Dnes je 23. apríla a meniny má Vojtech

Opaľovací krém má chrániť vás, ale tiež prírodu

17. apríla 2018

Slnečné lúče sú zo dňa na deň silnejšie, a hoci si na kúpaciu sezónu ešte chvíľku počkáme, je dobré už teraz vedieť, ako si vybrať opaľovací krém.

Prečo je to dôležité

Krém, ktorý má chrániť našu pokožku pred vplyvom slnečného žiarenia, si väčšina z nás vyberá podľa značky a stupňa ochranného filtra. Len málokto sa pri nákupe zamyslí nad tým, aký vplyv môže mať na životné prostredie. Tak sa na to spolu pozrime:

Niektoré zložky opaľovacích krémov spôsobujú infekčné ochorenie koralov.
Zdroj: www.pixabay.com

Opaľovacie krémy môžu mať negatívny vplyv na morské ekosystémy. Ukázalo sa, že niektoré komponenty blokujúce UV žiarenie, ktoré tieto krémy obsahujú, poškodzujú koraly. Sú príčinou vírusových infekcií. Tieto spôsobujú, že koraly stratia svoju pigmentáciu, odfarbia sa a následne odumierajú. Spolu s nimi sa vytrácajú aj jedinečné ekosystémy, ktoré na koraloch majú svoj domov.

Mikroplasty v krémoch sa stávajú potravou pre vodné živočíchy.
Zdroj: www. inhabitat.com

Niektoré značky krémov obsahujú tiež, nám už dobre známe, plastové mikroguličky alebo jednoducho mikroplasty. Tie sa z našej pokožky dostávajú do mora, rieky či jazera, kde ich lokálne živočíchy konzumujú spolu s potravou. Mikroplasty sú v súčasnosti veľkým environmentálnym problémom a ohrozujú nielen zdravie živočíchov, ale aj to naše.

Ako si vybrať vhodný opaľovací krém?

Nie je to nič zložité. Stačí si pozorne prečítať informačnú etiketu a vyhnúť sa tým, ktoré obsahujú nasledujúce zložky (uvádzame ich v angličtine, keďže takto sú na obaloch uvedené takmer vždy): Oxybenzone, Octinoxate, Butylparaben. Plastové mikročastice sa skrývajú pod označením Polyethylene (PE), Polyprophylene (PP), Polyethylene terephtalate (PET) a Polymethyl and Methacrylate (PMMA). Ak je váš krém založený na báze oxidu zinočnatého (zinc oxide), je to v poriadku, ochráni vás a nespôsobí ujmu vodným živočíchom.

Najekologickejší krém je žiaden krém. Chrániť pred slnkom sa môžeme aj inak.
Zdroj: www.flickr.com

Najúčinnejšou a najekologickejšou ochranou pred slnkom však naďalej ostáva tieň. Pod slnečníkom, šatkou či ľahkým a vzdušným oblečením nám nehrozí žiadne nebezpečenstvo, čo sa slniečka týka. Ak ale patríte k tým, ktorí si letné slnenie nemôžu nechať ujsť, myslite na vyššie uvedené informácie pri najbližšom nákupe v drogérii. A ak máte možnosť, osprchujte sa pred vstupom do prírodného kúpaliska či jazera.

Zdroj:
www.facebook.com

Titulné foto:
Pixabayzobraziť dalšie