Ak chceme koreniny, ktorými dopĺňame pestrú stravu, používať ako liek, podľa Ajurvédy by sme mali dohliadať na aplikované množstvo, zdravotný stav človeka a dokonca aj na ročné obdobie.
Nikdy by som si nepomyslela, že počas varenia treba dávať pozor, aké druhy korenín používať v závislosti od času konzumácie jedla. Ak máte radi chilli, ktoré sa skladá z elementu oheň, na večeru by ste si ho nemali dávať, pretože vplýva na reguláciu dobrého spánku. V letnom období sa neodporúča piť zázvor, pretože sa vám môže pustiť krv z nosa. Ak máte od rána zlú náladu, netreba si ju podporovať sladkým jedlom, pretože tým by ste okysličili organizmus a podporili nervozitu.
Podľa Ajurvédy je to ochladzujúca bylina, ktorá má sladko – horkú až trpkú chuť, pripomínajúcu čierne pelendreky. Aníz svojimi účinkami podporuje hlavne trávenie tým, že uvoľňuje svalstvo stien v črevách, a preto sa odporúča pridávať ho do jedál počas redukčnej diéty. Rimania používali anízové semiačka na zdobenie jedál počas slávností, v Indii ho dokonca používajú ako žuvačku po jedle. Konzumáciou anízu sa spomaľuje proces kvasenia potravy, čím sa zmierňuje plynatosť a kŕče v podbruší. Žuvaním anízu taktiež odstránite zápach z úst.
Vďaka vitamínom a minerálnym látkam, ktoré obsahuje, aníz zvyšuje imunitný systém, odčrervuje telo, riedi hlieny a podporuje vykašliavanie. Na prípravu odvaru stačí 1 lyžička anízových plodov, čo je cca 5-10 kúskov. Rozdrvené plody chvíľu povaríme, nikdy ich však nedávame do vriacej vody a necháme 10 minút lúhovať.
Esenciálny olej z anízu má omamné účinky a priaznivo pôsobí na nervový systém človeka, ktorý zažíva stres a úzkosť. Spomaľuje dýchanie, znižuje krvný tlak, zmierňuje bolesti hlavy a je účinný aj na migrénu. Anízová tinktúra napomáha ženám pri problémoch s vaginálnou mykózou a najčastejšou formou kvasiniek, ktorá sa nazýva Candida albicans.