnej kampane Fashion Revolution, ktorá poukazuje na zlé pracovné podmienky a ekologickú záťaž v módnom priemysle. Na našich sociálnych sieťach zdieľame rozličné ekologické články a názory, organizujeme premietania ekologických vzdelávacích filmov pre školy. V lete sme organizovali malú akciu o upcyklovaní oblečenia zo svojho šatníka. Aj vo firme sa snažíme vytvárať čo najmenší odpad. Niektoré modely navrhujeme ako zero waste, teda takmer bez odpadu pri vystrihovaní z metráže. Naše kolekcie šijeme z ekologických materiálov, nakupujeme od lokálnych producentov látok a tiež využívame zvyšky z iných textilných výrobkov.

Galéria obrázkov:

Zdroj: www.cila.me
www.nadaciapontis.sk



zobraziť dalšie