Kakao je jedna zo surovín, bez ktorej si Vianoce nevie predstaviť nejedna gazdinka. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, odkiaľ pochádzajú a ako sa spracúvajú kakaové bôby, z ktorých sa tento lahodný prášok vyrába?
Kakao je nepochybne jednou z najžiadanejších pochúťok na svete a dopyt po ňom kontinuálne rastie. Priemerne o 13% každý rok, už od roku 1910. Ročná celosvetová produkcia kakaa predstavuje 3,5 milióna ton. Odhaduje sa, že pri tomto trende bude v roku 2020 dopyt vyšší až o 30% a prevýši tak celkovú ponuku.
Väčšina kakaa, ktoré obyvatelia západných krajín konzumujú, pochádza z Afrických zemí – až 73%. Z toho polovica je z Pobrežia slonoviny. Menší pestovatelia a dodávatelia kakaových bôbov, však čelia ustavičným existenčným problémom. Keďže spracovanie bôbov má v rukách iba malá monopolná skupina, musí sa drobný dodávateľ prispôsobiť jej cenovej politike. To v preklade znamená, že za svoju úrodu dostáva čoraz menej peňazí a je preto nútený pestovať čoraz viac. Pestovatelia v západnej Afrike dostávajú od 3,5 do 6,4% konečnej hodnoty tabuľky čokolády, obsahujúcej ich kakao ( pre porovnanie, koncom 80. rokov tvoril ich podiel 16%). Naopak spracovatelia kakaa zvýšili svoj podiel z pôvodných 56% na 70%.
A nejde len o čísla. Ide aj o pracovné podmienky pestovateľov kakaa, detskú prácu, rozvoj komunity či regiónu, teda aj životnú úroveň v oblastiach, kde sa kakao pestuje, a napokon aj o trvalú udržateľnosť zdrojov kakaa. Skrátka o zmierňovanie či úplné odstránenie tých dôsledkov v uvedených oblastiach, ktoré tu zanecháva krátkozraká kapitalistická trhová ekonomika. To je zmena, o ktorú sa Fairtrade usiluje. Ešte stále je však tento spôsob produkcie a obchodovania mnohonásobne prevýšený dominantným, a to nielen v prípade kakaa.
Koncept Fairtrade je, ako už jeho názov hovorí, založený na myšlienke férovosti. Je to taký spôsob obchodu, ktorý poskytuje pestovateľom, zamestnancom a remeselníkom globálneho Juhu ( v súčasnosti sa tento výraz považuje za politicky korektnú, hodnotovo neutrálnu alternatívu výrazu „rozvojové krajiny“). Výkupná cena certifikovaného Fairtrade produktu zodpovedá nákladom na jeho pestovanie či výrobu a umožňuje predajcovi dôstojne žiť. Fairtrade certifikát zaručuje férové obchodné podmienky, dodržiavanie ľudských a pracovných práv a šetrnosť k životnému prostrediu. Prioritou Fairtrade produkcie je tiež dlhodobo udržateľný rozvoj komunít, kontrolované používanie pesticídov a hnojív a zákaz GMO. Spotrebiteľom ponúka zas možnosť jednoducho a účinne podporiť udržateľný ekonomický model ako alternatívu k tomu prevládajúcemu.
Ako sme už uviedli, väčšina kakaa pochádza zo západoafrických zemí, preto Fairtrade nadväzuje spoluprácu aj s ďalšími drobnými pestovateľmi v Latinskej Amerike, Ázii a vo zvyšku Afriky. Prvým kakaovým výrobkom s certifikátom Fairtrade bola čokoláda Green&Black Maya Gold už v roku 1994. V roku 2014 patrilo do tejto zodpovednej ekonomiky 176 000 drobných pestovateľov kakaa, ktorí spadali dokopy pod 130 organizácií na celom svete.
Fairtrade ponúka farmárom a pestovateľom kakaa možnosť naozajstného zárobku, lebo v rámci svojich záväzkov garantuje dohodnutú minimálnu cenu, za všetkých okolností. K výkupnej cene je komunitám pestovateľov, či asociáciám, v ktorých sú združení vyplácaná aj Fairtrade prémia. Tá je určená na spätnú investíciu do kvality, produkcie, ale aj do sociálnych a vzdelávacích inštitúcií, či do fondu na poskytovanie pôžičiek pestovateľom.
Fairtrade kakao je dostupné v bežnej alebo organickej kvalite. Najrozšírenejšie sú bôby odrody Forastero, ktoré sa používajú pri výrobe mliečnej čokolády a bôby odrody Criollo a Trinitario, z ktorých sa vyrábajú ďalšie chutné a kvalitné kakaové výrobky.
Ak vám pri čítaní nielen tečú slinky, ale zaujal vás aj koncept férového obchodu s kakaom, môžete ho podporiť aj v rámci príprav na pečenie vianočných cukroviniek. So spravodlivo obchodovaným kakaom budú určite chutiť ešte lepšie. Férové produkty, ktorými môžete potešiť aj svojich blízkych či priateľov, nájdete napríklad na stránke – www.biolienka.sk , www.bionebio.cz, www.purecoffe.sk, www.bezodpadu.sk, či v kamenných predajniach Ekoobchodu Živica a určite aj ďalších bio obchodoch na Slovensku.
Zdroj:
www.biospotrebitel.sk
www.fairtrade-cesko.cz
Titulné foto:
Pixabay Cocoa by dhgchocolatier