Poznáte to, idete do potravín pre zopár potravín a skončíte s plným nákupným vozíkom jedla, ktoré napokon ani nestihnete skonzumovať.
Žijeme v krajine, kde sú obchody plné rôznorodých potravín, ktoré nás lákajú pestrofarebnými obalmi, nápismi či výhodnou kúpou. Poznáte to iste aj vy, zastavíte sa v potravinách len po pečivo a smotanu do kávy a skončíte s plným nákupným vozíkom. Veď to sa iste zíde neskôr. Ale nakoniec už nemáte miesto pre všetky tie „nepotrebné“ potraviny a často sa stáva, že ich nakoniec ani nestihnete využiť kým sú v záruke. Žijeme v dobe, keď si čoraz menej vážime jedlo a jeho nadbytočným zhromažďovaním a nakupovaním prispievame nielen k jeho plytvaniu ale najmä k nadmernej produkcii, ktorá je mimoriadnou záťažou pre životné prostredie. Vyhadzujeme veľké množstvo potravín, hoci s ťažkým srdcom, a pritom na druhom konci sveta niekto iný umiera od hladu.
Zuzana vyrástla v rodine, kde sa plytvanie jedlom považovalo za niečo nemysliteľné a keď chýbala ingrediencia, išlo sa najprv zvoniť susedom. Keď sa počas svojich štúdií v Amsterdame oboznámila s celosvetovou problematikou plytvania potravinami, chcela sa zapojiť do boja proti tomuto stúpajúcemu trendu. Varila v komunitnej kuchyni pre utečencov a ľudí zo sociálne slabších skupín, vypomáhala na mestskej bio farme a spoluorganizovala diskusiu o aktívnom občianstve pre off-the-grid komunitu v Amsterdame. Svoje skúsenosti sa rozhodla zúročiť na Slovensku, kde sa angažuje v občianskom združení Free Food pôsobiacom v Bratislave. Z vlastnej iniciatívy založila facebookovú skupinu Delené, do ktorej sa môže zapojiť celé Slovensko.
Delené je online komunita inšpirovaná konceptom food sharing, cieľom ktorej je boj proti potravinovému odpadu vyprodukovanému domácnosťami. Členovia sa primárne delia o jedlo, ktoré by sami nespotrebovali. Každý sa môže aktívne zapojiť pridaním príspevku s jedlom resp. potravinou, ktorú ponúka zadarmo, prípadne za výmenu. Oživením sú rôzne rady ako predchádzať plytvaniu, napríklad recepty, v ktorých sa dajú ponúknuté potraviny využiť alebo tipy, ako variť zo zvyškov v chladničke.
__________________________________________________________________________________
Zdroj:
https://www.wri.org/blog/2018/07/we-ve-woken-plastic-waste-food-waste-next
http://www.fao.org/save-food/resources/keyfindings/en/
http://www.teraz.sk/ekonomika/najviac-sa-s-potravinami-plytva-v-doma/222316-clanok.html
Foto:
Pexels