Dnes je 26. apríla a meniny má Jaroslava

Mladí environmentalisti v boji proti klimatickým zmenám

22. júla 2019

Vďaka protestom a pochodom už vieme, že budúcnosť planéty trápi nielen dospelých, ale aj deti a mládež. Žiadajú zmenu a ako to dokazujú títo 5 mladí aktivisti, aj ju uskutočňujú.

Klimatické zmeny, problémy s odpadom a ďalšie hrozby pre životné prostredie, dnes už nemôže nikto označiť za mýtus či dezinformáciu. Ba čo viac, tieto témy už nepatria len do odborných kruhov a diskusných fór priaznivcov ochranárskych organizácii. Stali sa z nich témy doslova každodenné a zaujímajú čoraz širšiu verejnosť. Svoje miesto majú v tejto debate už aj deti. Právom a z dobrého dôvodu. Deti a mládež tvoria v súčasnosti 30 percent svetovej populácie a sú to práve oni, kto bude musieť znášať dôsledky klimatických zmien v ich plnom rozsahu. Práve oni sú tou najcitlivejšou skupinou a môžu stratiť najviac. Zároveň sú to však tieto deti, vo veku od 9 do 17 rokov, ktorých hlasy silnejú a už teraz sa formujú ako mladí nádejní environmentalisti.

Timoci Naulusala

Mal minulý rok len 12, keď postavil zo stoličiek všetkých prítomných a vyslúžil si „standing ovation“ na výročnom samite o klimatických zmenách OSN, COP23, v Bone. Vo svojom prejave, s ktorým vyhral národnú cenu na Fidži, vyzýval svetových lídrov, aby spolu, ako jedna veľká globálna dedina, otvorili oči a jednali. Hľadanie vinníka a vyčkávanie už dávno stratili zmysel. Problémy nevyriešime ani prejavmi ani debatami. V prípade vplyvu klimatických zmien už musíme len konať.

Ridhima Pandey

Po tom, čo v roku 2013, keď mala Pandey iba 6 rokov, bola Ridima svedkom ničivých povodní v indickom Uttarakhande, neváhala a začala konať. Ekologická katastrofa, hrozivé obrázky a príbehy ju primäli k tomu, že sa stala iniciátorkou 52 stranovej petície, určenej pre národný tribunál (National Green Tribunal), v Novom Dílli. V petícii je zachytené zlyhanie vládnych opatrení, ich nedostatočnosť a neprimeranosť vzhľadom na skutočnosť klimatických zmien. Navyše sa legislatíva týkajúca sa životného prostredia neriadi vedeckými poznatkami a často je prehliadaná.

So svojou prácou vystúpila Rindima aj na svetovej konferencii o klíme v Paríži.

Xiuhtezcatl Martinez

17 ročný Američan patriaci k línii pôvodných obyvateľov, sa stal environmentalistom po tom, čo ako 6 ročný videl dokument o možnom dopade klimatických zmien na životné prostredie. Seba a svojich vrstovníkov považuje za najviac ohrozenú generáciu. Preto začal konať. Založil celosvetovú ochranársku organizáciu EARTH GUARDIANS, prehovoril na samite OSN v Rio De Janeiro, bojuje za zákaz používania pesticídov v parkoch a je jedným z 21 žalobcov americkej vlády v súdnom procese vedenom mládežou, vo veci zlyhania ochrany ovzdušia pre budúce generácie.

Xiuhtezcatl sa venuje tiež hip-hopovej tvorbe a vo svojich textoch hovorí predovšetkým o zmenách klímy a veciach s nimi súvisiacimi. O svoj hudobný talent sa už podelil aj v rámci vystúpení na TedX, Bioneers a v OSN.

Shalvi Shakshi

Bola najmladšou účastníčkou konferencie mladých environmentalistov v rámci COP23 v Bone. Aj napriek svojmu mladému veku, odovzdala na pódiu silné posolstvo, hovorila o zmenách a dôsledkoch na budúce generácie a pripomenula publiku, že každý jeden obyvateľ planéty má moc a silu, zmeniť svet. Je veľmi pravdepodobné, že o tomto energickom a presvedčivom dievčatku budeme ešte veľa počuť.

Jaden Anthony

Je zrejme jedným z najmladších autorov série noviel na svete. Má 11 rokov a vo svojich grafických novelách s názvom Kid Brooklyn, sa so svojimi rovesníkmi delí o svoj pohľad na environmentálne, ale aj sociálne problémy dneška. Hlavným hrdinom noviel je chlapec s Brooklynu. Spolu s kamarátmi a za pomoci špeciálnych schopností zachraňuje planétu pred zlými mimozemšťanmi a environmentálnou krízou.

Okrem vyššie uvedených piatich sa určite na svete nájdu aj ďalší nádejní mladí environmentalisti, deti, ktoré už teraz premietajú o svojej budúcnosti v spojení s budúcnosťou planéty. Sú to najcennejšie, čo v boji za trvalú udržateľnosť máme, sú nádejou aj príkladom.

Zdroj:
www.medium.com

Titulné foto:
Goodfreephotos



zobraziť dalšie