Dnes je 23. apríla a meniny má Vojtech

Michal Sabo – ecofriendly vzor pre mladých

19. novembra 2017

Michal Sabo je fanúšikom slow fashion a je známy svojim aktívne pozitívnym vzťahom k ekológii. Rozprávali sme sa s ním o móde a zodpovednom správaní.

Čoraz viac sa nielen súkromne, ale aj profesne venujem „fashion with heart“. A najmä vďaka Fashion Show recyklovanej módy som sa začal zaujímať o upcycling. 

Michal Sabo

Si známy svojim ecofriendly postojom a uplatňuješ to aj vo svojom šatníku. Čím sa pri výbere oblečenia riadiš a aké sú Tvoje priority.

Moje oblečenie musí byť funkčné a pohodlné, vzájomne kombinovateľné a pokiaľ ide o biele tričká, ktoré nosím, musia byť zo 100% bavlny. Ideálne organickej. Uprednostňujem značky, ktoré sa hlásia k hodnotám udržateľnosti. 

Foto: Matúš Lago

Ako vnímaš koncept slow fashion? Myslíš, že je to len trendy vec, alebo budúcnosť, ktorá má šancu nahradiť fast fashion? Máš vo svojej garderóbe slow fashion kúsky?

Slow fashion nie je pre mňa trend, ale filozofia zodpovednosti a ohľaduplnosti. Moja najväčšia pýcha sú teraz džínsy vyrobené zo šiestich starých kusov. 

Tretí ročník FASHION SHOW RECYKLOVANEJ MÓDY predviedol kolekciu modelov vytvorených primárne z PVC materiálov. Takouto formou chceli organizátori upozorniť na alarmujúci stav v oblasti výroby a spotreby plastov a to najmä s ohľadom na nedostatočnú recykláciu a nadmernú tvorbu plastového odpadu, ktorý nielen znečisťuje prírodu, ale usmrcuje aj množstvo živočíšných druhov. Ako vnímaš takúto podobu módy? 

Každá aktivita, ktorá upozorní na to, že sa topíme v plaste, je dobrá aktivita. Je mi do plaču, keď chodím ráno behať a vidím PVC vrecká, tašky, fľaše – rozfúkané na trávnikoch, na stromoch, v jazere, kde pomedzi to plávajú kačky a labute. Sám to nevládzem všetko zozbierať! Nerozumiem ako je možné, že to niekomu nemôže trhať srdce… 

Michal Sabo na hrade Hrušov

Na Slovensku stále veľa ľudí považuje recykláciu za stratu času. Triediš doma plasty, papier, prípadne bio odpad? 

Ja áno. Ale žiaľ, tiež som už bol svedkom toho, ako separovaný papier a plast skončili v jednom aute s komunálnym odpadom. Keď som volal do OLO, nik sa so mnou o tom nechcel baviť… 

Čo môžeme každý bez ujmy zaradiť do bežného života, aby sme tak prispeli k zníženiu spotreby a odpadu plastov? Aké tri veci by si odporučil bežnému Slovákovi, ktorý nie je príliš zasvätený do recyklácie?

1.) čapovať si vodu do večnej pitnej fľaše

2.) chodiť na nákup s látkovou taškou

3.) nebaliť si všetko do samostatných sáčkov

Archív Michal Sabo



zobraziť dalšie