Ak máte radi pekné knihy s plnohodnotným obsahom a ešte radšej si ich čítate spolu s vašimi deťmi, týchto 5 titulov by nemalo chýbať vo vašej knižnici.
V posledných rokoch pomerne často počuť hlasy rodičov, pedagógov, či psychológov, hovoriacich o neochote a nechuti detí čítať. Vzťah ku knihám údajne strieda vzťah k tabletu, telefónu alebo počítaču. Písané slovo sa vo všeobecnosti teší čoraz menšej obľube a na okraj ho vytláčajú obrazy.
V ostatnom čase bolo možné pozorovať tiež ďalší fenomén. Deti čoraz menej trávia svoj voľný čas vonkajšími aktivitami. Pobytom v prírode, prechádzkami v parkoch, hrou na ihriskách.
To však zďaleka nie je len problém detí. Náklonnosť ku knihám a vzťah k prírode sa vytráca aj zo sveta dospelých. Napokon, mnohí odborníci sa zhodujú na tom, že rodič najviac vychováva vlastným príkladom.
Našťastie, o týchto „neduhoch“ súčasnosti sa vie, hovorí sa o nich a v kontrapunkte k nim vzniká mnoho iniciatív v komunitách či na školách. Stále viac sa zdôrazňuje potreba, čítať si spolu s deťmi, ale aj oživovať ich vzťah k životnému prostrediu a rozvíjať ich environmentálne povedomie.
Tomuto účelu nepochybne slúži aj detská literatúra. V slovenských kníhkupectvách dnes už nie je problém nájsť knihy, venované týmto témam. Z ich množstva si predstavíme 5 krásnych titulov, ktoré potešia nielen detské oči.
Sú to len dva roky, čo nakladateľstvo Slovart vydalo prvý z týchto veľkoformátových titulov poľskej proveniencie. Včely sa stali bestsellerom a rovnaký osud postihne určite aj Stromy.
Autorská dvojica Piotr Socha a Wojciech Grajkowski prinášajú originálne, pútavé a esteticky veľmi príťažlivé príspevky do detskej náučnej literatúry. Knihy však nepochybne zaujmú aj dospelých a tak sa môže začať spoločné dobrodružstvo.
Včely čitateľov zavedú do svojho čarovného kráľovstva, k sebe domov. Ukážu im svoje zvyky, každodenný život a vysvetlia im, prečo a ako robia svoju prácu. Nechýba ani presný popis stavby ich tela či úľa. Kniha sa zaoberá tiež históriou včelárstva, od prvého stretnutia človeka s včelami v praveku až po vysvetlenie pojmu brtníctvo. Nechýba ani informácia o tom, že včely tu boli skôr ako dinosaury alebo že sa ocitli ako výšivka na plášti Napoleona. Faktické informácie sú v knihe podané v podobe rozprávania. Sú dostatočne zrozumiteľné pre deti a prínosné aj pre rodičov.
Stromy sú zas pozvánkou do sveta lesov, príbehom života stromov. Čitatelia sa v knihe dozvedia všetko o stavbe aj taxonómii stromov. Zistia, kto v stromoch býva, kto sa nimi živí a čo všetko možno vyrobiť z dreva. Na stránkach knihy sa objaví nielen najvyšší, najstarší či najširší strom, ale tiež strom života, strom ľudožrútov, a dokonca aj posvätný figovník. Skrátka, so stromami sa určite nebudete nudiť a na ceste za ich poznaním vás budú sprevádzať veselé a detailné ilustrácie.
Ďalšia kniha, ktorú pre slovenského čitateľa sprístupnilo nakladateľstvo Slovart v roku 2016. Vhodná je pre deti od 7 rokov, no tým mladším môžete s čítaním pomôcť a s najmenšími si ju spoločne prezrieť. Autorka Yuvala Zommera v nej preniká do pestrého sveta hmyzu. Popisuje lietajúce, plávajúce či pod zemou žijúce malé tvory. Ich životný cyklus, stravu aj spôsob rozmnožovania. V knihe sa deti dočítajú aj o tom, čo robí nočná mora cez deň a prečo cvrčky cvrlikajú. Život chrobákov a ďalších malých potvoriek deťom priblíži aj doplňujúca interaktívna kniha s rôznymi aktivitami a nálepkami.
Kniha manželov Mizielinských odhaľuje tajomstvá, nachádzajúce sa pod morom aj po zemou. Čitateľ v nej preskúma podzemné nory a skrýše, tajuplné labyrinty a tmavé jaskyne. Zostúpi s baníkmi do najhlbšej bane sveta a spozná pestrý život oceánov a morí. Objaví krásu koralových útesov a ak má dostatok odvahy, môže sa ponoriť až k vraku Titanicu. Ak však preferuje bezpečie ponorky, v knihe nájde zopár tých historických. Na ich palube môže zostúpiť až do najtmavších a najchladnejších miest. A napokon, spolu s rodičmi môže nazrieť až do zemského jadra.
Rozmanitosť života v celej svojej nádhere. Také je farebné múzeum zvierat, kde svoje miesto našlo viac ako 200 druhov z celého sveta, je otvorené 365 dní v roku, v ktorúkoľvek hodinu. Veľkoformátová encyklopédia je špecifická najmä vďaka kresbám, pripomínajúcim staré učebnice zoológie, no na svoje si prídu aj milovníci Harryho Pottera. Animalium totiž vďaka ilustráciám a pomenovaniam živočíchov pripomína tiež lexikón fantastických tvorov. Obsahuje množstvo prekvapujúcich informácii zo života druhov, skúma rozmanité biotopy na Zemi aj zvieracie útroby.
Knihu britských autoriek Katie Scott Jenny Broom vydalo nakladateľstvo Albatros v roku 2017 a okrem nej je už dostupná aj kniha plagátov, kniha hier a knižka o rastlinkách – Botanikum.
Podobne pútavých a krásnych knižiek zo sveta prírody, ktoré myslia na potreby dnešných detí je omnoho viac. Ak sa vo vašej domácnosti nachádzajú a máte chuť sa o zážitky s nimi podeliť, neváhajte a urobte tak v komentári. Radi si o nich prečítame.
Zdroj:
www.klubknihomolu.cz
supermamy.maminka.cz
www.pampuch.sk
www.slovart.sk
www.idnes.cz
Titulné foto:
Pixabay