Nákupom tohto produktu zachránite život. Neustály kolobeh trendu, ktorý každý poznáme, ale nedokážeme si predstaviť, že naozaj funguje.
Oblečenie, ktoré už nenosím hodím do kontajnerov pre secondhandy alebo darujem armáde spásy. So spokojným pocitom si potom nakúpim ďalšie oblečenie vo výpredajoch, ktorého finančná hodnota nie je ani polovičná a jeho kvalita ešte menšia. Ale vedeli ste o tom, že organizácie ako je napr. armáda spásy však toto oblečenie nedokáže dostatočne rýchlo predať, a tým pádom musí vyvážať textil do zahraničia? Na jednej strane si uspokojíme svoju potrebu pomáhať, keď vieme, že naše použité, resp. neznehodnotené tričko si môže obliecť napríklad africké dieťa. Na druhej strane vznikne ten istý efekt, ako keď sa na Slovensko dováža oblečenie z Číny. Lacnejšia náhrada lokálneho produktu devastuje ekonomiku nejedného domáceho startupu.
Ako teda funguje slow fashion? To som si overila na vlastné oči v africkej Rwande.
Presuňme sa do histórie, kedy remeslá ako krajčírstvo, pletenie, roľníctvo, pasenie kráv a kôz boli každodenným chlebom našich babičiek, dedkov a prastarých rodičov. Od tých čias sa v našich končinách veľa zmenilo. V Rwande však tieto remeslá ešte stále znamenajú pravidelný príjem pre väčšinu domácností. Trištvrtina krajiny si zarába na živobytie takouto “primitívnou prácou”. Na lokálnom trhu si vyberiete látku podľa vášho vkusu, dokonca podľa úrovne kvality, ktorá je porovnateľná s cenou materiálu. Na tom istom markete si následne vyberiete ženu alebo ju za vás vyberie predajca, závisí od toho, či vás dokáže presvedčiť o schopnostiach svojej šičky. Do dvoch hodín máte krásne nové šaty, ktoré sú ušité na mieru a dokonca v strihu, ktorý sa vám páči. Stačí keď ukážete fotografiu svojho odevu.
Po celej krajine vzniklo niekoľko organizácií, ktoré napomáhajú sirotám a vdovám, resp. všetkým ľuďom, ktorí prežili po veľkej genocíde v roku 1994 a dávajú im základné vzdelanie aj pre to najjednoduchšie remeslo. Ďalej sú tu organizácie, ktoré pomáhajú pri zabezpečovaní nutričnej výživy pre podvyživené deti. A týmto sa náš kolobeh začína. Nejde iba o to organizáciu finančne podporiť. Treba ju aj rozvíjať. Nič v tejto dobe predsa nedostanete zadarmo. Tým, že Európania dotujú Afriku peniazmi bez protislužby, len naďalej podporujú ľudí v tejto zemi vo všeobecnej nečinnosti. Preto existujú aj organizácie, ktoré podporíte práve tým, že si zakúpite ich produkt, ktorý vám organizácia následne pošle poštou. Takto sa dozviete na čo a kde presne boli vaše peniaze použité. Tu sa náš kolobeh uzatvára. Vývoz produktov malých lokálnych firiem je jeden z najväčších problémov, ktorý tu existuje. S vývozom súvisí nájdenie pravej cieľovej skupiny zákazníkov, čo zasahuje do marketingovej sféry, ktorú väčšina obyvateľov Rwandy neovláda. A pritom gýčové, vzorované, farebné tašky, peňaženky, obaly na notebook, tričká, šaty či nohavice obľubuje skoro každý.
A verili by ste, že ich nosením reálne zachraňujete ľudský život? Pretože spoločne bojujeme za dobrú výživu a ani diaľka nemôže byť prekážkou. Za jeden výrobok z Afriky zaplatíte tak isto ako keby ste si ho objednali z Aliexpressu.
Ak vás zaujali fotografie výrobkov a máte záujem si niektoré zakúpiť, napíšte nám na socialactivitiesinkibeho@gmail.com , alebo si pozrite webovú stránku Social activities in Kibeho – Rwanda.
Spestrite si svoj šatník a my spestríme stravu deťom v Afrike.
Zdroj: www.a2larm.cz