Dnes je 18. januára a meniny má Bohdana

Freeganizmus II. Princípy.

11. marca 2018

Život freegána je životom podľa istých špecifických pravidiel. Ak ich chcete bližšie spoznať, čítajte ďalej, predtsavíme vám 6 základných princípov freeganizmu.

Minulý týždeň sme si predstavili históriu, hodnotový rámec a základnú myšlienku životného štýlu,  a zároveň sociálneho a ekologckého hnutia, ktoré dostalo pomenovanie – freeganizmus. Dnes si povieme trošku viac o jeho základných princípoch, ktorými by sa mali skutoční freegáni riadiť.

  1. Opätovné použitie a recyklácia

Každý, kto sa rozhodne, stať sa freegánom, je v prvom rade zdesený množstvom odpadu, ktorý naša spoločnosť vyprodukuje. Keďže odmieta tento trend podporovať, snaží sa maximálne využiť vlastné zdroje – opraviť, upraviť, recyklovať a kompostovať materiál, ktorým disponuje. Správny freegán nikdy nevyhodí žiadnu vec, ktorú sám nepotrebuje. Posunie ju ďalej, svojím známym alebo second handom či tzv. Really Really Free Markets, kde sa za tovar neplatí. Zároveň očakáva, že to, čo nemá a potrebuje, sa k nemu dostane týmto istým spôsobom. Existuje tiež silná online freegánska komunita, a dokonca podoba wikipédie, ktorá členom hnutia po celom svete, poskytuje potrebné informácie.

  1. Zber mestských zvyškov

Iný spôsob, akým sa vyznávači tohto životného štýlu snažia minimalizovať odpad je, že z neho žijú. Pritom nemusí ísť len o už spomínaný dumpster diving. Ich obľúbenými miestami sú skládky stavebného materiálu, šrotoviská a zberné dvory, ktoré trpezlivo prehľadávajú, kým nenájdu, čo potrebujú. Údajne, sa na nich nachádza množstvo potrebných, znovu použiteľných vecí. Podľa najznámejšej a najdlhšie exitujúcej freegánskej stránky nenájdete v obchode vec, ktorú by nebolo možné zohnať aj v kontajneri či na skládke. V smetí možno nájsť zachovalé oblečenie, knihy, DVDéčka, hračky a náradie, ale aj nábytok, bicykle či počítače.

Čo sa týka jedla, to zháňajú predovšetkým v kontajneroch, patriacich lepším potravinovým reťazcom, bio obchodom a dobrým reštauráciám, kde sa nájdu neporušené, zabalené potraviny, s končiacim dátumom spotreby, či krátko po záruke, ktoré už nemožno predať. V mnohých zahraničných mestách, tieto potraviny rozdávajú samy reťazce. No naopak, nájdu sa aj také pobočky, ktoré svoje kontajneri radšej zamknú. Popri vyberaní košov, freegáni využívajú aj dostupné prírodné zdroje, zbierajú byliny, orechy, semená a sezónne plody.

Freegáni sú novodobými zberačmi. Potravu dokážu zohnať aj v mestských parkoch či na okrajových poliach.
Zdroj: www.flickr.com
  1. Pestovanie

Freegáni, žijúci na vidieku, vlastnia aspoň malý kúsok zeme, pole, záhradu či sad, kde sa snažia pestovať, čo najviac potravy. No aj tí mestskí využívajú možnosti komunitných záhrad, balkónov alebo aspoň kvetináčov. Rozšírené je aj, takzvané, partizánske záhradníčenie, kedy si freegáni dočasne privlastnia opustené miesto a využijú ho na pestovanie plodín.

  1. Eco friendly doprava

Väčšina z týchto ľudí nevlastní auto, ani iné motorové vozidlo, ktoré znečisťuje životné prostredie už vo výrobnom procese. Freegáni v tejto súvislosti zohľadňujú aj environmentálne zaťaženie, vznikajúce pri ťažbe ropy a výrobe palív, ale aj konflikty, ktoré sa kvôli ropnému priemyslu vedú. Mnohí stúpenci hnutia, práve z tohto dôvodu, nevyužívajú ani vlakovú, autobusovú či leteckú dopravu. Ako teda títo ľudia cestujú?

Najčastejšie využívajú silu svojich vlastných nôh. Sú to náruživí cyklisti, korčuliari, kolobežkári, skateri a bežci. Vytvárajú spoločné cyklistické komunity, kde si požičiavajú bicykle a učia sa ich opravovať.

