Dnes je 3. mája a meniny má Galina

Joga ako pomocník aj v časoch všeobecnej neistoty

30. marca 2020

Medici z Harvardu ju odporúčajú praktizovať v týchto napätých časoch. Joga je podľa nich overeným účinným bojovníkom proti úzkosti.

V súvislosti  so šíriacim sa ochorením a aktuálnym spoločenským status quo si nemožno nevšimnúť, že narastá aj všeobecná neistota. Pocity ohrozenia, pochybnosti, obavy, strach, či úzkosť prežíva väčšia časť populácie a o čosi intenzívnejšie, než inokedy. Ako ich zmierniť a postupne získať vnútornú rovnováhu? Cvičte jogu, dýchajte a meditujte, radia odborníci z prestížnej lekárskej fakulty Harvard Medical School na blogu Harvard Health Publishing.

Zdroj: www.pikrepo.com

Racionalizácia

Aby sme sa dokázali lepšie vyrovnať s negatívnymi pocitmi, mali by sme sa najskôr skúsiť v pokoji zamyslieť. Položiť si niekoľko základných otázok ako „Čo sa deje s mojím telom, keď ma pohltia obavy?“, „Čoho sa bojím najviac?“, „Čo mi zvyčajne pomáha, zvládať obavy?“ Skrátka, pokúsiť sa v prvom kroku oboznámiť so svojimi pocitmi  a previesť istú formu racionalizácie nášho stavu. Ak čelíme hrozbe a narastá v nás úzkosť, je potrebné sústrediť sa nato, čo nám najviac pomáha ju zvládať. Každý sme iný, spôsoby ako sa dokážeme upokojiť sú rôzne. Podľa harvadrských lekárov si so súčasným nepokojom v duši vieme aj sami dobre poradiť.

Zdroj: www.flickr.com

Viac – menej

Čo by sme podľa uvedeného blogu mali v týchto časoch robiť viac? Byť v kontakte s priateľmi a rodinou pomocou dostupných technológií. Posilnenie našich spoločenských väzieb nám dodáva silu a odvahu, aj napriek fyzickému odlúčeniu.

Mali by sme byť dobre informovaní. To znamená, venovať viac pozornosti dôveryhodnosti zdroja, z ktorého informácia pochádza. Našej vnútornej rovnováhe isto prospeje ak sa nám podarí vyhnúť neodborným, nepodloženým názorom a poplašným správam, ktorých je od vypuknutia pandémie vo v éteri už pomerne slušné množstvo. V neposlednom rade by sme sa preto mali chrániť pred informačným pretlakom, ktorému dnes nepochybne čelíme.

Joga, meditácia, dychové techniky

Podobne dôležité ako dodržiavanie odporúčaných hygienických a spoločenských opatrení je podľa lekárov aj praktizovanie overených účinných techník, podporujúcich mentálne a fyzické zdravie. Za také považujú techniky, ktoré sú súčasťou práve jogovej praxe.

Ak ste jogu doteraz nikdy necvičili, možno nastal ten pravý čas to s ňou skúsiť. Už len samotné učenie sa nových vecí, objavovanie nových aktivít má priaznivý vplyv na naše celkové zdravie a môže nám priniesť radosť.  Ak jogu už cvičíte, neprestávajte s tým len preto, že vaše obľúbené jogové štúdio je zavreté. Mnoho inštruktorov už ponúka on-line lekcie, zverejňuje videá a v ponuke je dnes množstvo jogových aplikácii. John Sharp a jeho kolegovia na blogu uvádzajú, že za zváženie stoja konkrétne tieto dve – Yoga Studio a Pocket Yoga.

Zdroj: www.pikrepo.com

To isté platí aj pre meditáciu. Nemusíte byť guru, tibetský mních či indický jogín, aby ste si mohli dopriať pokoj a harmóniu, ktorú meditácia prináša. Existuje viacero meditačných techník aj pre úplných začiatočníkov. Kto chce a hľadá, určite nájde to, čo mu vyhovuje. Na blogu sú uvedené znova dve aplikácie – HeadspaceCalm.

Súčasťou jogovej praxe sú aj rôzne dychové cvičenia alebo pránajámy, teda vedomé a zámerné regulovanie dychu. Učia nás správny a zdravý spôsob dýchania, pri ktorom sa dostatok kyslíka dostane do krvného riečišťa a odtiaľ do všetkých tkanív vrátane mozgu. Vďaka týmto cvičeniam môžeme zlepšiť vitalitu organizmu, zbaviť ho jedov, zvýšiť jeho odolnosť, získať vnútorný pokoj, dosiahnuť uvoľnenie a jasnú myseľ.

Zdroj: www.gaia.com

Dýchanie do štvorca

Účinná je podľa „harvardského sprievodcu“ aj jednoduchá dychová technika. Predstavte si že váš dych opisuje štvorec a zadržiavajte dych medzi jednotlivými nádychmi a výdychmi. S prvým hlbokým nádychom na tri doby „vdýchnite“ jednu stranu štvorca, zadržte dych na tri doby a prejdite vrchnú stranu štvorca, vydýchnite znova na tri doby a prejdite po druhej strane štvorca, zadržte dych na tri doby a prejdite spodnú stranu štvorca. Takto opakujte niekoľko minút. Výsledkom by mala byť pokojnejšia, koncentrovaná myseľ a celkové uvoľnenie.

Práve toto je nastavenie, ktoré budeme v najbližších týždňoch veľmi potrebovať a môže nám byť skutočne nápomocné. Opatrujte sa preto, starajte sa viac o svoju duševnú pohodu a mentálne zdravie, napokon je to dôležité nielen v týchto vírusom poznačených časoch.

Zdroj:
www.health.harvard.edu

Titulné foto:



zobraziť dalšie