Dnes je 3. decembra a meniny má Oldrich

Máme výbornú správu, nielen pre nadšených hubárov.

29. decembra 2017

Niektorí ich milujú, iní sa ich ani nedotknú, ale väčšina ich v lete a na jeseň rada zbiera. Podľa najnovších zistení, by ich však do jedálnička mal zaradiť každý.

Podľa štúdie, uverejnenej tento mesiac v medicínskom časopise Food Chemistry, obsahujú hríby látky s liečivým potenciálom – ergothionein a glutathion. Zistilo sa, že výrazne znižujú voľné radikály, ktoré sú príčinou srdcových ochorení, rakoviny, Alzheimerovej choroby či starnutia. Glutathion naviac veľmi pozitívne vplýva na našu pečeň.

Zdroj: www.flickr.com

V žiadnej inej potravine sa nenachádza také množstvo  ergothioneinu ako v hríboch. Vysoké hodnoty tejto látky boli namerané práve u ľudí s najnižším potenciálnym rizikom Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. Glutathion je zas antioxidantom, ktorý ničí voľné radikály, spôsobujúce starnutie a rôzne ochorenia. Jeho zvýšený príjem má liečivé účinky pri chronickej únave, autoimúnnych ochoreniach, ochoreniach pečene, no dokonca aj v prípade autizmu, či precitlivenosti na prostredie. Tým, že napomáha pečeni s detoxikáciou nášho organizmu, prispieva k výraznej neutralizácii toxínov, ktorým sme vystavení.

Zdroj: www.pixabay.com

Aj keď všetky hríby obsahujú spomínané látky, predsa sa medzi nimi nájde víťaz. Najviac týchto látok sa našlo v dubákoch. Najmenej, naopak v šampiňónoch. No aj tie sú na tom stále omnoho lepšie, než všetky ostatné potraviny. Je zaujímavé, že hríby, obsahujúce najviac ergothioneinu, majú aj najviac gutathionu, a naopak. No ešte zaujímavejšie a veľmi potešujúce je, že tepelná úprava hríbom nijako neškodí, pretože nemá žiaden vplyv na obsah spomínaných látok.

Zdroj: www.sparkpeople.com

Profesor Robert Belman, vedúci tímu, ktorý sa na výskume a publikácii výslednej štúdie podieľal, verí, že ďalšie skúmania ukážu, aké je prepojenie medzi hríbmi a ochoreniami nervovej sústavy ako je Parkinson či Alzheimer. Zatiaľ je totiž preukázateľné len ich existujúce prepojenie, presnejšie, že zvýšené hodnoty ergothioneinu súvisia s nižším rizikom ochorenia. Nie je však jasné, ako a prečo táto látka na mozog takto pôsobí. Rozdiel 3 gramov ergothioneinu ( 5 šampiňónov) je rozdielom medzi krajinami s najnižším a najvyšším výskytom týchto ochorení.

Zdroj: www.pixabay.com

Ak ste tak doteraz nerobili, možno vás náš článok inšpiruje k tomu, aby ste začali pridávať hríby do svojho jedálnička častejšie. Aj keď predpokladáme, že Slováci patria k hubomilným národom, vedomie o ich liečivých účinkoch tento vzťah určite ešte posilní.

Zdroj:
www.care2.com
www.ncbi.com

Titulné foto:
Flickr by Amusin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



zobraziť dalšie