Vedci bijú na poplach. Je najvyšší čas začať konať. Zhodlo sa na tom 15 372 vedcov zo 184 krajín. Svoje varovanie vydali v časopise BioScience 13. novembra 2017.
Ustálené slovné spojenie Damoklov meč snáď nie je potrebné nejako podrobnejšie vysvetľovať, no situácia, v ktorej sa ľudstvo nachádza, celkom zodpovedá jeho významu. Niečo nás skutočne čaká, a je to niečo, čo vôbec nemusí dopadnúť dobre. Preto je naozaj najvyšší čas (podľa niektorých pesimistov je už aj neskoro), aby ľudia skoncovali s ľahostajnosťou, nevšímavosťou a začali sa znepokojovať vo vzťahu k našej veľkej matke – Zemi.
Tá má s nami síce veľa trpezlivosti, no jej schopnosť regenerovať sa nie je nekonečná. Stále intenzívnejšie na to upozorňujú aj vedci z celého sveta, ktorí 13. novembra podpísali už druhé „Varovanie pre ľudstvo“. Pod varovanie, vydané v časopise BioScience, sa podpísalo 15 372 vedcov zo 184 krajín. Aj toto číslo o niečom svedčí, zvlášť ak si uvedomíme, že jeho staršia verzia z roku 1992, mala len 1200 vedeckých signatárov.
Odpoveď je jednoduchá a desivá – od „ kolízie s prírodným svetom“, po „obrovské ľudské utrpenie“…. A na to, aby sme sa mu vyhli, máme podľa týchto vedcov skutočne málo času.
Najsmutnejšie na tom je, že pri riešení väčšiny najpálčivejších problémov, o ktorých pojednávalo prvé varovanie, sme podľa súčasných výskumov zlyhali. Znečisťovanie ovzdušia a vody, kolaps rybolovu, strata produktivity pôdy, vymieranie druhov (spustili sme šieste hromadné vymieranie za zhruba 540 miliónov rokov), odlesňovanie a katastrofická zmena klímy – to všetko sme nechali zájsť do krajnosti. K posledným trom ešte pridávajú zvýšenú produkciu mäsa a katastrofické kvarteto je na svete.
Malý úspech sme síce zaznamenali, a to s riešením problému so zväčšujúcou sa ozónovou dierou. Tá je dnes najmenšia za posledných 30 rokov.
Môžeme sa tiež cítiť lepšie za to, že sa nám podarilo urobiť pokroky v boji s chudobou a hladom, v zastavení výrubu v niektorých regiónoch, či v oblasti obnoviteľnej energie. To všetko je však len kvapka v mori v porovnaní s výzvou, ktorá nás čaká.
Áno, nádej predsa umiera posledná a podľa vedeckej špičky možno reálnu zmenu dosiahnuť aj dodržiavaním 13 krokov, ktoré na konci správy uvádzajú.
Medzi inými sem patrí napríklad znižovanie potravinového odpadu, posun k preferovaniu rastlinných pred živočíšnymi produktmi, obnovovanie pôvodných ekosystémov, znižovanie plodnosti, šírenie osvety, či zníženie nerovností v oblasti bohatstva.
A skutočne k zmene môže prispieť každý jeden z nás, stačia jednoduché kroky. Tie sa však rodia v prvom rade v srdciach a mysliach, upretých na ochranu a zachovanie nášho domova, našej planéty – de facto na sebazáchovu.