Dnes je 16. apríla a meniny má Dana/Danica

Greta Thunberg a jej školský štrajk za klímu

27. januára 2019

Švédska školáčka Greta Thunberg sa preslávila svojim štrajkom za klímu. Vedomé prináša prepis jej najnovšej výzvy adresovanej mocným politickým a ekonomickým lídrom sveta.

Greta Thunberg je 16 ročná aktivistka. Jej minuloročný príhovor k OSN obletel svet. Nedávno prišla s odkazom pre Davos.

Greta Thunberg
Zdroj: mitti.se Foto: Stefan Källstigen

Davos je mesto vo Švajčiarsku, kde sa od sedemdesiatych rokov 20. storočia koná zasadanie Svetového ekonomického fóra (World Economoc Forum). Každoročne fórum priťahuje tisícky účastníkov zo špičky svetovej politiky a vrcholového  manažmentu. Zúčastňujú sa ho bankári, podnikatelia, ekonómovia a ďalšie elity. Tento rok sa fórum konalo od 22. – 25. januára 2019.

Greta Thunberg vystúpila na Svetovom ekonomickom fóre 2019 so svojou výzvou pre politických a ekonomických svetových lídrov.
Zdroj:tg24.sky.it, Getty

Vedomé prepis Gretinho video odkazu pre Davos:

Niektorí ľudia si myslia, že pre boj s klimatickými zmenami nerobíme dostatočne veľa. Ale to nie je pravda. Pravdou je, že nerobíme takmer nič.

Sú aj ľudia, ktorí robia veľmi veľa, lenže je ich príliš málo a nemajú takmer žiadnu moc, aby veci zmenili. Niektorí tvrdia, že klimatická kríza je našim spoločným dielom. Ale to je len ďalšia lož, ktorá vyhovuje istým skupinám. Pretože ak sme vinní všetci, nikto nenesie zodpovednosť. A niekto predsa musí byť zodpovedný. Istí ľudia, obchodné spoločnosti a predovšetkým tzv. „decision-makers“ (tí, čo rozhodujú) však presne vedia, čo všetko obetujú za cenu ich ďalšieho obrovského zisku.

Vyzývam tieto spoločnosti a „decision-makers“, aby boli statoční a chopili sa činu. Aby dali bokom vlastnú ekonomickú prosperitu a snažili sa o zabezpečenie ochrany zdravých podmienok pre život nás všetkých.

Ani na sekundu neuverím, že prijmete moju výzvu, ale chcem vás požiadať o jedno:

Dokážte, že sa mýlim! Spravte to pre vaše deti. Pre vaše vnúčatá. Pre zachovanie života na tejto krásnej planéte.

Žiadam vás, postavte sa na správnu stranu našich dejín. Prosím vás, aby ste sa zaviazali, že spravíte všetko, čo je vo vašej moci, aby ste tlačili váš biznis, alebo vládu na udržanie hranice 1.5 stupňa. Dokážete to sľúbiť? Sľúbite, že sa pridáte ku mne a ďalším ľuďom po celom svete a spravíte čokoľvek bude nutné?! (#whateverittakes)

This is Greta Thunberg's message for Davos

This is Greta Thunberg's message for Davos.wef.ch/am19

Uverejnil používateľ World Economic Forum Utorok 22. januára 2019

Švédska školáčka Greta Thunberg protestuje proti nečinnosti v oblasti klimatických zmien už vyše 23 týždňov. Inšpiruje vlnu podobných protestov mladých ľudí po celom svete. Spája ich rozhorčenie nad zlyhaním politikov a mocných v boji proti klimatickým zmenám. Svoj protest začala štrajkom a vystúpením pred švédskym parlamentom.

Greta Thunberg
Zdroj:opendemocracy.net

Pred pár dňami sa Greta Thunberg zúčastnila Svetového ekonomického fóra (WEF) vo švajčiarskom Davos. Mala tak možnosť vystúpiť so svojim prehlásením pred politickou a ekonomickou elitou a poprednými svetovými  lídrami. Zároveň viedla štrajk v podobe kempovania pred budovou summitu, čím priťahovala pozornosť mnohých reportérov a fotografov.

Greta Thinberg v Davos
Zdroj: boursedirect.fr, Fabrice COFFRINI

Titulné foto: climatedepot.comzobraziť dalšie