Pokiaľ sa potrebujú premiestniť na väčšie vzdialenosti, robia tak pomocou zdieľanej jazdy či stopovania. Takýto spôsob prepravy autom je v poriadku, pretože z ich perspektívy, ide o využitie voľného miesta v aute, ktoré už je tak či onak na ceste. Stále však neprispievajú k znečisteniu kúpou ďalšieho auta.

Train Hopping alebo naskakovanie do vlakov je najmä v USA obľúbenou formou bezplatnej prepravy.
Zdroj: www.flickr.com

Train Hopping – naskakovanie do vlakov, je ďalšou obľúbenou možnosťou voľnej jazdy. Najčastejšie ide o nákladné vlaky, ktoré prevážajú automobily. Čierny pasažier sa  nenápadne vkradne do spomaľujúceho či stojaceho vlaku a nájde si voľné miesto v aute, kde sa schová. Vkradnúť sa však možno aj do iných nákladných vagónov, ktoré nie ú kontrolované tak často ako u vlakov na osobnú prepravu.

Freegáni, pre ktorých je auto nevyhnutnosťou, si zabezpečia auto na plyn či biopalivo, no zdieľajú ho spolu s komunitou.

  1. Ubytovanie, za ktoré sa neplatí

Byt či dom síce nemožno vytiahnuť zo smetiaku, no opustené budovy predstavujú z hľadiska freeganizmu tiež istý druh nevyužitého odpadu, a zároveň vhodnú príležitosť na bývanie. Squatting, nelegálne obsadzovanie opustených budov, je tiež protestným gestom, namiereným proti vlastníkovi budovy, ktorý necháva chátrať prázdnu budovu v lokalitách, kde sa na uliciach zdržiavajú ľudia bez domova.

Squatting však s sebou prináša mnohé nevýhody a riziká. Budovy nie sú vybavené, môžu by zdraviu nebezpečné a sú z času na čas strážené policajnými hliadkami. Omnoho prijateľnejší spôsob ubytovania je ten, ktorý sa spája s pracovnou príležitosťou. Takým je ubytovanie a práca na farmách, v hoteloch, či ubytovanie spojené s opatrovateľskými službami.

Budova obsadená squattermi vyveseným transaprentom: „Ľudia potrebujú domov, prázdne miesta potrebujú ľudí.“
Zdroj: www.opendemocracy.net

Dočasné voľné ubytovanie spojené s cestovaním, možno nájsť aj pomocou služieb ako je Couchsurfing a Servas. Ide o kumunitu ľudí, ktorí radi cestujú a navzájom si ponúkajú ubytovanie zadarmo.

  1. Menej práce

Okrem zbytočného míňania peňazí za tovar, odmietajú freegáni zbytočne míňať aj svojím časom. Obzvlášť čo sa týka zamestnania. 8 hodinový pracovný čas 5dní v týždni je pre nich zväčša neprijateľnou možnosťou. Často odmietajú pracovať za peniaze, čím vystupujú proti zotročujúcemu a nespravodlivému ekonomickému systému, v ktorom človek pracuje aby žil a žije, aby pracoval, od výplaty k výplate, pričom peniaze, ktoré zarobí en dookola vracia späť do tohto systému. To však neznamená, že títo ľudia nepracujú, no ich práca je často nárazová či sezónna a odmenou za ňu je často ubytovane či strava. Niektorí však predsa len vstúpia do zamestnaneckého vzťahu, a to najmä kvôli potrebám ako je zdravotná starostlivosť. V takom prípade sa uspokoja aj s malým úväzkom za minimálnu mzdu.

Menej práce znamená viac času na záľuby, komunitu a rodinu.
Zdroj: www.hurlburt.af.mil

Iným cestou sú rôzne dobrovoľnícke pozície či systém, takzvanej „časovej banky“, ktorý zoskupuje ľudí s rôznymi schopnosťami, v ktorom hodina práce jedného člena môže byť zamenená za hodinu práce iného člena.

Niektorými z uvedených princípov by sme sa mohli inšpirovať všetci, iné sa mnohým môžu zdať tak trochu kontroverzné. A práve ku kontorverznosti a k najčastejšej kritike namierenej proti tomuto hnutiu sa rátime v treťom a poslednom diele, venovanom freeganizmu.

Zdroj:
www.thebalance.com
www.moneycrashers.com
www.freegan.info

Titulné foto:
Unsplash by  Daan Stevens




zobraziť dalšie