Medzi hity z oblasti zdravia a krásy určite istý čas patrili aj pasty a prášky s aktívnym uhlím. Nakoľko však ide v tomto prípade o marketingovú ilúziu?
Sľubujú zázračné vybielenie zubov a radia sa medzi zdravé alternatívy starostlivosti o chrup. Čierne pasty a prášky už majú svoje výslnie slávy za sebou, ale záujem o ne stále existuje. S odstupom času sa hromadia aj reakcie a názory odborníkov ohľadom ich skutočného účinku. Vo väčšine prípadov ide skôr o varovania, než vrelé odporúčania. Dentisti a lekári uznávajú, že aktívne uhlie má v istých prípadoch pozitívne účinky na ľudský organizmus. Zhodujú sa však prevažne aj v názore, že do zubných pást a ústnej hygieny nepatrí.
Aktívne alebo tiež adsorpčné uhlie patrí medzi umelo vytvorené, pórovité uhlíky s hubovitou štruktúrou. Najčastejšie sa vyskytuje vo forme jemného prášku. Vyrába sa napríklad z kokosových škrupín, kostnej múčky, kôstok olív, drevených pilín, či samotného čierneho uhlia.
Vďaka svojím výborným adsorpčným vlastnostiam, teda schopnosti viazať na svoj povrch široké spektrum mikro- a makromolekulárnych látok, patrí medzi najpoužívanejšie adsorpčné média. Zjednodušene povedané, vďaka svojmu negatívnemu náboju, dokáže na seba naviazať molekuly s pozitívnym nábojom. Také sú aj molekuly mnohých toxínov, plynov a voľných radikálov.
Ľudské telo, a to je hlavný dôvod jeho použitia v medicíne, aktívne uhlie nedokáže absorbovať. Preto ho vylúči spolu so všetkým, čo na seba naviazalo.
Adsorpčné uhlie sa používa predovšetkým ako prvá pomoc v prípadoch predávkovania a otravy (okrem otravy alkoholom). V prípade predávkovania liekmi dokáže u dospelého človeka znížiť ich účinok až o 74%.
Niektorí lekári sú presvedčení, že toto adsorpčné médium je nápomocné v prípadoch disfunkcie pečene. Zlepšuje jej schopnosť filtrovať odpadové látky z organizmu.
Ukázalo sa tiež, že je účinným bojovníkom proti zvýšenému cholesterolu. Už po mesiaci užívania dokáže znížiť jeho množstvo v tele o 25 %.
No aj napriek týmto vlastnostiam má aktívne uhlie svoje limity a jeho použitie závisí aj od konkrétneho prípadu.
Aktívne uhlie sa stalo súčasťou mnohých bežne dostupných kozmetických produktov. Pasty, ktoré ho obsahujú dnes nájdeme v lekárňach aj v sortimente bio a alternatívnych obchodov. No jeho rozšírenie a to, že je ako súčasť dentálnej hygieny povolené, ešte nehovorí nič o jeho pozitívnom vplyve na naše zuby.
V skutočnosti zatiaľ neexistuje dostatočný dôkaz o jeho bieliacom účinku, v zmysle vybielenia prirodzenej farby skloviny. Z pozorovaní vyplýva, že dokáže efektívne adsorbovať zubný povlak a látky, ktoré sklovinu sfarbujú. Toxíny neneutralizuje, len ich na seba viaže, čo spôsobuje zdanie vybielenia.
Súčasne je však toto uhlie príliš abrazívne (drsné) a oslabuje zubnú sklovinu, ktorá sa bohužiaľ nedokáže obnoviť. Čím je sklovina slabšia, tým rýchlejšie dochádza k obnaženiu dentínu, respektíve zuboviny a následne k zvýšenej citlivosti zubov a ich kazeniu.
A tu sa dostávame do bodu, kde sa odporúčania dentistov líšia. Jedni aktívne uhlie celkom zavrhujú a zdôrazňujú potrebu odbornej pomoci. Iní zas apelujú na striedmosť v jeho užívaní a sledovanie údaja o jej abrazivite, uvedeného na obale produktu. Aj títo však jedným dychom dodávajú, že pred použitím akéhokoľvek bieliaceho prípravku, je potrebné poradiť sa so zubárom. Ten by totiž mal vedieť zhodnotiť, či si to vaše zuby môžu dovoliť.
Zdroj:
www.drstevenlin.com
www.health.com
www.prevention.com
www.zmescience.com
Titulné foto:
Authoritydental